پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
گواهینامه ایزو

استاندارد IMS چیست؟ و بررسی مراحل ایزو IMS + درخواست آنلاین

استاندارد IMS چیست؟ و بررسی مراحل ایزو IMS + درخواست آنلاین

استاندارد IMS یکی از استانداردهای ایزو می‌باشد که در این مقاله به طور اختصاصی برروی آن بحث خواهیم کرد. اگر به دنبال این هستید که دریابید ایزو، مدرک ایزو و گواهینامه ایزو چیست و از کجا آمده؟ باید به شما عرض کنم که؛ ایزو از اتحاد و ادغام شدن دو سازمان مهم که عبارتند از:  فدراسیون بین المللی انجمن های استاندارد ملی و کمیته هماهنگی استاندارد سازمان ملل متحد(UNSCC)  تشکیل شده است.

در صورتی که قصد دارید استاندارد IMS  و یا سایر استاندارد ها ایزو را برای شرکت و کسب و کار دریافت نمایید، می توانید از طریق فرم زیر اقدام به اخذ ایزو نمایید.

درخواست ایزو آنلاین

 

 

ایزو چیست؟

یکی از سازمان های بین المللی در سطح دنیا، سازمان ایزو (ISO) می باشد که طبق گفته ی بالا در ابتدا نزدیک به 25 کشور در آن حضور داشتند. وظیفه ی سازمان بین المللی ایزو (ISO) تعیین و وضع استانداردهای جهانی (صدور گواهینامه ایزو) بنا به خواسته و شرایط قانونی همه ی کشور ها، به خاطر یکسان سازی همه ی فرآیند های تولید و بالا بردن کیفیت و روال انجام کارها، با هدف آسان سازی و تسهیل بخشیدن به امر تولید و توسعه ی روز افزون خدمات و تولیدات، و به دلیل حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشد.

استاندارد IMS چیست؟

مطمئنا بسیاری از شما عبارت IMS (Integrated Management System) یا سیستم مدیریت یکپارچه را شنیده اید و یا بر روی برخی از محصولات آن را دیده اید.

زمانی که سازمانی اقدام به پیاده سازی چندین استاندارد ایزو می کند، پیشروی نامناسب و برخی از همپوشانی های استانداردها با یکدیگر باعث ایجاد دردسر در سازمان می شود. این دردسرها از زیاد شدن حجم کارها و انجام ممیزی های مختلف گرفته تا ایجاد هزینه های مختلف و هدر رفتن زمان کارکنان و مدیریت سازمان، می تواند بهره وری این استانداردها را کاهش دهد.

لذا شرکت های صدور گواهینامه برای آسان کردن این فرایند، سیستمی را با عنوان PASS99 ایجاد نمودند که به سازمان ها کمک کند تا استانداردهای مختلف را با یکدیگر تلفیق نمایند. عملاً استاندارد IMS هم در زمره pass99 است که سازمان ها برای یکپارچه سازی استانداردهایشان از آن استفاده می کنند.

اما با توجه به اینکه سازمان ها اغلب اقدام به اخذ سه استاندارد پرکاربرد ایزو 9001 و گواهینامه ایزو 14001 و گواهینامه های دیگری مانند ایزو 18001 می نمودند، سیستم یکپارچه نیز با این سه استاندارد شناخته شده است اما این تلفیق می تواند تلفیق دو استاندارد 9001 و 22000 باشد و یا تلفیق استانداردهای سری 1000 مانند 10002 و 10004 نیز باشد.

برای اطلاع از دسته بندی های مهم گواهینامه ایزو، پیشنهاد ثبت پایدار، مطالعه دسته بندی گواهینامه ایزو برای اطلاع از این دسته بندی می‌باشد.

مزایای استاندارد ایزو IMS

 

استاندارد ims

کاهش زمان استقرار و تسريع در آمادگی سيستم برای مميزی و صدور گواهينامه

کاهش هزينه‌های استقرار، مميزی و نگهداری سيستم

ايجاد يکنواختی در فعاليت زيرسيستم‌های مورد نياز

تمرکز سازمان اداره کننده و مسئوليت‌های مستقيم اداره و بهبود سيستم‌ها

وجهه بهتر و نمايش استقرار حرفه‌ای‌تر سيستم مديريت

کاهش تعداد اجرای مميزی‌ها در طول سال

طبق مطالبی که در بالا بیان کردیم، استاندارد IMS شامل سه استاندارد سیستم مدیریت ISO 9001، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 می‌باشد. سیستم مدیریت یکپارچه یعنی اینکه چند سیستم مدیریت در یک سازمان را کنار هم بگذاریم و با هم کنترل و مدیریت کنیم. در ادامه این استاندارد ها را به صورت خلاصه توضیح می دهیم.

ایزو 18001 ISO چیست؟

این استاندارد که با نام استاندارد OHSAS 18001 شناخته می شود به عنوان استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نامیده شده است و الزامات مختلفی را برای سازمان ها و کسب و کارها تعیین کرده است تا از این طریق بتوانند ایمنی کارکنانشان را در بالاترین سطح ممکن نگه دارند.

در سیستم یکپارچه استاندارد IMS باید گفت که این استاندارد از نظر متن الزامات بسیار شبیه به استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ است و به جای الزامات محیط زیستی که در کنار آن الزامات ایمنی و بهداشت شغلی در نظر گرفته شده است برای کسب و کارها در نظر گرفته شده است.

البته بسیاری از افراد استاندارد ایزو 18001 را به عنوان یک ایزو در نظر می گیرند و حتی اگر شما عبارت‌های مرتبط را در این زمینه سرچ کنید متوجه می‌شوید که عموم مردم تصور دارند که ایزو 18001 به عنوان یک ایزو شناخته می‌شود اما با توجه به اینکه این استاندارد توسط سازمان بین المللی ایزو تدوین نشده است نمی‌توانیم از عبارت ایزو برای آن استفاده نمایید و بهتر است آن را با نام استاندارد ارزیابی ایمنی بهداشت حرفه‌ای بشناسید.

استاندارد ایزو 18001 مزایای بسیار زیادی را برای کسب و کارها دارد و تقریباً می‌توان گفت همه کسب و کارهایی که در سیستم خود از نیروی انسانی استفاده می کنند و بین نیروی انسانی با کار یا دیگر نیروها ارتباطی وجود دارد باید از این استاندارد استفاده کنند تا بتوانند امنیت و بهداشت شغلی آنها را بالاتر ببرند.

با دریافت این استاندارد بین المللی مشخص می‌شود که سازمان‌ها و یا شخص حقیقی الزامات و مستنداتی که در این ایزو آورده شده است را به خوبی در سازمان خود پیاده سازی کرده اند و این موضوع می‌تواند مزایای بسیار زیادی هم برای کسب و کار و هم برای اعتبار آن در میان دیگر شرکت‌ها و مشتریان داشته باشد.

ایزو 14001 ISO چیست؟

به طور کلی می توانیم بگوییم که این استاندارد با راهنمایی ها و دستورالعمل های خود به همه سازمان‌ها و شرکت‌های که قصد اجرا کردن آن را دارند کمک می‌کند تا از آسیب زدن به محیط زیست و محیط پیرامونی خود جلوگیری کنند و آسیب‌های ناشی از این کسب و کارها در محیط مورد نظر به حداقل برسد که این موضوع باعث می‌شود تا شرکت و کسب و کار و همچنین سازمانی که در این زمینه فعالیت می‌کند بتواند به بهترین شکل ممکن این استانداردها را پیاده سازی کند.

مدیریت محیط زیست باید بدون در نظر گرفتن محیط سازمانی و با اولویت اصلی کسب و کار همیشه انجام شود و این نکته را باید در نظر داشته باشیم که دستیابی و اخذ ایزو 14001 ISO به شما کمک می‌کند تا بتوانید کنترل بیشتری بر هزینه ها و سایر موارد در کنار مدیریت بهتر محیط زیست محیط پیرامونی کسب و کار خود را داشته باشید.

سازمان جهانی استاندارد در سال ۱۹۹۳ اولین گام را برای نگارش این استاندارد جهانی برداشت و از سال ۱۹۹۶ این استاندارد را به عنوان ایزو 14001 منتشر کرد.

این نوع ایزو نیز در زمره سیستم یکپارچه استاندارد IMS قرار می گیرد و باید برای سازمان ها  و شرکت ها حتما در نظر گرفته شود.

گواهینامه ایزو 9001 چیست؟

در تعریف کلی و جامعه ای که بخواهیم برای این مورد از  ایزو که یکی از استاندارد های IMS است بیان کنیم باید بگوییم که استاندارد بین المللی است که برای سیستم های مدیریت کیفیت منتشر شده است و شرکت ها و سازمان ها ملزم به رعایت بند های آن هستند.

اخذ ایزو 9001 و این استاندارد که مراحل مختلفی دارد در آخرین نسخه خود در سال ۲۰۱۵ به روز رسانی شده است و اکثر کشورهایی که عضو سازمان جهانی هستند این استاندارد را پذیرفتند.

هزینه دریافت ایزو 9001

هرچند در سال های اخیر شاهد رکود اقتصادی در سراسر جهان هستیم اما شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف استانداردهای مدیریت کیفیت را اجرا نمودند و از این طریق مشاهده شده که هنوز آمار رو به رشد برای سازمان ها در این زمینه ارائه شده است.

در تعریف جامع تری برای اخذ ایزو 9001 می‌توان گفت سیستم مدیریت کیفیت ایزو  9001  که اغلب به عنوان یک سیستم qms شناخته می شود مجموعه ای از سیاست ها و فرآیندها و همچنین روش های ثبت شده و سوابق است که قوانین داخلی را تنظیم می‌کند و بر پایه چگونگی ایجاد و ارائه محصول یا خدمات به مشتریان حاکم هستند.

انواع گواهینامه های ایزو در استاندارد IMS

گواهینامه ایزو انواع مختلفی دارند و هر کدام برای سازمان یا صنف خاصی صادر می شوند. برخی از گواهینامه های ایزو عمومی بوده و برای تمامی سازمان ها و شرکت ها قابل استفاده است اما برخی دیگر از ایزو ها اختصاصی هستند و برای سازمان های خاصی امکان صدور آنها وجود دارد. سازمان ها باید براساس نیاز خود و رعایت قوانین تعیین شده اقدام به اخذ انها بکنند؛ ولی برخی از این استاندارد ها و مدارک ایزو، مانند استاندارد Haccp تنها مختص تولید کننده های مواد غذایی است و یا استاندارد iso/ts16949 مخصوص به شرکت های تولید کننده خودرو و یا شرکت های مرتبط با خودرو می باشد.

به طور کلی شرکت ها و سازمان های زیادی هستند که از اخذ گواهینامه ایزو و استاندارد IMS سود خواهند برد و برای آنها انواع ایزو های عمومی و اختصاصی وجود دارد، انواع گواهینامه های ایزو قابل صدور عبارتند از:

گواهینامه ایزو آزمایشگاهها

گواهینامه ایزو هتل ها

گواهینامه ایزو شرکتهای تبلیغاتی

گواهینامه ایزو شرکتهای ساختمانی

گواهینامه ایزو صنعت نفت و گاز

گواهینامه ایزو صنایع کامپیوتری

گواهینامه ایزو صنعت خودرو

گواهینامه ایزو شرکتهای خدماتی

گواهینامه ایزو صنایع معدنی

گواهینامه ایزو کارخانه های تولیدی

گواهینامه ایزو شرکتهای پیمانکاری

گواهینامه ایزو صنایع غذایی

گواهینامه ایزو مراکز آموزشی

گواهینامه ایزو مراکز درمانی

گواهینامه ایزو رستورانها

گواهینامه ایزو نشریات

فرآیند اجرای استاندارد IMS

فرآيند اجرای مميزی استاندارد IMS مشابه اجرای ساير مميزي‌ها است. در صورت تمايل، مشتريان از مزيت يک نوبت پيش مميزی بهره‌مند مي‌شوند. اجرای پيش مميزی با وجود توصيه به اجرا، به صورت اختياری و بر اساس درخواست کارفرما ارائه مي‌شود. مميزی صدور در دو مرحله و در ادامه آن فرآيند ارزيابی مستقل (Veto) و در صورت تاييد، گواهينامه صادر می شود.

مميزی مراقبتی ساليانه به منظور اطمينان از تداوم اجرا و اثربخشی سيستم مديريت تلفيقی به صورت ساليانه برنامه‌ريزی و اجرا مي‌شود. اعتبار گواهینامه‌ها و استاندارد IMS وابسته و منوط به فقط اعتبار کلیه گواهینامه‌های منفرد سیستم‌ مدیریت سازمان می‌باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.