پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
مقالات ثبت شرکت

ثبت شرکت در مناطق آزاد

ثبت شرکت در مناطق آزاد

شرایط و مدارک ثبت شرکت در مناطق آزاد چگونه است؟ ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی با چه شرایطی امکان پذیر است؟ ثبت شرکت آنلاین در منطقه آزاد اروند چگونه است و چه مزیت هایی به همراه دارد؟ در قشم و کیش به عنوان مناطق آزاد هم می توان ثبت شرکت را انجام داد؟ این مهم ترین سوالاتی است که در این مطلب به صورت کامل در مورد ثبت شرکت در مناطق آزاد پاسخ داده خواهد شد.

قبل از مطاله مطلب اگر قصد دارید شرکت و کسب و کار خود را در یکی از مناطق آزاد به ثبت برسانید، می توانید از طریق فرم زیر اقدام نموده و با پر کردن اطلاعات و فرم هایی که در ادامه در اختیار شما قرار می گیرد، در سریع ترین زمان ممکن پروسه ثبت شرکت خود را به پایان برسانید.

ثبت شرکت آنلاین در سامانه پایدار ثبت

 

 

مناطق آزاد را در واقع می توان نقاط بندری و یا غیر بندری در کشورهای مختلف خواند؛ که از قوانین گمرکی و مالیاتی خاص خود بهره برده و اغلب برای انجام امور و فعالیت ‌های تجاری متنوع در نظر گرفته می شوند؛ از این رو نام دیگری که این مناطق را با آن می شناسند، مناطق آزاد تجاری می باشد.

اگر به دنبال رونق کسب و کار خود در قالب قوانینی مشخص و بهره مندی از تسهیلات ویژه، یا به بیانی ملموس تر به دنبال ثبت برند و شرکت خود می باشید؛ قطعا انتخاب مناطق آزاد ایران می تواند گزینه ای ایده آل و مناسب برای شما باشد، علی الخصوص اگر حوزه انتخابی شما برای فعالیت شرکت، واردات و صادرات است. تلفیق سرمایه، تخصص و ارتباطات با یکدیگر، که قانون و نظم مشخصی را نیز دنبال کند؛ سبب بوجود آمدن و ثبت شرکت می شود. آشنایی با منطقه های آزاد، قوانین حاکم بر آن، انواع شرکت ها و قانون تجارت قطعا می تواند قدم های شما را در این مسیر مستحکم تر کرده و مسیر پیشرفت شما را سرعت بخشد.

سیری در تاریخ مناطق آزاد

با نگاهی به گذشته می توان فلسفه بوجود آمدن مناطق آزاد را به پس از جنگ جهانی دوم نسبت دهیم. در واقع استراتژی شکل گیری این مناطق بر این اساس استوار بود که صادرات بین کشورها راحت تر شده و فرار از تله ها و بحران های اقتصادی به درستی و تحت نظارت صورت گیرد. جذب شرکت‌ های خارجی برای سرمایه‌ گذاری در کشورهای بیگانه را می توان وابسته به راه‌ اندازی و توسعه مناطق آزاد تجاری دانست. این مورد می تواند یکی از مهم ترین دلایل سرمایه گذاری و ثبت شرکت در مناطق آزاد برای هر کسب و کار و فردی باشد.

جنوا، ونیز و جبل الطارق را می توان به عنوان اولین بنادر تجاری و مناطق آزاد بوجود آمده در جهان بر اساس هدف های ذکر شده، معرفی کرد. اما اگر بخواهیم سیر تاریخی خود را به گذشته های دورتر ببریم، بنادر چالیس و پیرائوس یونان با دیوارهای دفاعی بلند و قانون های سخت گیرانه خود قطعا قدمتی تاریخی تر و قدیمی تر نسبت به مناطق آزاد تجاری ذکر شده در بالا، دارند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد و تجاری

مناطق آزاد ایران برای ثبت شرکت کدام اند؟

کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و دسترسی به آب های مهمی همچون خزر، خلیج فارس، عمان و …، بهره مندی از منابع طبیعی مهمی همچون نفت و گاز، وجود کالاهای متفاوت جهت صادرات و همچنین واردات کالاهای مهم خوراکی و غیر خوراکی قطعا به عنوان یکی از کشورهای هدف جهت ارتباط با دیگر نقاط جهان شناخته می شود.

از این رو همواره در تلاش بوده مناطق آزاد تجاری خود را رونق بخشیده و با ساخت اسکله ‌هایی بزرگ جهت بارگیری کشتی‌ های سنگین، راه ‌اندازی فرودگاه‌ ها، احداث راه آهن، ارائه مجوز به هواپیماهای مسافربری که از خارج از کشور وارد می ‌شوند، ایجاد انبارهای با توان ذخیره حجم زیادی از کالا در مناطق آزاد ایران و تخصیص بودجه های سنگین جهت ساخت تجهیزات رفاهی و خدماتی مختلفی همچون بیمارستان، فروشگاه و … این مناطق را توسعه دهد. منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد اروند از مهمترین مناطق آزاد ایران می باشند.

مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد

ثبت شرکت در منطقه آزاد ایران دارای منافع و مزایای متعددی برای شما خواهد بود؛ این مزایا در سه بخش مختلف از جمله دریافت تخفیفات ویژه، در باب دریافت تسهیلات و از لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی می باشد؛ که هر یک را با طول و تفسیر برای شما شرح خواهیم داد.

در مواردی مانند هزینه های انبارداری کالاهای صادراتی و ترانزیتی، اجاره تجهیزات بندری، حمل از مبدا و خدمات پس از فروش، تخفیفات ویژه ای برای شرکت هایی که در این مناطق فعال هستند، لحاظ خواهد شد. در باب دریافت تسهیلات می توان اینگونه بیان داشت که شرکت های فعال در این مناطق برای ما به التفاوت هزینه حمل کالا و همچنین واردات کالا به صورت تجاری تسهیلات به خصوصی را دریافت می کنند.

شما با ثبت شرکت در مناطق آزاد ایران به راه های زمینی، هوایی و آبی جهت ارتباط با کشورهای مجاور دسترسی خواهید داشت، از طرفی با آب، برق، ارتباطات و سوخت ارزان قیمت رو به رو هستید. به لحاظ موقعیت جغرافیایی و اهمیت این مناطق همانطور که در متون بالا ذکر شد به امکانات رفاهی ویژه ای دسترسی داشته و انبارهای بزرگ و مسقف در مجاورت شما قرار خواهد داشت. تامین نیروی انسانی که یکی از مهمترین اساس اصلی تشکیل یک شرکت می باشد، با دست مزد و حقوقی مناسب از این منطقه راحت خواهد بود. معافیت مالیاتی 20 ساله برای هر نوع فعالیت اقتصادی در این ناحیه از بزرگترین مزایا می باشد.

نکاتی در مورد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در مناطق آزاد

اگرچه ثبت شرکت در منطقه آزاد مزایای بسیاری داشته و منافع بر معایب چیره می باشد، اما بیان معایبی که با آن رو به رو خواهید بود خالی از لطف نمی باشد. رانت و فساد اقتصادی مانند قاچاق کالا در این مناطق بیش از هر نقاط دیگری به چشم خورده که همین عامل باعث بر هم خوردن توازن و تعادل در منطقه می شود.

عدم شفافیت برخی از قوانین سبب ورود کالاهای لوکس و غیرضروری بسیاری می شود، که شرکت های وارد کننده را با مشکلات بسیاری رو به رو خواهد کرد. عدم کنترل و نظارت کافی بر ورود و خروج اجناس به منطقه‌ آزاد ممکن است شما را کلافه کند؛ البته در سال های اخیر به این موضوع توجه بیشتری شده است. از ضعف‌های اساسی دیده شده در منطقه‌ آزاد تجاری، غلبه و پیشی واردات بر صادرات می باشد.

شرایط ثبت شرکت در مناطق آزاد

برای ثبت شرکت در مناطق آزاد لازم است شروط مشخصی را که برقرار است، در وهله اول شناخته و سپس آن را رعایت کنید؛ از جمله این شروط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*اگر سرمایه گذاران و موسسان ایرانی بوده و یا تابعیتی ایرانی دارند باید مصوبه ای قانونی بر اساس مشارکت و سرمایه گذاری در شرکتی جدیدالتأسیس تهیه و تنظیم کرده که در آن مواردی مانند میزان درصد سرمایه گذاری (سهام برای ثبت شرکت سهامی خاص / سهم الشرکه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود) مشخص شده و نماینده ای برای حضور در تمامی مجامع و جلسه های هیات مدیره معرفی شود. وجود امضا هیئت مدیره و مهر شرکت را در زیر این مصوبه کتبی فراموش نشود.

*اگر سهامداران یا شرکای شرکت تابعیت خارجی دارند، برای ثبت شرکت لازم است مانند اشخاص ایرانی ابتدا مصوبه ای را با مشخصات ذکر شده در مورد 1 تنظیم کرده و یک گواهی ثبت شرکت یا موسسه خارجی که از سوی مرجع ثبتی کشور متبوع صادر شده باشد را داشته باشند. وجود رونوشت اساسنامه موسسه خارجی و فتوکپی مدارک شناسایی نماینده شخص حقوقی خارجی را فراموش نکنید. تأیید سفارت و در نهایت تصدیق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترجمه مدارک فوق به زبان فارسی آخرین مرحله می باشد.

فرقی ندارد تابعیت ایرانی یا خارجی دارید؛ حق الثبت شرکت یا موسسه و حق پلمپ دفاتر تجاری را پرداخت کنید.

شرایط ثبت شرکت در مناطق آزاد

مدارک مورد نیاز برای تاسیس شرکت در مناطق آزاد

برای ثبت شرکت در مناطق آزاد وجود مدارک مختلفی برای ارائه به مراجع ذی ربط لازم و ضروری می باشد؛ از جمله این مدارک می توان موردهای زیر را نام برد:

کارت ملی و شناسنامه موسسان شرکت، اعضای هیئت مدیره و همچنین بازرسان شرکت (علی البدل و اصلی در صورتی که نوع شرکت سهامی خاص باشد.) را فتوکپی کنید.

درصورتی که حوزه فعالیتتان نیاز به ثبت مجوز دارد، دریافت مجوز را فراموش نکنید.

دو نسخه کامل شده از مواردی که ذکر می شود را در اختیار داشته باشید. اساسنامه، صورت جلسه و همچنین اظهارنامه شرکت در حالی که تکمیل شده و به امضا اعضای هیئت مدیره رسیده است.

میزان سهم و یا سرمایه هر یک از سرمایه گذاران را تعیین کنید.

سرمایه اصلی شرکت را مشخص کنید.

اقدام برای اخذ کد اقتصادی

اقدام برای اخذ کارت بازرگانی

چاپ آگهی شرکت در روزنامه رسمی

تقاضانامه تعیین نام را پر کنید.

تأیید نام شرکت توسط مراجع مربوطه

آدرس و کدپستی دفتر تجاری و یا اداری خود را مشخص کنید.

ارائه فیش بانکی جهت پرداخت هزینه های حق الثبت توسط سرمایه گذار به واحد ثبتی سازمان

ثبت شرکت منطقه آزاد به صورت آنلاین

برای ثبت شرکت در مناطق آزاد می توان به صورت غیر حضوری نیز اقدام کرد؛ برای تحقق این موضوع به سامانه ثبت شرکت در مناطق آزاد مراجعه کرده و مدارک خواسته شده را به صورت اینترنتی و آنلاین بر روی سایت ذکر شده بارگذاری می کنید. همچنین می توانید کد اقتصادی خود را از این سامانه دریافت کرده و در مناقصات و مزایدات، نمایشگاه ها و … حضوری فعال داشته باشید.

ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی

انزلی جز منطقه آزاد تجاری-صنعتی کشور می باشد و از نظر ارزش های اقتصادی و بیولوژیک بسیار حائز اهمیت است. این منطقه با وجود دسترسی به دریای کاسپین به تبع به منافع نفت و گاز کشور نیز دسترسی دارد. ماهی ‌های آزاد، کپور، سفید و … و یکی از گران قیمت ترین مواد خوراکی دنیا یعنی خاویار در این منطقه وجود داشته و به دیگر نقاط جهان صادر می شود.

ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی

اگر به دنبال فعالیت در حوزه های خدماتی و گردشگری نیز باشید؛ ثبت شرکت در انزلی بسیار مناسب ایده شما خواهد بود. این منطقه به دلیل قرارگیری در خطه سر سبز گیلان و اکوسیستم طبیعی خود هرساله پذیرای مسافران بسیاری می باشد. جذب سرمایه‌ گذاران خارجی و داخلی و همچنین ایجاد اشتغال از مهمترین اهداف مدنظر مسئولین برای این منطقه می باشد. به همین دلیل اقدام برای ثبت شرکت در مناطق آزاد انزلی می تواند به سودآوری و رشد  توسعه کسب و کار شما منجر شود.

ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

در 110 کیلومتری آبادان، در منطقه قرنه، از تلاقی دجله و فرات و سپس رود کارون، رودی تشکیل می شود که اروندرود یا همان شط العرب نام گرفته است. منطقه آزاد اروندرود در شمال غربی خلیج فارس واقع شده و حدود سی و هفت هزار هکتار مساحت دارد. این منطقه، به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، پتانسیل بالایی جهت سرمایه گذاری دارد.

فعالیت های صنعتی، گردشگری و بازرگانی در اروندرود به خوبی انجام شده و هرگونه فعالیتی که دارای توجیه اقتصادی باشد را می توان در آن به فعلیت رساند و به همین دلیل ثبت شرکت در مناطق آزاد می تواند سود و درآمد بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. با ثبت شرکت در منطقه آزاد اروندرود، می توان از امکاناتی مانند دسترسی به انرژی ارزان، واردات ماشین آلات، قطعات و مواد اولیه بدون هزینه گمرک، معافیت 20 ساله مالیاتی برای هر گونه فعالیت تجاری، دسترسی راحت و کم هزینه به بازارهای منطقه ای، توانایی جذب نیروهای انسانی زیردست با ملیت های مختلف، تسهیلات صدور ویزا برای اتباع خارجی و دیگر مواردی که در متون فوق اشاره شد، استفاده کرد.

مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند

جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد اروند ارائه مدارک زیر الزامی است:

آگهی تاسیس شرکت در منطقه

کپی برابر اصل آگهی تاسیس

کارت ملی تمامی سهامداران

اظهارنامه

تقاضانامه

شرکت نامه

آگهی آخرین فیش پرداختی

و در انتهای فرآیند ثبت شرکت، با تایید مدیر و معاون بازرگانی، درخواست صدور مجوز بهره برداری، ارسال کپی از پروانه بهره برداری به واحد تشخیص و وصول درآمد؛ می توانید مجوز بهره برداری را اخذ نمایید.

نتیجه گیری ثبت شرکت در منطقه آزاد

هدف از نگارش این مقاله بررسی مناطق آزاد ایران و بررسی موارد مربوط به ثبت شرکت در منطقه آزاد بود. برای ثبت یک شرکت تجاری و یا غیر تجاری آگاهی از قوانین حاکم بر آن ضروری و واجب می باشد. حال اگر به دنبال ثبت تخصص و مهارت خود در قالب قانونی مشخص در مناطق آزاد تجاری هستید، شناخت منطقه های تجاری، مزایا و معایب این مناطق و شروط قوانین حاکم بر این مناطق نیز لازم است. در نظر داشته باشید که هدف خود را در ابتدا مشخص کنید، حوزه فعالیتی خود را بشناسید و بر اساس آن گام برداشته و نوع شرکت خود را مشخص کنید. سپس به بررسی مناطق آزاد مختلف کشور پرداخته و موقعیت های جغرافیای آن ها، مزایای مربوط به هر منطقه و … را بررسی کنید.

برای ثبت یک شرکت می توانید حضوری و یا غیر حضوری اقدام کنید؛ سامانه ثبت شرکت در مناطق آزاد برای ثبت برخط شرکت و سازمان های فعال در هر منطقه برای ثبت حضوری شرکت ها در دسترس شما هستند. ممنون از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کرده؛ امید است که مفید واقع شده باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.