پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
جواز تاسیس

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب چیست؟ + تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب چیست؟ + تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

اکثر اشخاص تفاوت جواز کسب با پروانه کسب را نمی دانند و آنها را به جای هم بکار می برند در واقع صدور پروانه تولید جهت واحد های صنعتی تنها پس از ساخت و تکمیل کارخانه و یا آن واحد صورت می گیرد و در واقع پروانه تولید جایگزین جواز تاسیس می شود.

در حقیقت صدور پروانه تولید جهت واحد های صنعتی تنها بعد از ساخت و کامل کردن کارخانه و یا آن واحد صورت می گیرد و در حقیقت پروانه تولید جایگزین جواز تاسیس می شود. در این مقاله تلاش بر آن داریم تا به بررسی تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری بپردازیم.

 پروانه بهره برداری چیست؟

در بررسی تفاوت جواز کسب با پروانه کسب باید بگوییم که پروانه بهره برداری مجوزی است که به کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم برای نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده باشند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس یا اعلامیه تاسیس بوده و یا نباشند داده می شود.

در این مورد می توانید با داشتن مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم به راحتی پروانه بهره برداری خود را دریافت نمایید و از مزیت های بسیار زیادی که دارد استفاده کنید. این مزیت ها در عنوان بعدی به صورت کامل توضیح داده شده اند.

بعد از اخذ پروانه بهره برادری و یا جواز کسب می توانید برای ثبت شرکت و ثبت برند خود اقدام نمایید. کافی است تا فرم های زیر را پر کرده و مدارک ثبت شرکت مورد نیاز را در اختیار کارشناسان و متخصصین پایدار ثبت قرار دهید تا عملیات ثبتی شما با ارزان ترین هزینه و تعرفه انجام شود.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست صدور پروانه بهره برداری

 1. تکمیل فرم تقاضا در سامانه بهین یاب
 2. تصویر کپی کارت ملی مدیر عامل
 3. تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی
 4. کپی آگهی تغییرات شرکت در مورد شخصیت های حقوقی
 5. اسناد مالکیت زمین محل استقرار یا اجاره نامه و اقرارنامه رسمی برای محل های استیجاری
 6. اعتبار جواز تاسیس
 7. تصویر پایان کار ساختمانی
 8. کپی از قرارداد خرید امتیازهای آب و برق
 9. اصل و فتوکپی فاکتور خرید ماشین آلات
 10. فاکتور خرید مواد اولیه
 11. فاکتور خرید و اجرای سوله
 12. ارائه اطلاعات پرسنل کارخانه از طریق فایل EXCEL
 13. ارائه پاسخ استعلام های مربوطه
 14. رسید پرداخت هزینه صدور پروانه بهره برداری
 15. رسید پرداخت هزینه تمبر بانکی

مزایای کارت عضویت اتاق بازرگانی

 مزایای پروانه ی بهره برداری چیست؟

در مورد تفاوت جواز کسب با پروانه کسب باید بگوییم که دارندگان پروانه بهره برداری می توانند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واحدهای تولیدی فعال در نظر می گیرد، استفاده کنند. از جمله این مزایا به شرح ذیل می باشد:

 • پروانه بهره برداری باعث معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی جدید می شود.
 • پروانه بهره برداری برای ثبت برند نیز بسیار حائز اهمیت است.
 • از طریق پروانه بهره برداری، از تمامی تشویقات وزارت صنعت بهره مند خواهید شد.
 • پروانه بهره برداری موجب معافیت مالیاتی برای اجرای طرح های انتقال و توسعه می شود.
 • در صورت انجام فعالیت های هنری از دادن مالیات معاف خواهید بود.
 • پروانه بهره برداری‌ به دارندگان آن ها امکان وارد کردن ماشین آلات داخلی بدون پرداخت مالیات گمرکی را می دهد.
 • پروانه بهره برداری‌ به دارندگان آن ها امکان گرفتن علامت استاندارد برای واحدهای صنعتی ای که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است می گردد.
 • پروانه بهره برداری‌ به دارندگان آن ها امکان شرکت در مناقصه های دولتی و همچنین خصوصی به عنوان تولید کنندگان کالا را می دهد.
 • پروانه بهره برداری‌ به دارندگان آن ها امکان حضور در نمایشگاه های خارجی و داخلی و همچنین ارائه محصولاتشان می گردد.
 • پروانه بهره برداری باعث تهیه مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی از پالایشگاه ها و شرکت ها به قیمت دولتی می گردد.
 • با ارائه پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی این امکان را پیدا می کنند تا به مدت یک سال از جریمه وام ها بخشیده شوند.
 • پروانه بهره برداری موجب معافیت حقوق ورودی مواد اولیه در صورت صادر کردن آن ها می گردد.
 • پروانه بهره برداری باعث معافیت پرداخت سهمیه حق بیمه در پرسنل جدید می شود.
 • پروانه بهره برداری موجب تسهیلات بانکی دولتی با نرخ مصوب تولیدی می شود.
 • در بحث تفاوت جواز کسب با پروانه کسب در نظر داشته باشید که پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان گرفتن علامت استاندارد برای واحدهای صنعتی ای که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است می گردد.
 • پروانه بهره برداری باعث اخذ مجوز جهت وارد نمودن ماشین آلات خط تولید مستعمل می شود.
 • پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان استفاده از حامل انرژی به نرخ دولتی را می دهد و همچنین انرژی برق را با تعرفه صنعتی به آن ها می دهد.

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب دقیقا چیست؟

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب چیست؟

به مجوزی که برای انجام یک فعالیت تولیدی به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص می‌یابد، جواز تاسیس می‌گویند. شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی در صورتی می‌توانند این جواز را کسب کنند که قصد تاسیس یک واحد تولیدی مانند کارخانه را داشته باشند.

ابتدایی‌ترین اقدام برای راه اندازی کارخانه یا واحد تولیدی، دریافت جواز است. صاحبان این جواز می‌توانند در یکی از شهرک‌های صنعتی، کالاهای معین شده در جواز را تولید نمایند.

زمانی که قصد داشته باشید تمامی شرایط ثبت شرکت را در طول اجرای مراحل ثبت شرکت فوری اجرا نمایید، باید به این نکات برای جواز و مجوز فعالیت کسب و کار خود توجه ویژه ای داشته باشید.

ثبت شرکت آنلاین در سامانه پایدار ثبت

 

 مدارک لازم دریافت جواز تاسیس

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقیقی:

 1. رونوشت مدارک هویتی شامل کپی شناسنامه و کارت ملی
 2. کارت پایان خدمت(ویژه ی آقایان)
 3. آدرس و کد پستی و شماره های تماس محل اقامت دائمی
 4. فهرست کالاهای درخواستی جهت تولید

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقوقی:

 1. رونوشت شناسنامه مدیر عامل به همراه کارت ملی
 2. کارت پایان خدمت مدیر عامل
 3. آگهی تاسیس و آخرین آگهی تغییرات شرکت به همراه آدرس و شماره های تماس محل اقامت دائمی
 4. فهرست کالاهای درخواستی جهت تولید
 5. فهرست شهرک های صنعتی
 6. کلمه “تولید” در موضوع فعالیت شرکت

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب و فواید اخذ جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیس و یا در حقیقت گرفتن آن محاسنی هم در پی دارد که مهمترین آن ها به صورت زیر می باشد:

 1. جواز تاسیس یک مدرک خیلی مهم و قابل ارائه به خیلی از مراجع از جمله بانک ها، اداره ثبت علامت تجاری جهت ثبت برند و مراجع قضایی به عنوان سندی به جهت وثیقه می باشد.
 2. با داشتن جواز تاسیس می توان اقدام به دریافت زمین صنعتی با وام دولتی و پرداخت تنها 30 درصد مبلغ آن به صورت نقدی نمود.

 جواز تاسیس و اخذ وام و تسهیلات

یکی از مسئله هایی که هم با واسطه و هم بی واسطه به موضوع جواز تاسیس مربوط می شود؛ دریافت تسهیلات یا همان وام از بانک های عامل می باشد؛ خیلی از بانک ها به صاحبان جواز تاسیس تا ده برابر معدل موجودی خود وام پرداخت می کنند.

وام و تسهیلات اقتصاد مقاومتی به تولید کنندگانی پرداخت می شود که بعد از گرفتن جواز تاسیس اقدام به ساخت کارخانه خود تا حد 60 درصد پیشرفت فیزیکی نموده اند و اکنون جهت تکمیل آن احتیاج به این تسهیلات دارند.

در واقع می توان گفت که اخذ جواز تاسیس می تواند یکی از مهم ترین مدارک برای تاسیس شرکت و استفاده از مزیت های آن باشد که باعث کاهش هزینه ثبت شرکت می شود.

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب و جواز تاسیس برای ثبت برند

یکی از مدرک هایی که اداره ثبت برند علائم تجاری موقع ثبت علامت و یا برند از شما حتماً درخواست می کند؛ جواز تاسیس می باشد، بنابراین در خیلی از مواقع اشخاص و شرکت ها جهت ثبت برند خود اقدام به گرفتن جواز تاسیس می کنند.

دریافت جواز تاسیس به هدف ثبت برند خود نیازمند مهارتی ویژه و دانستگی از زیر و بم های هر دو فرایند صدور جواز تاسیس و ثبت برند خصوصاً در زمان ثبت برند در چند طبقه می باشد.

برای انجام تمامی مراحل ثبت برند و لوگو تجاری خود باید ابتدا استعلام های لازم را در مورد برند های ثبت شده قبلی انجام دهید. این کار از طریق فرم زیر به راحتی قابل انجام است و از شباهت نام و لوگو تجاری برند شما با دیگر برند ها جلوگیری می کند.

ثبت برند آنلاین در سامانه پایدار ثبت

استعلام ثبت برند

1 مرحله اول : مشخصات شما
2 مرحله دوم : مشخصات برند
3 مرحله سوم : تکمیل اطلاعات

 تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری‌

جواز تاسیس در واقع به موافقت اصولی اولیه و یا مجوزی اطلاق می گردد که مطابق آن متقاضی اجازه دارد جهت اجرای کارهای تولید، مونتاژ، طراحی آسانسور، فنی مهندسی و … در محدوده مد نظر شرکت به فعالیت بپردازد. کسب این موافقت به منزله عدم اخذ مجوزهای دیگر مرتبط با موضوع فعالیت تلقی نمی گردد. به عنوان مثال جهت تولید کالاهای دارویی، غذایی و آرایشی بهداشتی و … باید مجوز بهداشت و نیز پروانه بهره برداری قبل از شروع تولید کسب شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که اخذ جواز تاسیس و یا پروانه بهره برداری یکی از مدارکی است که به عنوان جواز فعالیت باید در مراحل ثبت برند ارائه نمایید. انجام این امور قبل از اقدام برای ثبت برند باعث می شود تا هزینه ثبت برند برای شما به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.

سند نشانگر پیش‌بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول را جواز تأسیس گویند که زمان صدور آن پیش از تأسیس یک واحد صنعتی یا تولیدی است؛ اما پروانه‌ی بهره برداری، سند نشانگر نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده‌ی یک محصول بوده که زمان صدور آن پس از تأسیس واحد صنعتی و قبل از آغاز تولید می‌باشد.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم جهت اخذ جواز تاسیس و بهره برداری می توانید با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی ثبت پایدار تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات بیشتری در مورد تمدید جواز تاسیس و مجوز تولید بدون کارخانه یا تعریف جواز تاسیس در کنار مراحل و شرایط اجاره پروانه بهره برداری در مطالب کاملی بر روی وب سایت پایدار ثبت توضیح داده شده اند که می توانید از این مقالات و مشاوره آنلاین و رایگان برای برطرف کردن مشکلات خود استفاده نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۲ رای

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت جواز کسب با پروانه کسب چیست؟ + تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری»

ابراهیم دهقانی گفت:

سلام
من یه کارگاه کوچکی دارم که سفره های یک بار مصرف را از کارخانه بصورت طاقه های 50کیلویی خریداری کرده و به وزن های کم مثلا 400 گرمی خرد کرده بسته بندی میکنم ومیفروشم ممکنه بفرمایین من باید چطور مجوزی بگیرم
ممنون

علی پایدار گفت:

کاربر عزیز

لطفا با شماره 02125917699 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.