پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
انحلال شرکت

متن نامه اعلام ورشکستگی چگونه است؟

متن نامه اعلام ورشکستگی چگونه است؟

انحلال شرکت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، که یکی از این موارد ورشکستگی می‌باشد. بعد از ورشکست شدن شرکت باید آن را با نامه ای قانونی به مراجع رسمی اعلام نمود. نامه اعلام ورشکستی بحث اصلی این مقاله می باشد که توسط متخصصین پایدار ثبت برای شما عزیزان تهیه شده، برای آماده کردن این نامه بهتره از مشاوره یک متخصص امور ثبتی و حقوقی بهره مند شوید، شما عزیزان می توانید از خدمات مشاوره رایگان تلفنی امور ثبتی آگاه در امور ثبتی خود بهره مند شوید. این مقاله به طور حتم یکی از جامع ترین مقالات نامه اعلام ورشکستگی می باشد. از شما تقاضا داریم این مقاله را با دقت مطالعه کنید و در انتهای نظرات ارزشمندتان را برای ما بیان کنید. دلایل متعدد انحلال شرکت که یکی از آن ها ورشکستگی می‌باشد را می توانید در مقاله دلایل انحلال شرکت ها چیست به طور کامل بررسی کنید.

 

ورشکستگی دقیقا چیست؟

ورشکستگی امری است که تحققش به معنای به اتمام رسیدن فعالیت اقتصادی و تجاری صاحب کسب وکار و همچنین نچرخیدن چرخ کوچکی از چرخه ی بزرگ اقتصادی کشور عزیزمان می باشد. ورشکستگی و ورشکست شدن مخصوص یک بازرگان یا شرکت تجاری می‌باشد که نتواند بدهی های خود و شرکت را بپردازد. این در حالی است که ورشکستگی و مقررات آن تنها دربرگیرنده ی بازرگانان می‌شود و چنانچه اشخاص عادی نتوانند بدهی های خود را پرداخت کنند، اصطلاحاً به آنان «معسر» گفته می‌شود. که شامل قوانین ورشکستگی نمی شوند.

 

متن نامه دادخواست ورشکستگی از طرف طلبکار

خواسته:

تقاضای صدور حکم ورشکستگی

دلایل و منضمات دادخواست:

۱- دفاتر تجاری پلمپ شده ی تاجر

۲- دادنامه شماره ……..

۳- اجرائیه شماره ……..

شرح دادخواست:

ریاست محترم مجنمع قضایی محل اقامت خوانده

با سلام و احترام به استحضار می رساند:

به دلالت چک شماره……. که منتهی به صدور گواهی عدم پرداخت و در نهایت دادنامه شماره ….. و اجرائیه شماره ……….گردیده است. خوانده از ایفای تعهدات خود عاجز و ناتوان شده و قادر به پرداخت دیون خود نمی باشد. فلذا به استناد ماده ۴۱۵ قانون تجارت تقاضای صدور حکم ورشکستگی نامبرده مورد استدعاست.

 

 

متن نامه دادخواست ورشکستگی از طرف تاجر

متن نامه اعلام ورشکستگی | اعلام ورشکست شدن شرکت

 

 

نکات مربوط به امور اعلام ورشکستگی

1) شخصیت های حقیقی و حقوقی که مشاغل کوچکی دارند و تاجر به حساب نمی آیند و چرخه ی بزرگی از اقتصاد مملکت را نمی چرخانند، اگر هم به امر تجارت مشغول شوند،باز هم تاجر به حساب نمی آیند. بنابراین قوانین ورشکستگی برای آن ها قابل اعمال نیست.

2) حتما نیاز نیست که تاجر پولی نداشته باشد یا دارایی و نقدینگی او برابر یا در حد بدهی هایش نباشد، بلکه زمانی که تاجر نتواند بدهی هایش را پرداخت کند، ورشکسته به حساب می آید که باید اعلام کند.

 

3) نمایندگان و کارمندان تجارتخانه چون به حساب خود عمل تجاری انجام نمی دهند تاجر شناخته نشده و مشمول مقررات ورشکستگی نمی شوند.

4) تاجری که فوت کند تا یکسال بعد از فوت، اگر معلوم شود که در زمان حیات از عهده پرداخت کردن بدهی های خود برنمی آمده است، مشمول مقررات ورشکستگی می گردد و حکم ورشکستگی او صادر می شود.

 

 

اعلام ورشکستگی توسط گروه های زیر امکان پذیر هست

 

اعلام ورشکستگی با نگارش نامه صورت می‌گیرد

 

 

اعلام ورشکستگی ممکن است که توسط خود تاجر نباشد و ما در این قسمت افرادی که می‌توانند این ورشکستگی را اعلام کنند را برای شما بیان کرده ایم. این افراد به شرح زیر می‌باشند:

  1. اعلام ورشکستگی توسط خود تاجر
  2. به درخواست و اعلام طلبکاران
  3. بر حسب تقاضای مدعی العموم

پیشنهاد آگاه ثبت به شما این است که قبل از اعلام ورشکستگی، مقاله انواع ورشکستگی ، مجازات و عواقب آن را مطالعه نموده تا از انواع و اختیاری و اجباری بودن این امر مطلع شوید تا درگیر مجازات قانونی ورشکستگی نشوید.

 

1) شخص تاجر

تاجر باید در مدت سه روز از زمانی که از عهده ی پرداخت بدهی ها و تعهدات نقدی او حاصل شده است، ناتوانی خود را به دفتر محکمه بدایت محل اقامت خود اظهار نموده و صورتحساب دارایی و کلیه دفاتر تجاری خود را به دفتر محکمه مزبور تسلیم نماید  تا مورد بررسی مراجع مربوط قرار گیرد.
به این منظور است که تمامی صورتحساب های مورد نظر قانونگذار از هر جهت کامل باشد و به طور موثر در زمان تصمیم گیری و اعلام ورشکستگی مورد استفاده دادگاه قرار گیرد.
هر تاجری به محض اینکه فهمید نمی تواند بدهی های خود را پرداخت کند، باید خیلی سریع به دادگاه اطلاع دهد که تجارت او متوقف شده است و قابلیت پرداخت دیون مالی و بدهی هایش را ندارد. از طرفی قانون، اول خود تاجر را موظف به اعلام ورشکستگی نموده است. ورشکستگی تاجر از نظر جامعه، عملی نامناسب است و باعث می شود که تمامی اعتبار تاجر از بین برود و از او گرفته شود. و دقیقا به همین خاطر است که باعث می شود تاجران بلافاصله ورشکستگی خود را اعلام نکنند.

بنا به قونون تجارت، صورتحسابی که تاجر به دادگاه می دهد باید تاریخ داشته باشد تاجر آن را امضا کرده باشد و به موارد و مدارک زیر در آن وجود داشته باشد:

  1. تعداد و تقویم کلیه اموال منقول و غیرمنقول تاجر به طور مشروح
  2. صورت تمامی بدی ها و طلب های تاجر
  3. صورت نفع و ضرر و صورت مخارج شخصی

نکته: در صورت توقف شرکت های تضامنی و نسبی، اسامی و آدرس اقامت تمامی شریکان و در شرکت های مختلط، اسامی و آدرس اقامت تمامی شریکان ضامن باید در مدارک بالا موجود باشد.

 

2) به درخواست طلبکاران

در اکثر موارد به دلایلی که در بالا برای شما بیان شد، تاجر حاضر نیست ورشکستگی خود را اعلام کند، و آن را تا جایی که ممکن است مخفی می کند. در این حالت طلبکاران می توانند مواقعی که در پرداخت مطالبات تجاری آن ها وقفه حاصل شد، ورشکستگی تاجر را به دادگاه اعلام دارند. البته دادگاه تاجر را احضار می نماید و از وضعیت قروض و دارایی و نحوه پرداخت بدهی های او جویا می شود. در صورتی که دادگاه و قانون تشخیص داد واقعاَ تاجر نمی تواند قروض و تعهدات نقدی خود را پرداخت کند، در آن صورت حکم ورشکستگی تاجر را صادر می کند.

 

3) دادستان

ورشکستگی تاجر فقط به طلبکاران او لطمه نمی زند، بلکه امکان دارد باعث ورشکستگی سایر تجار طلبکار او هم بشود. دولت باید نظارت در امر تجارت مخصوصاَ ورشکستگی داشته باشد. بر این اساس، دادستان حق دارد که به محض مشاهده وضعیت چنین تاجری که ممکن است تجارت بقیه را به خطر اندازد، مراتب را به دادگاه اعلام و حکم ورشکستگی او را صادر نماید.

 

متن نامه اعلام ورشکستگی را در این مقاله به طور کامل برای شما شرح دادیم و نکات مربوط به آن را نیز به طور کامل بیان کردیم. مقاله ای که مطالعه کردید حاصل تلاش مشاوران حقوقی ثبت پایدار بود. از شما تقاضا داریم تا نظرات ارزشمندتان را برای ما بیان کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.