پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند, وبلاگ

ثبت برند در خارج از کشور

ثبت برند در خارج از کشور

 

حتما شنیده‌اید که برخی اقدام به ثبت برند بین‌المللی یا برندی برای خارج از کشور می‌کنند. بدیهی است که ثبت برند درخارج از کشور دشواری‌های بیشتری نسبت به ثبت برند در داخل کشور داشته باشد. طبق قانون برای ثبت برند در خارج از کسور ابتدا باید علامت تجاری یا برند مورد نطر در کشور مبدا به ثبت برسد. لذا ثبت برند در خارج از کشور باید ابتدامسیر ثبت برند داخلی را به طور کامل طی نماید. یعنی در مرحله اول فرم اظهارنامه‌ای برای ثبت برند پر کند و تسلیم اداره مالکیت صنعتی کند و پس از طی تمام مراحل ثبت برند در شرکت، به یکی از کشورهای عضو سیستم مادرید درخواست دهد تا در کشورشان از برند او حمایت کنند. در ادامه این مطلب با پایدار ثبت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با ثبت برند درخارج از کشور با شما در میان بگذاریم.

 

ثبت برند درخارج از کشور چگونه صورت می‌پذیرد؟

همانطور که گفتیم برای ثبت برند در خارج از کشور، ابتدا باید علامت تجاری مورد نظر در کشور مبدا به ثبت برسد. این اقدام صرفا از طریق اداره مالکیت صنعتی کشور امکانپذیر است. در مرحله اول باید فرم اظهارنامه علامت تجاری را که نزد اداره مالکیت صنعتی می‌باشد، پر کنید. فرم اظهارنامه شامل اطلاعاتی نظیر: لیست کالاها، خدمات مرتبط طبق طبقه‌بندی بین‌المللی برندها، رنگ و فرم علامت تجاری می‌باشد.

 

پس از طی مراحل دیگر ثبت برند، که در سامانه ثبت علامت تجاری قابل دسترسی می‌باشد، می‌توانید وارد مرحله بعد ثبت برند در خارج از کشور شوید.

 

نکته قابل ذکر این است که پیش از اقدام به ثبت برند باید از برند مورد نظر استعلام بگیرید و اطمینان حاصل کنید که این علامت تجاری پیشتر توسط شرکت دیگری به ثبت نرسیده‌است. از سویی علامت تجاری مورد نظر باید خاص و متمایزکننده باشد تا مصرف‌کنندگان با دیدن آن بلافاصله متوجه شوند که محصول مورد نظر برای شرکت شماست.

 

به موجب مقررات ثبت بین‌المللی برند یا همان سیستم مادرید، علامت تجاری باید باتوجه به قوانین هر کشور مورد بررسی قرار گیرد و سپس با تعیین کشورهای موردنظر به صورت اتوماتیک، ثبت بین‌المللی انجام می‌شود. طبق این سیستم فرد متقاضی قادر خواهد بود با تسلیم اظهارنامه‌ای بین‌المللی از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو، در صورت تمایل از ۸۵ کشور عضو سیستم مادرید، حمایت از برند خود را درخواست و کسب کند.

 

به طور کلی می‌توان گفت که ثبت برند درخارج از کشوراز طریق سیستم مادرید، نیازمند و وابسته به ثبت برند صحیح در کشور مبدا است. بنابراین در سیستم مادرید اظهارنامه برند و علامت تجاری ثبت شده در کشور میدا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ثبت علائم تجاری و برند در کشورهای عضو سیستم مادرید، منوط بر بقاء اعتبار علامت تجاری ثبت شده متقاضی در کشور خود است.

 

پس مراحل ثبت برند درخارج از کشور عبارتند از: ثبت برند داخلی، اخذ کارت بازرگانی، انتخاب کشورهای مورد نظر و اقدام جهت ثبت بین‌المللی برند.

 

مزایای ثبت برند درخارج کشور

بدیهی است که ثبت برند در خارج از کشور می تواند مزایای بسیار بیشتری نسبت به ثبت برند داخلی داشته باشد. برخی این مزایا عبارتند از:

 • گسترش عرصه کسب و کار
 • دستیابی به اعتبار بیشتر در مرزهای خارجی
 • بازار هدف بزرگ‌تر
 • تسهیل انجام امور مربوط به اقامت در کشور خارجی
 • شناخته شدن در سطحی برون مرزی

 

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت درخارج از کشور تحت سیستم مادرید

برای ثبت برند تحت سیستم مادرید، پس از طی مراحل گفته شده برای ثبت برند در کشور مبدا، باید با در دست داشتن مدارک زیر اقدام به ثبت برند در خارج از کشور کنید. این مدارک عبارتند از:

 • نامه درخواست جهت ثبت بین المللی علامت با درج اسامی کشورهای مورد نظر خطاب به اداره ثبت علائم تجاری
 • معرفی‌نامه برروی سربرگ شرکت با امضای مدیران و دارندگان حق امضاء در شرکت به همراه مهر شرکت
 • ارائه وکالتنامه دادگستری در صورت مراجعه وکیل رسمی برای ثبت برند در خارج از کشور
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضای شرکت
 • روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت
 • اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت برند درایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط در پرونده
 • تکمیل فرم مخصوص لاتین پس از مشخص شدن کشورهای مورد نظر متقاضی
 • برگه محاسبه هزینه‌های ثبت برند در خارج از کشور به همراه مهر و امضاء متقاضی
 • گواهی پرداخت هزینه‌های ثبت برند

 

ثبت برند در خارج از کشور

 

هزینه ثبت برند درخارج از کشور

هزینه ثبت برند بین‌المللی بسته به نوع ثبت جهانی، طبقات محصول و همچنین تعداد کشورهای موردنظر که قصد ثبت برند در آن‌ها را دارید می‌تواند متفاوت باشد. برای محاسبه هزینه ثبت برند بین‌الملی طبق مشخصاتی که در تصدیق ثبت داخلی برند شما ذکر شده است، نظیر تعداد طبقات برند، رنگی یا سیاه و سفید بودن علامت می‌توانید از طریق مرجعه به آدرس اینترنتی مرجع اقدام کنید.

 

مزایای استفاده از سیستم مادرید برای ثبت برند بین‌المللی

 • همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، یکی از بزرگترین مزایا و امتیازات ثبت برند بین‌المللی این است که افراد متقاضی می‌توانند در صورت تمایل به ۸۵ کشور عضو سیستم مادرید، یا تعدادی از آن‌ها حمایت از علامت تجاری خود را درخواست و کسب کنند.
 • دومین مزیت آن این است که این روش ساده، ارزان و موثر می‌باشد. به طوری که متقاضیان می‌توانند تنها با داشتن یک تقاضانامه بین‌المللی به یک زبان و پرداخت یک تعرفه به فرانک سوئیس، می‌توانند درخواست حمایت از علامت تجاری خود را در کشورهای تعیین شده دهند.
 • مزیت سوم ثبت برند بین‌المللی از طریق سیستم مادرید این است که اگر دارنده قصد ایجاد هرگونه تغییر از قبیل تغییر نام، آدرس، مالکیت، تمدید و… در علامت ثبت مبدا داشته باشد، می‌تواند با تکمیل فرم‌هایی و پرداخت هزینه‌ای اندک تغییرات را در سطح بین‌المللی اعمال کند.

به طور کلی برای ثبت برند بین‌المللی یا برند در خارج از کشور باید از طریق سیستم مادرید اقدام نمایید که این سیستم به نفع شما خواهد بود. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی باید از متخصصین در این زمینه کمک و راهنمایی گرفته و سپس اقدام به ثبت برند نمایید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.