پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند, وبلاگ

هزینه ثبت لوگو و علامت تجاری به صورت آنلاین در ایران چقدر است؟

هزینه ثبت لوگو و علامت تجاری به صورت آنلاین در ایران چقدر است؟

هر شخصی که صاحب شغل و درآمد است و به تولید محصولات خاصی می پردازد میبایست برای محصولات خود نامی را برگزیند و به ثبت لوگو بپردازد. به واسطه این نام در میان مشتریان شناخته شود. در حقیقت انتخاب و ثبت برند اساس آغاز هر فعالیتی بوده که بدین وسیله صاحب برند از کپی برداری سایرین جلوگیری بعمل می آورد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تمامی شرایط و هزینه ثبت لوگو و علامت تجاری بپردازیم.

ثبت برند را می توان یکی از راه های قرارگیری در بازار رقابت دانست، صاحبان برند می توانند با ثبت برند خود روز به روز بر کیفیت محصول خود بیفزایند و بدین ترتیب در بازار رقابت سربلند باشند. به منظور اطلاع یافتن از هزینه ثبت برند می توانید با سامانه پایدارثبت در تماس باشید و مشاوره های لازم را جهت ثبت برند کسب نمایید.

اطلاعاتی در خصوص هزینه ثبت لوگو و نام تجاری

ثبت برند یا همان نام تجاری همانند دیگر ثبت ها، دارای بخش های مختلفی است که نسبت به درخواست متقاضیان برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. به طور کلی هزینه های ثبت برند به چند دسته تقسیم می شود که یکی از قسمت هایی که به صورت توافقی می توانید بپردازید، حق موسسه ثبتی است. در مراکز ثبتی شما هزینه های خود را به طور توافقی می پردازید اما توافقی بودن به این معنی نیست که خارج از عرف و کمتر از حد معین باشد. به طور کلی هزینه هایی که شما برای ثبت برند خود پرداخت می کنید باید با خدماتی که برای شما ارائه می دهند، یکسان باشد. هزینه های دیگر را طبق تعرفه ای که توسط مراکز ثبتی اعلام شده باید پرداخت کنید. هزینه های پرداختی برای هر فرد یعنی شخص حقیقی یا حقوقی با یکدیگر متفاوت است.

دو بخش اصلی هزینه ثبت لوگو و نام تجاری

هزینه های ثبت برند به طور کلی به دو بخش اصلی تقسیم می شوند. یک بخش هزینه هایی است که مربوط به نوع ثبت لوگو و نام تجاری مربوط می شود. بخش دیگر ثبت لوگو مربوط به هزینه های جانبی ثبت نام تجاری یا برند مربوط می شود.

هزینه های مربوط به نوع ثبت لوگو یا نام تجاری

این دسته از هزینه های پرداختی بسته به نوع برند و افراد تقاضا کننده یعنی اشخاص حقیقی یا حقوقی متغیر خواهد بود. این بخش از هزینه های پرداختی در زمان ثبت لوگو و نام تجاری در اداره های مربوط به ثبت برند باید پرداخت شود.

پرداخت هزینه های جانبی ثبت لوگو یا نام تجاری

پرداخت جانبی هزینه ثبت لوگو و نام تجاری شرکت مربوط به پرداخت هزینه های آگهی های روزنامه که بسته به تعداد خطوط، سیاه و سفید بودن روزنامه و ابعاد برند درج شده می تواند متفاوت باشد. پس از آگهی اول باید چاپ مجدد از اگهی دوم در روزنامه صورت گیرد. این چاپ مجدد نیز برای فرد متقاضی، هزینه هایی را نیز در بر دارد. در روزنامه و آگهی دوم نیز مجدداً بررسی هایی در خصوص تعداد خطوط، ابعاد برند و سیاه و سفید بودن روزنامه را در نظر می گیرند. طبق این ویژگی ها قیمتی برای افراد متقاضی تعیین خواهد شد. روزنامه هایی که در نوبت دوم به چاپ می رسد حداقل باید حدود ۱۳۵ هزار تومان پرداخت شود. همچنین روزنامه یا آگهی هایی که در نوبت اول به چاپ می رسند قیمتی حداقل ۱۵۰ هزار تومان است.

تمامی هزینه ثبت لوگو و نام تجاری

تمامی هزینه هایی که برای شما ذکر خواهیم کرد به این گونه است که افراد حقوقی بیشتر از افراد حقیقی باید بپردازند. تمامی هزینه هایی که برای پرداخت ثبت برند لازم است، پرداخت شود به شرح زیر است:

  1. هزینه ثبت اظهارنامه در یک طبقه
   • متقاضی حقوقی: ۴۰۰.۰۰۰
   • متقاضی حقیقی:۲۰۰٫۰۰۰

به ازای هر طبقه اضافه تر باید مبلغی را نیز بپردازند.

  1. هزینه ثبت نشانه در یک طبقه

به ازای هر طبقه اضافه تر باید مبلغ معینی را بپردازند.

  1. هزینه ثبت لوگو و نام تجاری جهت تمدید دوره های ده ساله

اشخاص حقیقی یا حقوقی باید معادل حق ثبت نشانه هزینه ها را بپردازند.

  1. پرداخت هزینه جریمه هایی مانند تاخیر در ثبت برند.

اشخاص حقیقی و حقوقی باید نصف حق ثبت لوگو یا نشانه بپردازند.

  1. پرداخت هزینه هایی در خصوص استعلام از اعراض و انتقال.

شخص حقوقی و حقیقی باید هزینه هایی متفاوت با یکدیگر را بپردازند.

  1. هزينه ثبت انتقال قرارداد به ازای یک طبقه.

به ازای هر طبقه اضافی باید متقاضیان هزینه هایی بیشتر بپردازند.

  1. پرداخت ثبت هزینه های مجوز ثبت بهره برداری یا خاتمه دادن به آن در ازای یک طبقه.

هزینه هایی را نیز به ازای هر طبق اضافی در خصوص فسخ یا خاتمه نیز باید بپردازند.

  1. پرداخت هزینه هایی در خصوص هر بار اصلاح نامه ای که انجام می شود.

برای هر فرد درخواست کننده هزینه های پرداختی با یکدیگر متفاوت است.

  1. هزینه ثبت اظهارنامه یا مجوز بهره برداری از آن.

پرداخت هزینه ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر متفاوت است.

  1. هزینه ثبت تغییرات انجام شده به غیر از تغییراتی که در انتقال مالکیت یا بهره برداری رخ داده است.

به عنوان مثال فرد حقیقی باید ۵۰.۰۰۰ بپردازد و فرد حقوقی حدود ۱۰۰.۰۰۰ باید پرداخت کند.

  1. پرداخت هزینه گواهی المثنی.
  2. هزینه هایی در خصوص بازنویسی یا رونوشت از مصدق.
  3. هزینه پرداخت هزینه هایی در خصوص اخذ اظهارنامه.
  4. پرداخت هزینه رسیدگی به رد ثبت
  5. پرداخت هزینه به تقاضای ثبت.
  6. هزینه دادخواست به ابطال در دادگاه
  7. پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه بین المللی به عنوان مبدا.

همه این حق پرداختی ذکر شده در خصوص هزینه ثبت لوگو و نام تجاری برای هر فرد یعنی شخص حقوقی و حقیقی متفاوت بوده و مبلغ پرداختی  شخص حقوقی بیشتر از اشخاص حقیقی هستند. همچنین زمان ثبت و هزینه هایی که باید در این خصوص پرداخت شود به مدت ۳۰ الی ۴۵ روز به طول می انجامد.

مراحل مختلف ثبت لوگو

جهت به ثبت رساندن برند یا لوگو باید مراحل قانونی آن را به طرز صحیحی دنبال نمود. کلیه این مراحل با نظر و دیدگاه مشاوره ثبت شرکت و  متخصص در سامانه پایدارثبت دنبال می گردد تا مانع از هزینه های اضافی و دوباره کاری گردد. فرد متقاضی ثبت لوگو لازم می باشد که مدارکی لازم راتهیه نموده و سپس بر اساس روند زیر امر ثبت لوگو را دنبال نماید.

  1. وارد شدن و ثبت نام در سایت مالکیت معنوی و در بخش ثبت علائم تجاری

جهت نیل به این هدف شما باید مدارک خود را مهیا ساخته باشید و سپس به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس Sherkat.ssaa.ir باید مراجعه کنید. آدرس سایت متعلق به اداره مالکیت صنعتی می باشد اما در زمان ورود به سایت در قسمت چپ سایت بایست اداره مالکیت معنوی را انتخاب نموده و وارد گردید. سپس درخواست خود را وارد می نماید و کلیه مدارک و مستندات و اظهارنامه لوگو خود را در این بخش بر اساس دستورالعمل ها وارد می سازید.

  1. باید در زمان ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت کنید:
   • باید اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی که قرار می باشد مالک لوگو شود را وارد سازید.
   • در بخشی هم بایست اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی شرکت را وارد کنید که به خاطر نیاز جهت ارسال رمز و ابلاغیه های احتمالی به او است.
   • باید طبقه کالا و خدمات به دقت انتخاب و مناسب با موضوع شرکت شما باشد، ولی باید اشاره کنیم که بعدا تغییر این طبقات امکان پذیر می باشد.
   • چنانچه در قسمت ورد مدارک نیاز است مورد دیگری را هم بارگذاری نماید بایست در قسمت ضمائم اختیاری این مدارم بارگذاری گردد.
   • باید هزینه های ثبت برند یا لوگو را به صورت اینترنتی پرداخت کنید لذا دارا بودن رمز دوم الزامی می باشد.

در پایان پروسه ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و همین طور کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می گردد . بهتر است که آن را یادداشت و ذخیره نماید تا بتوانید در مراحل بعدی از آن استفاده نمایید.

زمانی که برای بررسی درخواست شما جهت ثبت لوگو طول خواهد کشید تقریبا ۳ ماه از ورود اظهارنامه امکان دارد طول بکشد. ولی این حداکثر زمان می باشد . در نهایت با تایید درخواست شما تشکیل پرونده انجام گردد که بهتر می باشد وکلای حقوقی سامانه پایدارثبت این کار شما را انجام بدهند.

باید توجه شود که ثبت نهایی نیاز به پرداخت نمودن هزینه های نهایی و همین طور آگهی های ثبت برند دارد. بعد از نخستین انتشار آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه های کثیرالانتشار، یک ماه به برند مهلت داده می شود. در صورتی که در طی این مدت فردی ادعا و شکایتی جهت برند و لوگو شما نداشت، گواهینامه ثبت برند جهت شما برای مدت زمان ۱۰ سال صادر خواهد گشت.

بعد از آن تقریبا هفته بعد آگهی دوم باید برای برند در روزنامه رسمی منتشرگردد. پس از ۱۰ روز کاری با ارائه نمودن نسخه کپی تقاضانامه اولیه ثبت لوگو و رزونامه اول و دوم بایست جهت صدور پروانه ۱۰ ساله ثبت لوگو یا برند اقدام گردد. این فرآیند هم امکان دارد نیاز به دو یا سه روز زمان داشته باشد.

اغلب احتمال دارد سه دسته از افراد به لوگو شما معترض باشند:

کسانی که برند یا لوگو شما درست شبیه و کپی از برند آن ها است.

کسانی که لوگو یا برند شما دارای شباهت زیادی به لوگو آن ها می باشد و امکان دارد سبب تداخل برند شما با مشتریان او را فراهم ساخته و اعتبار برند او از دست برود.

کسانی که ادعا مالکیت برند شما را دارند و اعتقاد دارند که برند پیش از این به وسیله آنها استفاده می شده و یا به صورت کلی طرح برند مال آن ها می باشد و در حقیقت طرح برند مورد سرقت قرار گرفته است.

در صورتی که می خواهید فعالیت های تجاری خود را سریعا به انجام برسانید و قصد ندارید زمان زیادی را صرف ثبت برند نموده و به نوعی در زمان صرفه جویی کنید می توانید به جای ثبت برند اقدام به خرید برند نمایید .همچنین افرادی که در حوزه خاصی به ثبت برند پرداخته اند و دیگر در حوزه مذکور فعالیت نمی کنند نیز می توانند نسبت به فروش برند خود اقدام نمایند، لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند برای خرید و فروش برند آماده به سامانه پایدار ثبت مراجعه نمایند و تمامی اقدامات را از صفر تا صد از طریق این موسسه انجام دهند. لازم به ذكر است هزینه و شرایط ثبت برند بسته به متقاضی ثبت برند متفاوت است که این متقاضیان می توانند حقیقی و یا حقوقی باشند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.