پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

نحوه ثبت برند تجاری تنها در 3 مرحله

نحوه ثبت برند تجاری تنها در 3 مرحله

مقالات بسیار زیادی در زمینه اهمیت لوگو و ثبت برند تجاری برای شما عزیزان تا به امروز تهیه شده است. نحوه ثبت برند تجاری از اهمیت بسیاری در روند تشکیل برند تجاری، پس از ثبت شرکت و شروع تجارت برخوردار می‌باشد.

مراحل و نحوه ثبت برند تجاری امروزه از پرطرفدارهای بازار شده، به صورتی که افراد در فضای مجازی سعی به ایجاد برند تجاری خود دارمد که پس از آن، برای رسمیت بخشیدن به علامت تجاری خود، مجبور به ثبت علامت تجاری در سامانه ثبت شرکت ها میباشند.

به سرعت به سراغ تعریف برند می رویم که پس از آن نحوه ثبت نمودن برند تجاریتان را با هم بررسی کنیم تا نکات مهم و ضروری را برای شما متقاضیان ثبت علامت تجاری بیان کنیم؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف ساده‌ی برند و علامت تجاری

برند یا نام تجاری همان نشان و علامتی است که به صورت فارسی یا لاتین در فعالیت های اقتصادی شرکت استفاده می شود. برند به انگلیسی با عنوان قانونی نشان تجاری یک طرح، نماد، عبارت، نام و … است که ارائه دهنده خدمات با فروش محصول خاصی است که به وسیله آن از سایر محصولات مشابه متمایز می شود.

یکیاز مقالاتی که مطالعه آنرا به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم، مقاله شرایط ثبت برند فوری است که با تلاش زیاد تیم متخصص ثبت پایدار برای شما عزیزان تهیه شده است که با مطالعه آن، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه نحوه ثبت برند تجاری فوری نسیبتان خواهد شد.

اجازه بهره برداری از برند تجاری

ثبت برند تجاری چه فوایدی دارد؟

یکی از سوال هایی که افراد از خود میپرسند این است که چرا برند تجاریمان را به ثبت برسانیم؟ نحوه ثبت برند تجاری را پس از پاسخ به این سوال برای شما بررسی خواهیم نمود؛ ولی قبل از آن اجازه دهید تا مزایای ثبت برند تجاری را باهم بررسی کنیم.

 • ثبت برند تجاری شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت نمایند.
 • ثبت برند وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس ایجاد مشهوریت و معروفیت شرکت ها می باشند.
 • با ثبت برند مجوز استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 • ثبت برند جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی مهم و باارزش کسب و کار باشند.
 • ثبت برند شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 • این امکان وجود دارد که ثبت برند جهت اخذ وام سودمند باشند.

نحوه ثبت برند تجاری

اینفوگرافیک نحوه ثبت برند تجاری پایدار ثبت سال 99 تهران

نحوه ثبت نمودن علامت تجاری را در 3 بخش برای شما مطرح خواهیم کرد تا این مراحل خیلی پیچیده نباشند؛ یکی از این مراحل، استعلام ثبت برند است که در ادامه برای شما توضیحات کامل تری را ارائه میکنیم.

گام اول: انتخاب نام برند

نام برند تجاری باید به نحوی طراحی شود که جدید و خلاقانه باشد. به عبارت دیگر، علائم تجاری یا اصطلاحاَ برند، باید به نحوی ترسیم و تعیین شود که در میان علائم شرکت های مشابه، مشخص و متمایز باشد و توسط افراد عادی به سهولت تمیز داده شود.

علائم یا مارک ها وقتی قابلیت ثبت خواهند داشت که واجد شرایط معینی باشند که مربوط به ماهیت آن ها است. از جمله این شرایط این است که :

 1. علامت یا مارک، قدرت و خصیصه تمایز بخشی موضوع آن را با موضوعات مشابه داشته باشد.
 2. معرف و توصیف کننده مشخصات کالا یا خدمات معین موضوع علامت یا مارک باشد و سبب هدایت درست مصرف کننده گردد. بنابراین، نام پیشنهادی نباید گمراه کننده باشد و مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه بیندازد.
 3. قانوناَ قابلیت ثبت داشته باشد و استعمال آن مغایر نظم عمومی و اخلاق حسنه و قواعد آمره نباشد.
 4. از نظر فرم و شکل، ثبت آن امکان پذیر باشد.

گام دوم: استعلام برند تجاری 

پیش از ثبت هر برندی ابتدا باید ببینید آن برند در طبقه فعالیتی که مد نظر شماست قبلاَ ثبت شده است یا نه. با توجه به جدول طبقه بندی کالا، هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند، با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

در این راستا، پایدار ثبت سیستم رایگانی را برای شما در نظر گرفته که با مراجعه به آن قسمت میتوانید برند مورد نظرتان را استعلام کنید. برای انجام این امر و دریافت مشاوره رایگان تلفنی به بخش قابلیت نحوه ثبت برند آنلاین مراجعه نمایید.

گام سوم: مدارک مورد نیاز ثبت برند

ثبت علامت تجاری در ایران در اداره علامت تجاری انجام می شود که برای ثبت علامت تجاری باید کلیه مدارک لازم فراهم گردد تا با رعایت کامل مقررات مراحل قانونی ثبت آن طی شود.

برای کسب اطلاعات دقیقتر در زمینه مدارک ثبت برند تجاری بهتر است مقاله مدارک ثبت برندها را مطالعه نمایید.

مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت برند برای شخص حقیقی:

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص یا اشخاص متقاضی
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه متقاضی

مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت برند برای شخص حقوقی:

 • کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افرادی که در شرکت حق امضاء دارند.
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
 • کپی کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (اگر برند مورد نظر لاتین باشد)
 • اطلاعاتی نظیر آدرس، کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه صاحبان امضاء شرکت

ثبت برند تجاری و نحوه آن را باهم بررسی نمودیم و همچنین مدارک ثبت برند تجاری را نیز بیان کردیم. حال از شما تقاضا داریم تا با نظرات ارزشمندتان، به تیم پایدار ثبت در جهت تبدیل شدن به منبع اطلاعات ثبتی و حقوقی کمک کنید.

لازم به ذکر است شما متقاضیان ثبت برند تجاری می‌توانید با مراجعه به استعلام ثبت برند آنلاین، از امکان ثبت برند و نحوه آن مطلع شوید؛ همچنین مشاورین پایدار با ارائه مشاوره رایگان تلفنی شما را در این مسیر راهنمایی می‌نمایند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.