پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

ثبت برند مادرید و بررسی شرایط موافقت نامه بین المللی مادرید

ثبت برند مادرید و بررسی شرایط موافقت نامه بین المللی مادرید

ثبت برند مادرید چیست؟ و توافقنامه بین المللی مادرید برای ثبت برند و لوگو تجاری شما به چه مدارک و هزینه هایی نیاز دارد؟ برای ثبت برند جهانی باید ابتدا برند خود را به صورت لاتین در داخل کشور ثبت کنیم؟ در ادامه تمامی این سوالات را از طریق سامانه آنلاین پایدار ثبت به صورت کامل و از 0 تا 100 پاسخ می دهیم.

به عنوان اولین سامانه رسمی ثبت برند جهانی در کشورمان، پایدار ثبت سعی کرده است تا تمامی امور ثبتی را برای شما با ارزان ترین هزینه ثبت برند و با رعایت تمامی شرایط برای برند های مختلف به صورت 100% آنلاین انجام دهد. با استفاده از این خدمات قطعاً در هزینه ثبت برند مادرید و ثبت برند جهانی و بین المللی صرفه جویی های قابل توجهی به وجود خواهد آمد.

ثبت برند مادرید و تعریف موافقت نامه مادرید

با توسعه روزافزون محصولات و خدمات در سطح جهانی و افزایش رقابت‌ها، ثبت علائم تجاری که می‌تواند یک کلمه، حرف، عدد، عکس، شکل، رسم و یا ترکیبی از آن‌ها باشد، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. توافقنامه بین‌المللی (مادرید) مرتبط با نشان‌های تجاری، موافقت‌نامه مادرید نام دارد که اندکی پس از شکل‌گیری کنوانسیون پاریس، آغاز به کار نمود.

طبق موافقتنامه، واردات تمام کالاهای حامل نشانه نادرست یا گمراه کننده منبع که مستقیم یا غیرمستقیم محل تولید خود را یکی از کشورهای عضو یا سایر مناطق معرفی می­کند، باید متوقف گردد یا چنین وارداتی ممنوع گردد یا سایر اقدامات یا ضمانت­ اجراهای قانونی در ارتباط با واردات آنها اعمال گردد.

در موافقتنامه مادرید برای موارد این چنینی درخواست اعمال توقیف و مصادره محصول پیش­بینی شده است. این موافقتنامه استفاده، فروش، عرضه یا ارائه برای فروش هر نوع کالایی را که حامل نشانه­ای برای فریب عموم در مورد منبع کالا باشد، ممنوع کرده است. موافقتنامه به محاکم کشورهای عضو اجازه می­دهد تا تصمیم بگیرند که کدام یک از  اسامی مبدا، بر حسب ویژگی­های منحصر به فرد آن در چارچوب موضوع موافقتنامه قرار ندارند.

این موافقتنامه برای ایجاد اتحادیه پس از ثبت برند مادرید تعیین نهاد اجرایی یا بودجه مقرراتی وضع نکرده است. این موافقتنامه در سال 1891 تصویب و  در واشنگتن (1911)، لاهه (1925)، لندن (1934)، لیسبون 1958 و استکهلم (1967) مورد تجدید نظر قرار گرفت. عضویت در این موافقتنامه برای تمام اعضای کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی (1883) آزاد است. اسناد تصویب و یا الحاق به کنوانسیون باید به مدیر کل وایپو سپرده شود، متن کامل این موافقتنامه در www.wipo.int/treaties موجود است.

سیستم مادرید چیست؟

با توجه به مقررات مربوط به ثبت با سیستم مادرید، برند مورد نظر طبق قوانین داخلی هر کشور بررسی شده، سپس فرآیند بین المللی را طی خواهد نمود. در واقع علامت تجاری ابتدا در کشور مبداء به ثبت می رسد، بعد از آن با انتخاب کشورهای مختلف در سطح بین المللی ثبت خواهد شد. سیستم مادرید از موافقتنامه مادرید، پروتکل آن و ضوابط ناشی از این دو تشکیل شده است و متقاضی تنها با ارائه اظهارنامه بین المللی به وایپو می تواند در 85 کشور عضو سیستم، برند خود را ثبت کند.

بنابراین می توان گفت سیستم ثبت مادرید یکی از ساده ترین، ارزان ترین و بهترین روش های درخواست ثبت بین المللی است زیرا تنها با تقاضانامه ای که به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسه و اسپانیولی ترجمه شده و پرداخت هزینه طبق فرانک سوئیس می توان حمایت کشورهای مد نظر را در خصوص برند جلب نمود. اگر به هر دلیلی در علامت تجاری تغییری در مالکیت، آدرس، تغییر نام و …  رخ دهد با تکمیل فرم های مخصوص و پرداخت هزینه می توان آن تغییرات را نیز در سطح بین المللی اعمال کرد. ثبت بین المللی تابع ثبت ملی بر اساس ضوابط و قوانین داخلی هر کشور است.

جدیدترین قوانین ثبت برند در ایران

مزایای استفاده سیستم مادريد

به موجب مقررات ثبت بین‌المللی علائم تجاری یا همان ثبت برند مادرید (سیستم مادريد)، علامت با توجه به قوانین داخلی هر كشور مورد بررسی قرارمی‌گیرد و سپس وارد طریق بین‌المللی خود می‌شود یعنی ثبت بین‌المللی علائم تجاری در مرحله اول با ثبت ملی در اداره كشور مبداء صورت می‌گیرد و سپس به‌صورت اتوماتیك با تعیین كشورهای مورد نظر در سطح بین‌المللی انجام می‌شود.

امتیاز این سیستم در مورد ثبت برند مادرید این است كه متقاضی با تسلیم یك اظهارنامه بین‌المللی از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو می‌تواند در صورت تمایل در ۸۶ كشور عضو موافقت‌نامه و پروتکل مادرید یا تعدادی ازآن‌ها بسته به انتخاب خود حمایت از علامت تجاری خود را درخواست و کسب نماید. بنابراین مزیت استفاده از آن، در ساده، ارزان و موثر بودن آن می‌باشد یعنی تنها به‌وسیله یك تقاضانامه بین‌المللی واحد به یك زبان (فرانسه، انگلیسی یا اسپانیولی) و پرداخت یك تعرفه به فرانك سوئیس، تحصیل و تامین حمایت از علائم تجارتی یا خدماتی در کشورهای تعیین شده در فرم درخواست میسر می‌گردد. همچنین درصورتی‌كه هرگونه تغییری در علامت ثبت مبداء از طرف دارنده آن صورت گیرد از قبیل تغییر نام، آدرس، مالکیت، تمدید و غیره می توان با تکمیل فرمهای مربوط و پرداخت هزینه ای اندک تغییرات مزبور را در سطح بین المللی اعمال نمود.

دیگر مورد در باره ثبت برند مادرید اینکه اداره مبدا نیز از انجام طبقه بندي کالاها و خدمات و انتشار علائم در روزنامه رسمی کشور متبوع خویش بی نیاز است. در واقع ثبت بین المللی برند در سیستم مادرید مجموعه ای از ثبت های ملی طبق مقررات داخلی هر کشور تعیین شده، میباشد.

علائم تجاری قابل ثبت در سطح بین الملل

ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چه علائم تجاری را می توان در سطح بین المللی به ثبت رساند؟ برای پاسخ به این سوال می توان گفت تقریباً محدودیتی در تعداد علائم تجاری قابل ثبت وجود ندارد و بر اساس قانون کشورها، علائم می توانند شامل یک یا چند حرف یا عدد و یا ترکیبی از آن ها باشد.

ثبت برند در سیستم مادرید به کسب و کار شما اعتبار می بخشد و با استفاده از آن دیگر نیازی به ثبت علامت تجاری طبق قوانین و آیین نامه های هر کدام از کشورها به طور جداگانه نخواهید بود. با این روش ارزش برندینگ شرکت خود را به میزان چشم گیر افزایش داده و در هزینه ها و وقت صرفه جویی خواهید کرد. بهتر است انجام اینکار را به وکلای خبره و ماهر بسپارید تا سریع تر به نتیجه مطلوب دست یابید.

 

جدیدترین قوانین مربوط به ثبت برند و سیستم مادرید

مدارک ثبت جهانی برند طبق سیستم ثبت مادرید

ارائه تقاضانامه ثبت بین المللی علامت تجاری به اداره ثبت برند (اسامی کشورهای مورد نظر باید در فرم تقاضانامه درج شوند)

تقدیم معرفی نامه بر روی سر برگ شرکت (معرفی نامه باید دارای امضاء مدیران و مهر شرکت باشد و در صورت داشتن وکیل رسمی ارائه وکالت نامه ضروری است)

کپی کارت ملی و شناسنامه مدیران و افراد دارای حق امضاء

اصل و کپی گواهی ثبت برند در کشور مبداء

تکمیل و ارائه اظهارنامه ثبت برند به زبان لاتین

فیش محاسبه هزینه ها به همراه امضاء

رسید امضاء شده مربوط به پرداخت هزینه های بررسی تقاضانامه

کشورهای عضو سیستم ثبت برند مادرید

بوتسوان، اتریش، گرجستان، لسوتو، آنتیگوا و باربادو، جمهوری چک، ایران، فرانسه، لیختن اشتاین، ماداگاسکار، سان مارینو، آلبانی، آلمان، ایسلند، مقدونیه، سائوتومه و پرینسپ، ارمنستان،دانمارک، ایتالیا، مغولستان، سوریه، بن ایر، الجزیره، موزامبیک، سوازیلند، کره شمالی، سوئیس، کرواسی، لهستان، استونی، کنیا، نامیبیا، سوئیس، کرواسی، تاجیکستان، استرالیا، مصر، قرقیزستان، نروژ ، بلغارستان، فنلاند، قزاقستان، پرتقال، آمریکا، بحرین، رومانی، اوزبکستان، بوتان، انگلستان، سوئیس،  ژاپن، کرواسی، زامبیا، بنلوکس، غنا، لیتونی، سودان، کوراکائو، بلاروس، یونان، لتونی، سوئد، موروکو ،سنگاپور، چین، مجارستان، موناکو، اسلوونی، کوبا، ایرلند، مولداوی، اسلوواکی، قبرس، سینت مارتین،  مونته نگرو، سییرالئون

مدارک موردنیاز ثبت برند مادرید

نامه درخواست جهت ثبت برند مادرید علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر

معرفی نامه بر روی سربرگ شركت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شركت (اشخاص حقوقی) و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری.

کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شركت و روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شركت (اشخاص حقوقی) و ارائه کپی مصدق شناسنامه و كارت ملی (اشخاص حقیقی) و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالتنامه دادگستری.

اظهارنامه یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران جهت رؤیت و کپی آن جهت ضبط در پرونده یا ارائه کپی مصدق گواهی ثبت علامت تجاری.

تکمیل فرم مخصوص لاتین پس از مشخص شدن کشورهای مورد نظر متقاضی

برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)

رسید مربوط به پرداخت هزینه بررسی اظهارنامه ثبت برند مادرید به صورت بین المللی

ضمنا به كلیه متقاضیان محترم ثبت بین المللی برند توصیه می‌گردد از واریز هزینه‌های ثبت بین‌المللی مربوطه قبل از تکمیل و تایید فرم مربوطه توسط اداره ثبت علائم تجاری جدا خودداری فرمایند.

مراحل ثبت برند و لوگو تجاری

مواد موافقت نامه مادريد

ماده ١ اين موافقت نامه مادريد که دارای سه بند و مربوط به تاسیس اتحادیه ای ویژه برای ثبت بین المللی علائم در دفتر بین المللی و تعریف کشور مبداء است.

    • بند يك

کشورهایی که این موافقت نامه نسبت به آن ها اعمال می شود. اتحادیه ویژه ای برای ثبت بین المللی علائم و ثبت برند مادرید تشکیل می دهند.

    • بند دوم

اتباع هر کشور متعاهد می توانند در تمام کشورهای دیگر طرف این موافقت نامه، حمایت از علائم قابل استفاده برای کالاها و خدمات خود را که در کشور مبداء به ثبت رسیده اند، با تضمین، برخوردار گردند و این کار را با تشکیل پرونده برای ثبت علائم مزبور در دفتر بین المللی مالکیت معنوی( که از این پس«دفتر بین المللی» نامیده می شود) مذکور در کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت معنوی ( که از این پس«سازمان» نامیده می شود) از طریق اداره مزبور در کشور مبدا، مذکور انجام دهند.

    • بند سوم

در ثبت برند مادرید کشوری در این اتحادیه ویژه، به عنوان کشور مبداء شناخته می شوند که متقاضی در آن جا دارای مقر واقعی و موثر صنعتی و تجارتی باشد و اگر وی دارای چنان مقرری در یک کشور عضو اتحادیه ویژه نباشد، کشوری از اتحادیه که اقامتگاه وی در آنجا قرار دارد، کشور مبدا خواهد بود و اگر وی فاقد اقامتگاه در کشورهای عضو اتحادیه ویژه بوده ولی تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه باشد، کشور متبوع وی کشور مبدا خواهد بود و ماده٢ مرتبط با ماده یک است .

ماده ٣ ثبت برند مادرید ناظر به تشریفات و فرم درخواست برای ثبت بین المللی علائم و مارک های تجاری است.

ماده ٣ مکرر مربوط به شرایط و حدود حمایت ناشی از ثبت بین المللی در کشورهای متعاهد است.

ماده ٣ ثالث ناظر است به درخواست ویژه برای گسترش حدود و قلمرو حمایت از علائم و مارک های تولیدی و خدماتی ناشی از ثبت بین المللی، از طرف مالک علامت، به کشورهای متعاهد موافقت نامه مادرید از طریق کشور مبدا در چهارچوب فرم تعیین شده در آیین نامه مربوط.

ماده ٤ موافقت نامه راجع است به آثار حقوقی ثبت بین المللی علائم و مارک ها و ماده ٤ مکرر ناظر است به قائم مقام و جانشین ثبت داخلی شدن ثبت بین المللی علائم در مارک ها.

ماده ٥ مربوط است به موارد و شرایط رد تقاضای حمایت صاحبان مارک های ثبت شده بین المللی از طرف مراجع صلاحیت دار داخلی کشورهای عضو اتحادیه.

ماده ٥ ثبت برند مادرید مکرر مربوط است به مدارک کتبی در مورد قانونی بودن استفاده از برخی عناصر گنجانده شده در یک علامت، مانند نشان های شرافت خانوادگی، تمثال ها، امتیازات افتخاری، القاب ، اسامی تجاری، اسامی اشخاصی غیر از اسم متقاضی، یا دیگر عناوین مشابه، که ممکن است ادارات کشورهای متعاهد، درخواست کننده از هر گونه تسجیل یا تصدیق، جز در مواردی که از سوی اداره کشور مبدا انجام می شوند، معاف گردند.

ماده ٥ ثالث راجع است به شرایط صدور و تسلیم رونوشت مطالب ثبت شده در دفتر ثبت بین المللی به هر شخص متقاضی و یا انجام جستجوهایی در زمینه علائم و مارک های بین المللی به وسیله دفتر بین المللی ثبت علائم و مارک ها و دادن پاسخ به درخواست اشخاص در موارد قابل پیش بینی و تهیه خلاصه هایی از دفتر ثبت بین المللی برای ارسال به کشورهای متعاهد درخواست کننده.

مواد ٦ و ٧ موافقت نامه مادرید ناظر است به مدت اعتبار بیست ساله ثبت بین المللی و قابل تجدید بودن بیست سال بعدی و شرایط آن و همچنین مربوط است به استقلال ثبت بین المللی و چگونگی خاتمه یافتن حمایت در کشور مبداء و ابطال اختیاری یا اجباری و قضایی مارک های ثبت شده در دفتر بین المللی.

ماده ٨ مربوط است به هزینه های ملی وبین المللی ثبت بین المللی مارک و علامت و تجدید آن شامل هزینه های اصلی ،تبعی و تکمیلی و نحوه وصول آن. ماده ٨ مکرر است راجع به انصراف از حمایت مارک در یک یا چند کشور متعاهد.

ماده ٩ مربوط است به چگونگی اعلام کلیه تغییرات نظیر تغییر در فهرست کالاها، نقل و انتقال، انصراف، لغو و ابطال موثر در ثبت بین المللی مارک ها و علائم تولیدی و خدماتی به وسیله مقامات ثبت ملی به دفتر ثبت بین المللی علائم.

موارد ٩ مکرر و ٩ ثالث و ٩ رابع مربوط است به چگونگی انتقال علامت و مارک بین المللی در مواردی که به موجب تغییر یافتن کشور متبوع مالک جدید مارک و علامت بین المللی و واگذاری جزئی علامت بین المللی فقط نسبت به کالاها یا خدمات ثبت شده و یکسان سازی مقررات داخلی چند کشور متعاهد براساس توافق بین آن ها.

مواد ١٠ تا ١٨ موافقت نامه مادرید مربوط است به مجمع اتحادیه مادرید، دفتر بین المللی، امور مالی، زبان تنظیم سند موافقت نامه مادرید که فرانسه است و در یک نسخه تنظیم شده که در نزد کشور سوئد سپرده شده است.

استعلام ثبت برند آنلاین

هزینه ثبت بین المللی برند در سیستم مادرید

هزینه ثبت برند مادرید طبق مقررات برای اشخاص حقیقی 200000 ریال و برای اشخاص حقوقی 400000 ریال می باشد که همزمان با درخواست ثبت بین المللی به حساب مربوطه واریز خواهد شد.

جهت محاسبه هزینه ثبت برند مادرید طبق مشخصات مندرج در تصدیق ثبت داخلی از قبیل تعداد طبقات، رنگی یا سیاه سفید بودن علامت می توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی wipo.int و انتخاب کشورهای مورد درخواست طبق مراحل ذیل اقدام فرمایید. هزینه محاسبه شده به فرانک سوئیس می باشد و پس از بررسی و تایید فرم اظهارنامه ثبت بین المللی توسط اداره ثبت علائم تجاری از متقاضی درخواست خواهد شد تا هزینه مزبور را به حساب wipo واریز نماید.

بدیهی است که هزینه ثبت برند مادرید در صورت رد یا قبول علامت درخواستی در هر یک از کشورهای عضو تعیین شده مسترد نخواهد شد.

یک نکته بسیار جالب‌توجه در ارتباط با هزینه‌ های ثبت درخواست در سیستم مادرید، تخفیف‌ها و مشوق‌ های تخصیص داده شده به کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. بر این اساس، اگر درخواست ثبت برند مادرید در دفتر مالکیت فکری یکی از این کشورها به ثبت برسد، هزینه‌های پایه در حدود ۹۰ درصد کاهش یافته و مبلغ پرداختی، در حدود ۶۵ تا ۹۰ فرانک سوئیس خواهد بود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.