پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
کد اقتصادی

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

در این مطلب سعی می‌کنیم به صورت کامل مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی را مورد بررسی قرار دهیم تا شما با مطالعه این مطلب بتوانید به راحتی برای دریافت کد اقتصادی که به عنوان یکی از مهم‌ترین کارهای بعد از ثبت شرکت در نظر گرفته می شود، اقدام نمایید.

شاید تا کنون مشاهده کرده اید که اولین چیزی که شرکت طرف قرارداد شما برای دریافت خدمات کالای شما درخواست می کنند، اطلاعات شرکت ثبت شده و  یا در واقع شماره اقتصادی آن می باشد.

همین امر باعث اهمیت بسیار بالای درک درست از مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی شده است و به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به صورت کامل این موضوع را مورد بررسی قرار بدهیم.

 

کد اقتصادی چیست؟

تا سال ۱۳۹۹ کد اقتصادی یک شماره و کد ۱۲ رقمی بود که از طرف واحد عملیات سازمان امور مالیاتی به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که برای ثبت شرکت اقدام نموده و فعالیت تجاری در زمینه خدماتی و تولیدی داشتند اختصاص داده می‌شد.

با توجه به مشکلاتی که در زمینه استفاده از این کد ۱۲ رقمی در هنگام ارتباط با شرکت ها و کسب و کارهای مختلف به وجود می‌آمد از اواسط سال ۹۹  و بر اساس مصوبه هیئت دولت قرار بر این شد که بعد از تشکیل پرونده مالیاتی، کد اقتصادی همان شناسه ملی شرکت در نظر گرفته شود.

در واقع می‌توان گفت کد اقتصادی کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی است و با توجه به مزایای مختلف که دارد باعث می‌شود تا کسب و کار شما از این طریق که در سازمان امور مالیاتی و بین  کسب و کارهای دیگری به راحتی شناسایی شود.

همه شرکت ها و کسب و کارهایی که در زمینه تولید یا توزیع و همچنین مونتاژ صادرات و واردات فعالیت می‌کنند و البته خدماتی را به کسب و کارهای دیگر ارائه می کنند ملزم به دریافت کد اقتصادی هستند تا از این طریق هم ثبت شدن شرکت خود را به صورت کاملا قانونی انجام دهند و هم اینکه به کسب و کارها و شرکت‌های دیگر از طریق کد اقتصادی بفهمانند که شرکت و کسب و کار آنها از اعتبار کامل برخوردار است.

بعد از اینکه عملیات ثبت شرکت‌ها به پایان رسید  هر کسب و کار چه به صورت حقیقی و چه به صورت حقوقی تا ۲ ماه زمان دارد تا پرونده مالیاتی خود را تشکیل داده و کد اقتصادی را دریافت نماید.

در مطالب قبلی در مورد اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی به صورت مکرر صحبت کردیم که زمانی که شرکت تاسیس می شود بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی تواند برای اخذ کد اقتصادی اقدام نمایید.

 

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

 

همچنین در صورتی که پرونده مالیاتی برای یک کسب و کاری تشکیل شده باشد نمی تواند در پایان سال مالی اظهارنامه مالیاتی فعالیت یا عدم فعالیت خود را به اداره دارایی تسلیم کند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد تشکیل پرونده مالیاتی و پس از آن مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی به آن اشاره کنیم این است که در صورتی که برای تشکیل پرونده مالیاتی اقدامی صورت نگیرد شرکت نمی تواند به هیچ عنوان قراردادی را با شرکت ها و کسب و کارهای دیگر منعقد نموده و فعالیت خود را شروع کند.

بعد از اینکه توضیحات کوتاهی را در مورد کد اقتصادی و مفهوم کلی آن بیان کردیم در ادامه سعی می‌کنیم مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی را به صورت کامل مورد بررسی قرار بدهیم. البته قبل از آن سعی داریم شما را با دلایل نیاز به گرفتن کد اقتصادی برای شرکت ها و کسب و کارهای مختلفی نیز آشنا کنیم تا متوجه باشید که چرا باید برای تشکیل پرونده مالیاتی و همچنین دریافت کد اقتصادی به سراغ افراد متخصص بروید و این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

 

چرا باید کد اقتصادی بگیریم؟

یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل تاسیس شرکت و کسب و کار و افزایش فروش و درآمد آن است. افزایش فروش و درآمد از طریق ارائه خدمات و عقد قرارداد همکاری با شرکت ها و کسب و کارهای مختلفی که قرار است از تولید و خدمات استفاده کنند میسر می‌شود. به همین دلیل در صورتی که به عنوان یک شرکت ثبت شده قصد دارید در مزایده ها و مناقصه های دولتی و شرکت‌های خصوصی شرکت کنید حتماً باید برای تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی که به عنوان ضروری ترین و اصلی ترین شرط شرکت در مناقصه در نظر گرفته می‌شود اقدام نمایید.

در صورتی که بعد از ثبت شرکت برای تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدامی نکرده باشید فرصت شرکت در مزایده ها و مناقصاتی که می‌تواند سود بسیار بالایی را برای شما به همراه داشته باشد را از دست می دهید و از این طریق ضربه بزرگی را در همان ابتدای راه کسب و کار خود وارد می‌کند که می‌تواند در صورت برنده شدن در مزایده ها سود بسیار زیادی را به همراه داشته باشد و به بالا رفتن درجه رشد و توسعه کسب و کار کمک کند.

یکی دیگر از دلایلی که شما باید حتماً برای درک درست از مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی اقدام نمایید این است که اگر شما بخواهید از طریق شرکت ثبت شده خود فاکتور را صادر کنید یا حسابی را در بانکهای مختلف ایجاد کنید حتما باید کد اقتصادی خود را دریافت کرده باشید.

علاوه بر این اگر قصد دارید با شرکت‌های دولتی و خصوصی مختلفی که در زمینه کاری شما فعال هستند یا قصد پیشرفت و توسعه کسب و کار خود را از طریق اجرای همکاری با شرکت های مختلف دولتی و خصوصی دارید باید حتماً در مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی برای دریافت این کد مهم اقدام نمایید.

نکته مهم و آخری که باید جزو دلایل اصلی مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی به شمار بیاید، اخذ کارت بازرگانی برای واردات و صادرات به کشورهای مختلف مورد خدمات و تولیداتی که شرکت کسب و کار در آن زمینه فعال است.

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

چه شرکت هایی باید کد اقتصادی بگیرند؟

یکی از اصلی ترین سوالاتی که  هنگام ارتباط آنلاین با پشتیبانی حقوقی پایدار ثبت مطرح می‌شود این است که بعد از ثبت شرکت چه کسب و کارها و شرکتهای مختلف هستند تا برای دریافت کد اقتصادی اقدام نمایند؟

با توجه به قوانینی که در این زمینه افزوده است تمام اشخاص حقوقی و حقیقی که در زمینه تولید، مونتاژ، صادرات واردات و توزیع کالاها و همچنین امور خدماتی در سراسر کشور فعالیت دارند باید برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنند.

 

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی و مزایای آن

اگر به درستی مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی را بدانید و برای آن اقدام کنید، در سریعترین زمان ممکن می توانید این کد را دریافت نموده و از مزایای بسیار زیادی که دارد استفاده کند.

اولین مزیتی که بعد از به پایان رسیدن مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی می توانید از آن استفاده کنید این است که می‌توان گفت کد اقتصادی شماره به وسیله سازمان امور مالیاتی به همه فعالان اقتصادی داده می شود و مانند شماره ملی و شماره شناسایی این افراد در سازمان مالیاتی به حساب می‌آید.

سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به کد اقتصادی دریافت شده توسط هر شرکت می‌تواند دفاتر قانونی و صورتحساب ها و همچنین فاکتورهای صادر شده آنها را به صورت ساده تر و کامل تر بررسی نمایند.

در صورتی که برای دریافت کد اقتصادی اقدام نمایید می توانید مجوز فعالیت تجاری و پرداخت مالیات به صورت کاملاً قانونی داشته باشید و همین موضوع می‌تواند با توجه به امور ثبتی شما فرصت را از رقابت‌ها برای سبک کردن اسم شرکت و برند شما و همچنین دریافت کد اقتصادی معتبر بگیرد.

 

جریمه‌های نگرفتن کد اقتصادی

کد اقتصادی به عنوان یک کار لازم و واجب بعد از ثبت کردن یک شرکت در نظر گرفته می‌شود و کسب و کارها باید حتماً برای انجام فعالیت‌های تجاری خود کد اقتصادی مخصوص به خود را داشته باشند.

در صورتیکه یک کسب و کار بعد از ۲ ماه از تاریخ به ثبت رسیدن آن برای تشکیل پرونده مالیاتی و  مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی اقدام نکرده باشد، جریمه هایی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که یک شرکت برای بار اول مرتکب شناخته می‌شود و برای کد اقتصادی خود هیچگونه اقدامی انجام نداده باشد طبق قانون باید دو برابر سود حاصل از معاملات خود در آن مقطع زمانی را به عنوان جریمه به اداره مالیات پرداخت نمایند.

اگر بعد از ۲ ماه و برای بار دوم این اتفاق بیفتد و شرکت ها و کسب و کار مورد نظر برای دریافت کد اقتصادی با توجه به مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم اقدام نکرده باشد طبق قانون محل اقامت آن شرکت به مدت سه ماه پلمپ خواهد شد.

اگر برای دوره سوم یعنی بین ماه چهارم تا ششم از تاریخ ثبت شدن شرکت، نیز این اتفاق رخ ندهد و شرکت کسب و کار مورد نظر برای دریافت کد اقتصادی اقدام کند جریمه های بسیار سنگین تری بین ۳ تا ۶ ماه حبس برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای ثبت‌ آن شرکت اقدام کرده اند در نظر گرفته می‌شود.

 

هزینه مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

در امور ثبت شرکتها همواره هزینه به عنوان یک فاکتور مهم در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از کسب و کارها با توجه به هزینه‌های زیادی که برای این کار پرداخت می کنند، تلاشی برای دریافت کد اقتصادی نمی‌کند زیرا فکر کنند که کد اقتصادی نیز هزینه‌هایی را برای آنها به همراه خواهد داشت.

در استفاده از این کد  در نظر داشته باشید که دریافت کد اقتصادی در صورتی که خودتان برای آن اقدام کنید هیچ گونه هزینه برای شما به همراه نخواهد داشت.

اما اگر قصد دارید از طریق یک موسسه ثبتی و یا موسسه حقوقی برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنید و همه کارها را افراد متخصصی که در آن موسسه فعالیت می‌کنند بسپارید حتماً باید هزینه کمی را برای این فعالیت بپردازید زیرا شما فقط مدارک و اطلاعات را در اختیار این گروه قرار می‌دهند و تمامی کارهای اداری و ثبتی که لازم است توسط این متخصصین انجام می‌شود.

پایدار ثبت با توجه به هزینه‌های اولیه بالایی که ثبت شرکتها برای اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه دارد سعی کرده است تا در مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی کمترین هزینه و تعرفه را در نظر بگیرد تا از این طریق شما بتوانید با کمترین هزینه کد اقتصادی خود را دریافت نموده و فعالیت‌های تجاری قانونی شرکت خود را برای رفتن به سمت برنده شدن و افزایش سود و درآمد و همچنین توسعه و پیشرفت شروع نمایید.

 

مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی

بعد از توضیحات کامل در مورد تعریف اصلی کد اقتصادی و همچنین شرکت‌هایی که باید برای دریافت آن اقدام نمایند و البته توضیح مزایای مختلفی که می تواند دریافت کد اقتصادی و همراه داشته باشد بهتر است مدارک و شرایط دریافت کد اقتصادی را نیز برای شرکتهای مختلف بیاوریم.

مدارک و شرایط دریافت کد اقتصادی که در ادامه آورده می شود باید به صورت کامل و به تفکیک هر شرکت حقیقی و یا حقوقی به اداره مالیات تحویل شود تا ابتدا پرونده مالیاتی تشکیل شده و سپس کد اقتصادی برای شرکت مورد نظر صادر شود.

مدارک و شرایط دریافت کد اقتصادی به صورت زیر می باشد.

مدارک شناسایی (کارت ملی-شناسنامه و …)

تصویر پروانه کسب

گواهی پرداخت هزینه صدور کد نزد شعب بانک ملی

سه قطعه عکس پرسنلی ۲ در ۳

فرم اداری مربوط به مشخصات متقاضی

درخواست کتبی مبنی بر اخذ کد اقتصادی

ارائه تصویر کارت بارزگانی در صورتی که قبلا آن فرد برای دریافت کارت اقدام کرده است.

در صورتی که قصد دارید تمامی کارهای مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی شما به صورت آنلاین انجام شود می‌تواند از طریق سامانه آنلاین پایدار ثبت به عنوان اولین سامانه کاملا آنلاین خدمات ثبتی و حقوقی تمامی مدارک و اطلاعات مورد نظر برای دریافت کد اقتصادی را وارد نمایید تا کارشناسان ما تمامی مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی را برای شما به صورت کامل بررسی نموده و برای دریافت آن اقدام نمایند.

البته در نظر داشته باشید که تیم حقوقی و پشتیبانی پایدار ثبت به صورت ۲۴ ساعته از طریق راه های ارتباطی و پشتیبانی آنلاین واتساپ سعی دارد تا تمامی مشکلات شما در زمینه ثبت شرکت و کارهایی که باید بعد از آن انجام دهید را برطرف نماید و شما در صورت بروز هرگونه سوال بعد از مطالعه این مطلب می توانید از طریق آیکون واتساپ در پایین صفحه به راحتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و پاسخ سوالات مختلف خود را در زمینه مراحل و شرایط دریافت کد اقتصادی بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.