پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند, وبلاگ

مراحل ثبت لوگو تجاری به صورت قدم به قدم و آنلاین

مراحل ثبت لوگو تجاری به صورت قدم به قدم و آنلاین

درصد بسیاری از مشاوره های روزانه ی ثبت پایدار در زمینه مراحل ثبت لوگو تجاری آنلاین می باشد که در این مقاله ما برای شما به صورت کامل و جامع، مراحل ثبت برند و لوگو آنلاین را شرح داده ایم تا به تمامی سوالات روزانه ی شما در این زمینه پاسخ داده باشیم. ثبت برند و علامت تجاری یکی از مسائلی است که باید به آن توجه بسیاری کرد، تا از برند شما سو استفاده و کپی نشود. مشاورین خبره ثبت پایدار با در نظر گرفتن تمامی مراحل، این مقاله را برای شما آماده کرده تا در روند کار ثبتی خود، به دنبال مقالات دیگر در این زمینه نباشید.

برند یا لوگو تجاری چیست؟

برند (به انگلیسی: brand) یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است. برند مجموعه گره‌های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت‌هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده‌است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه‌ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم‌گیری برای خرید آن واقع خواهد شد. برند یا لوگو تجاری همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن یا هرگونه ارتباطی با آن به صورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. در واقع می توان گفت که لوگو تجاری شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده‌است؛ برند، برداشت مردم و افراد از یک نام است.

مراحل ثبت لوگو تجاری آنلاین

در این بخش ما تمامی اقدامات لازم، جهت ثبت برند و لوگو تجاری را برای شما بیان می کنیم. مرحله به مرحله با ما همراه باشید، لازم به ذکر است در صورت داشتن سوال در هر مرحله می توانید از مشاوره رایگان تلفنی متخصصین ثبت پایدار بهره مند شوید.

مرحله اول

اولین گام برای ثبت برند لوگو تجاری انتخاب نام برای آن است. برند نباید مشابه دیگری داشته باشد.لذا، ترجیحاَ باید از اسمهای مختلط یا چند سیلابی استفاده کرد. علایم تجاری می بایست ویژگی هایی داشته باشند از جمله:

الف) موجب گمراه کردن مشتریان نگردد.

ب) باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد.

برای بررسی وجه تمایز باید از یک پلتفرم آنلاین استفاده کنید که می توانید از استعلام ثبت برند ثبت پایدار که یکی از پرسرعت ترین و قوی ترین پلتفرم های آنلاین استعلام می باشد، استفاده کنید.

مرحله دوم

مرحله دو فراهم کردن تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت برند می باشد که در مقاله ی تمامی مدارک برای ثبت برند، ما برای شما آورده ایم؛ در این مقاله نیز به صورت مختصر این مدارک را برای شما عنوان می کنیم تا مقاله ی ما ناقص نباشد.

 1. مدارک هویت اشخاص حقیقی (کپی شناسنامه، کپی کارت ملی)
 2. مدارک هویت اشخاص حقوقی (آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی مدارک شناسنامه صاحبان امضا)
 3. مدارک مربوط به نماینده یا وکیل که دارای حق امضا باشند (چنانچه برای انجام امور از وکیل استفاده می نمایید)
 4. اگر برند لاتین باشد یا ریشه عربی داشته باشد باید کارت بازرگانی داشته باشید.
 5. کپی مجوز فعالییت
 6. نمونه علامت (باید یک نمونه را آپلود کرده و همزمان با پر کردن اظهارنامه و چند نمونه گرافیکی از علامت را همراه با دیگر مدارک تقدیم نمایید.)
 7. باید مدارکی را که نشان دهنده ی فعالیت شما در حوزه معینی همچون آموزشی،پزشکی و …باشد را که می خواهید علامت مربوط به آن را ثبت کنید ارائه دهید.
 8. چنانچه می خواهید در صورت نیاز از حق تقدم استفاده کنید باید مدارک مربوط به آن را همزمان که اظهارنامه را تسلیم می کنید تسلیم نمایید.
 9. کپی جواز تاسیس بهره برداری،پروانه ساخت و یا هر گونه مجوز فعالیت (برای اشخاص حقوقی)
 10. اگر متقاضی ثبت،خارجی می باشد باید معادل ارزی هزینه های ثبتی را بپردازد.

اظهارنامه مراحل ثبت برند لوگو تجاری

در این مرحله از مراحل ثبت لوگو تجاری وارد سامانه ی مرکز مالکیت معنوی شده و بر روی ثبت اظهارنامه تجاری کلیک می کنید.

سپس اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری و لوگو خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید.

پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، در سامانه برای شما برگه‌ای نمایش داده می‌شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید.

سپس باید با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری‌های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید.

مرحله چهارم

در  مراحل ثبت لوگو تجاری پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است. لذا در هنگام ثبت، شماره موبایل معتبر و همیشه در دسترس را وارد کنید تا نسبت به مراجعه ی حضوری، سریعتر اقدام کنید. تقریبا مراحل ثبت برند به پایان خود نزدیک می شوند و فقط چند قدم کوچک تا ثبت برند شما باقیست. سپس باید حضورا به اداره ی مالکیت معنوی رفته تا پرونده ی ثبت برند خود را در آنجا تشکیل دهید.

مرحله پنجم

نتیجه ممکن است ثبت برند و یا رد آن  باشد. چنانچه ایرادی وجود نداشته باشد بعد از انجام رسیدگی و تایید ثبت، مراتب ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع داده می شود. سپس از طریق سایت در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می شود و بعد از طی یک ماه وارد پرونده در سایت اداره مالکیت صنعتی می گردد.

لازم به ذکر است، بعد از تهیه ی مدارک و ثبت در سامانه، باید درخواست خود را از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیگیری کرد. علاوه بر سامانه، فرایند پیگیری و تکمیل در سامانه از طریق پیامک و ایمیل نیز انجام می شود.لذا باید آدرس ایمیل معتبر باشد و متعلق به رابط پیگیری باشد تا متقاضی در پیگیری اداری با مشکل روبرو نگردد.

علامت پیشنهادی جهت انجام مراحل ثبت لوگو تجاری در صورت احراز شرایط فوق در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود و چنانچه ظرف مدت سی و یک روز از انتشار آگهی، اعتراضی از طرف شما صورت نگیرد، اداره ثبت علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست کننده تسلیم می نماید.

آخرین مراحل ثبت برند لوگو تجاری

آخرین گام از مراحل ثبت لوگو تجاری آن است که با در دست داشتن مدارکی مانند یک نسخه از هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و ۱۰ نمونه از برند در ابعاد ۶*۶ مجدداً به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و ضمن ارائه رسید، سند برند خود را تحویل بگیرید.

نکته ی قابل توجه

این نکته را در نظر بگیرید که اگر ادارات و موسسات ثبتی، مراحل ثبت برند شما را به عهده گرفته باشند، مراجعات حضوری و پرداخت ها و یا حتی پیگیری ها، توس آن مجموعه و موسسه صورت گرفته و شما تنها کافی است که فرم درخواست برند را پر کرده و بقیه ی مسیر را به یک متخصص امور ثبتی بسپارید تا با خیال راحت، مراحل ثبت برند آنلاین شما در کمترین زمان ممکن خود صورت گیرد و برند شما با طی کردن تنها یک مرحله ثبت شود.

مراحل ثبت برند لوگو تجاری و چند اقدام تکمیلی

مراحل ثبت لوگو تجاری

حال که مراحل ثبت لوگو تجاری را گذرانده اید، باید به یکسری نکات توجه کنید که در ادامه آن ها را برای شما به صورت مختصر بیان می کنیم.

 • از طریق سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه مبلغ روزنامه رسمی ابتدایی برند از طریق اینترنت بانک پرداخت می شود.
 • پس از چاپ روزنامه رسمی برند ثبت شده طی ۱۰ روز کاری از طریق سایت مدت زمان یک ماهه برای طرح اعتراضات نسبت به علامت اطلاع رسانی می گردد .
 •  پس از گذشت یک ماه از زمان صدور روزنامه رسمی و در صورت عدم اعتراض ،وارد پرونده خود در سایت اداره مالکیت صنعتی شده با ورود شماره اظهارنامه و رمز آن باید نسب به واریز اینترنتی مبلغ نهایی بابت صدور پروانه ده ساله انحصاری اقدام نمایید .
 •  طی ۷ تا ۱۰ روزکاری آگهی دوم برند چاپ شده و وارد سایت روزنامه رسمی می گرددمبلغ روزنامه دوم نیز از طریق اینترنت واریز می شود.
 • طی ۱۰ روز کاری پس از صدور روزنامه دوم برند وکیل پرونده با یک نسخه از کلیه مدارک شامل (آگهی درخواست ثبت اولیه و روزنامه اول و آگهی ثبت دوم و روزنامه رسمی دوم برند تجاری) به اداره مالکیت صنعتی مراجعه و درخواست پروانه یا تصدیق ده ساله برند انجام می پذیرد
 • ظرف یک الی دو روز کاری پروانه صادر شده و تحویل پروانه و مدارک به موکل اطالع رسانی می شود.در صورت وجود نقص در پرونده ها برند در حال ثبت با توجه به نظر کارشناسان اداره مالکیت صنعتی در جهترفع نقص گام برمی داریم.در صورت عدم تایید اظهارنامه تقاضای ثبت برند دیگر امکان ادامه و پیگیری پرونده وجود نداشته و نشانه اتمام پرونده می باشد .

تمامی مراحل ثبت لوگو تجاری برای شما بیان شد و در آخر نیز نکات مهمی برای شما بازگو شد که بسیار حائذ اهمیت می باشند، در ادامه برند هایی که غیر قابل ثبت می باشند را برای شما بیان می کنیم.

برند های غیر قابل ثبت کدامند؟

نکات کلیدی پایدار ثبت

در ممراحل ثبت لوگو تجاری باید بدانید که به موجب ماده ۵ قانون، انتخاب و ثبت برند، علائم و اختراعات زیر ممنوع است:

 1. علامت هلال احمر؛ نشانها و آرم های دولت ایران
 2. پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی
 3. پرچم های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران
 4. علامت تجاری موسسات رسمی مانندهلال احمرو صلیب سرخ ، رجاء ، همراه اول و …
 5. کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن
 6. علائمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.
 7. واژه های عام: به عنوان مثال کلمه رایانه و یا کتاب به تنهایی قابل ثبت نیستند زیرا این کلمات واژه هایی عام برای کلیه محصولات با این نام هستند.
 8. واژه های توصیف کننده: این کلمات به منظور توصیف محصولات و اجناس به کار م روند. مثلا ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند، قابل ثبت نخواهد بود.
 9. علائم گمراه کننده: به عنوان مثال ثبت علامت تجاری جهت عرضه انواع شیره خرما و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد. چرا که موجب تصور اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان شده و خریداران ممکن است چنین محصولی را با تصور عسل خریداری نمایند.
 10. علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه: به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین ، هنجارهای اخلاقی ، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت است.
 11. پرچم، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان های بین المللی که نمونه آنها به دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده به طور معمول در مراحل ثبت لوگو تجاری قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند.

همچنین موارد زیر قابل ثبت و انتخاب نخواهند بود:

 1. در صورت تشابه زیاد علامت و برند دو موسسه به طوری که کالا و خدمات دو موسسه از هم قابل تمایز نباشند.
 2. علامت یا نام تجاری که عینا یا به شکلی گمراه کننده مشابه یا ترجمه علامت یا نام تجاری برای همان نوع کالا ، خددمات و طبقه ، اما متعلق به موسسه یا فرد دیگری باشد.
 3. عین علامتی که پیش از این به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت شده باشد و یا شخص دیگری قبلا تقاضای ثبت داده و تاریخ تقاضای آن فرد مقدم باشد و یا دارای حق تقدم ثبت باشد.

این مقاله ی جامع به پایان رسید و در آخر نیز خاطر نشان می شویم که شما عزیزان همواره می توانید از خدمات مشاوره رایگان امور ثبتی پایدار ثبت بهره مند شوید. همکاران و متخصصین ما در ثبت پایدار، همواره حاضر و آماده ی خدمت رسانی به شما ملت عزیز خواهند بود؛ مراحل ثبت برند خود را به ما بسپارید و خیال خود را از بابت مراحل ثبت لوگو تجاری راحت کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.