پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت اختراع

قیمت اختراعات فروخته شده و روش خرید و فروش اختراعات ثبت شده

قیمت اختراعات فروخته شده و روش خرید و فروش اختراعات ثبت شده

اختراع حاصل تلاش و تراوشات ذهنی مخترع آن است. مخترع می‌تواند با به ثبت رساندن اختراع از حقوقی که قانون برای او در نظر گرفته است بهره‌مند شود. به طور کلی ثبت اختراع دو حق برای مخترع به همراه خواهد داشت. اولی حق معنوی اختراع است که همیشگی است و دومی حق مادی اختراع است. بدین معنی که مخترع می‌تواند پس از به ثبت رساندن اختراع خود، آن را به افراد دیگری واگذار نموده و در قبال آن هزینه‌ای را دریافت کند. قیمت اختراعات بسته به نوع اختراع می‌توانند متفاوت باشند. بدیهی است که قیمت اختراعات کاربردی‌تر بیشتر از اختراعات کم‌کاربردتر می‌باشند. در ادامه این مطلب با پایدار ثبت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با قیمت اختراعات نحوه قیمت گذاری و قوانین خرید و فروش اختراعات با شما در میان بگذاریم.

حقوق ثبت اختراع

همانطور که اشاره کردیم، ثبت اختراع برای مخترع دو حق معنوی و مادی را به همراه خواهد داشت که حقوق معنوی دائمی و زوال ناپذیر بوده، ولی حقوق مادی موقت و برای مدتی معین می‌باشد. منظور از حق معنوی این است که جامعه همیشه او را به عنوان مخترع آن اختراع می‌شناسد و نام او تا ابد بر روی اختراع ثبت خواهد شد. حقوق مادی اختراع درواقع حقوقی است که برای مدتی معلوم و اجازه حق تولید و تکثیر، حق عرضه برای فروش، حق واردات و صادرات، حق ذخیره و حق استفاده را برای مخترع به همراه دارد. مخترع و صاحب اثر می‌تواند پس از داشتن آگاهی کامل نسبت به قیمت اختراعات، قیمت‌گذاری نموده و آن را برای مدت مشخصی و با دریافت هزینه آن، در اختیار افراد دیگر قرار دهد.

مزایای ثبت اختراع با خرید و فروش و قیمت اختراعات

بی شک یکی از مزایای اصلی ثبت اختراع بهره‌مندی از حقوق گفته شده است. مخترعین می‌توانند با آگاهی نسبت به قیمت اختراعات، حق مادی خود، مبنی بر حق عرضه برای فروش را مورد استفاده قرار دهد. از دیگر مزایای مهم ثبت اختراع می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. امکان استفاده از تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان
 2. امکان استفاده از تسهیلات خدمت سربازی برای آقایان. منظور از تسهیلات، کسری خدمت و یا گذراندن دوران خدمت در مراکز تحقیقاتی و یا نزدیک محل سکونت می باشد.
 3. ثبت اختراع ارزش تجاری اختراع را بالا برده و موجب افزایش سود آن خواهد شد.
 4. به ثبت رساندن اختراع معادل امتیاز با مقاله ISI برای پذیرش، ترفیع و ارتقاء می‌باشد. بی شک فرآیند ثبت اختراع کوتاه‌تر و ساده‌تر از چاپ مقاله می‌باشد.
 5. ثبت اختراع موجب جلوگیری از فعالیت‌های تکراری خواهد شد.
 6. امکان حضور در بازارهای جدید را فراهم می‌کند.
 7. حقوقی که به مخترع تعلق دارند، می‌توانند پس از فوت او به وارثانش منتقل شوند.
 8. ثبت اختراع، امتیاز بسیار مهمی برای استخدام می‌باشد.
 9. امکان دریافت تسهیلات و مزایای صندوق حمایت از پژوهشگران کشور
 10. ثبت اختراع، تاثیر مثبتی بر دانش بنیان شدن شرکت‌ها دارد.
 11. با ثبت اختراع، امکان شرکت در جشنواره‌ها و مسابقات ملی و بین‌المللی اختراعات و نوآوری‌ها برای مخترع فراهم می‌شود.
 12. نام مخترع روی اختراع ثبت می‌شود و تنها در صورت درخواست کتبی مخترع مبنی بر عدم درج نام او، نام مخترع روی آن درج نخواهد شد.

قیمت اختراعات

در بررسی قیمت اختراعات باید گفت که قیمت مشخصی برای هر نوع از اختراعات وجود ندارد و نمی‌توان اختراعی را با قیمتی قطعی قیمت‌گذاری نمود، اما به طور کل می‌توان گفت قیمت اختراعات بسته به نوع آن‌ها و پیچیدگی آن‌ها متفاوت است. گفته می‌شود که اختراعات پیچیده‌تر که زمان، زحمت و هزینه بیشتری برای اختراع آن‌ها صرف شده است، قیمت بیشتری دارند.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است بر قیمت اختراعات تاثیر بگذارد، کاربرد اختراعات می‌باشد. اختراعاتی که کاربرد بیشتری در صنعت داشته باشند ب قیمت‌های گران‌تری فروخته می‌شوند. قیمت اختراعات ایرانی تا ۲۰۰ میلیارد هم بوده است. گفته می‌شود که بسیاری از خریداران اختراعات غیر ایرانی هستند و افراد غیر ایرانی ارقام بسیار بالایی را برای قیمت اختراعات پیشنهاد می‌دهند.

قیمت اختراعات

نحوه قیمت گذاری اختراعات

در بررسی قیمت اختراعات باید گفت که قیمت‌گذاری اختراعات به عوامل بسیار متعددی بستگی دارد اما به گفته برخی مسئولان معیار و ملاک دقیقی برای قیمت‌گذاری اختراعات وجود ندارد. همانطور که اشاره کردیم پیچیدگی اختراع و زحمتی که مخترع برای آن کشیده می‌تواند قیمت اختراعات را بالاتر برده و اختراعاتی که پیچیدگی کمتری دارند، قیمت پایین‌تری نیز خواهند داشت.

به گفته یکی از مخترعان، که دستگاهی بسیار کاربردی در صنعت پزشکی و درمان اختراع کرده بود، کشورهای خارجی برای تولید انبوه دستگاه او قیمت‌های بسیار بالایی به او پیشنهاد داده‌اند. قیمت‌هایی حتی بیشتر از ۲۰۰ میلیارد تومان.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که اختراعات از ارزش بسیار بالایی برخوردارند و قیمت اختراعات می‌تواند بسیار بالا باشد. سرمایه‌گذاران خارجی بیشترین درخواست را برای خرید اختراعات به ثبت می‌رسانند که برخی از مخترعین ایرانی با دریافت هزینه‌ای حق استفاده از اختراع خود را به آن‌ها می‌دهند، اما برخی ترجیح می‌دهند که اختراع‌شان در کشور خودشان مورد استفاده قرار گیرد و از فروش اختراع به سرمایه‌گذاران خارجی امتناء می‌کنند.

قوانین خرید و فروش اختراعات

قوانینی در حوزه‌های مختلف مرتبط با خرید و فروش اختراعات وجود دارند که عبارتند از:

قوانین مرتبط با فروش مالکیت

طبق قانون، خرید و فروش مالکیت اختراع با پرداخت قیمت اختراعات مانعی نداشته و دو طرف معامله می‌توانند با مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی و ادره ثبت اختراع، ساز و کار مرتبط با فروش مالکیت اختراعات را پیش گیرند. توافقاتی که بین طرفین بر سر مسائلی مانند قیمت اختراعات صورت می‌گیرد، شخصی بوده و هیچ نهادی حق دخالت در آن را ندارد.

قوانین مرتبط با فروش مخترع

بدین معنی که مخترع در ازای دریافت هزینه و قیمت اختراعات نام شخص دیگری را به عنوان مخترع بر روی اختراع خود به ثبت برساند و اسم خود را از روی آن حذف نماید. این عمل غیراخلاقی بوده و بدیهی است که انجام آن با قانون مغایرت دارد، اما از آن جایی که هیچ بندی در ارتباط با فروش مخترع وجود ندارد، لذا فروش مخترع تا زمانی که شاکی خصوصی نداشته باشد، پیگرد قانونی نخواهد داشت.

قوانین مرتبط با افزودن مخترع

از لحاظ قانونی افزودن مخترع به مخترعین یک اختراع، در ازای حمایت فرد از آن مجاز بوده و منع قانونی ندارد و می تواند در قیمت اختراعات تاثیرگذار باشد.

قوانین مرتبط با افشای اختراع

افشای اختراع پیش از ثبت اظهارنامه در کشورهایی مانند آمریکا می‌تواند موجب رد اختراع شود. در حالی که در قانون ایران اینگونه نبوده و مخترعین می‌توانند ۶ ماه پیش از ثبت اظهارنامه اختراع اقدام به افشای آن نمایند، اما معمولا توصیه می‌شود از این کار صرف نظر کنند.

پایدار ثبت به عنوان اولین سامانه رسمی ثبت برند و ثبت شرکت در کشور، تمامی امور مربوط به ثبت اختراع را نیز برای شما با ارزان ترین هزینه و تعرفه و همراه با مشاوره رایگان و آنلاین برای خرید و فروش اختراعات ثبت شده با ارزان ترین قیمت اختراعات انجام می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای

9 دیدگاه دربارهٔ «قیمت اختراعات فروخته شده و روش خرید و فروش اختراعات ثبت شده»

سید جواد گفت:

سلام و درود
سیدجواد سیدنژاد هستم بنده اختراع الاکلنگ یک نفره دارم که ثبت اختراع نشده و در پتنت جهانی ثبت نشده ،هزینه خارج رفتن و ثبت اختراع نداره فقط هدفم فروش این اختراع به خارج کشور است یا شخصی خریداری کند و خودش به اسم خودش در کشور مورد نظر ثبت و از مزایای اختراع استفاده کند

حسین حسن زاده گفت:

فروش داروی اختراعی ۱۰۰٪ گیاهی ضد سنگ کلیه،با ۸ سال سابقه ی مطالعه و تحقیق برای تولید و ۵ سال آزمایش بالینی کامل وموفق،بدون مشاهده ی کوچکترین عارضه ی جانبی برروی بیماران،آماده ی واگذاری وفروش کامل فرمول دستاورد باشرایط منصفانه به خریداران علاقمند. ۰۹۳۵۸۶۲۰۹۳۵

علی پایدار گفت:

کاربر گرامی
لطفا با دفتر در تماس باشید. 02125917699

اکبرمصباح گفت:

سلام محلولی ساختم که چندثانیه بعدازاسپری شدن برروی گزنده گان وخزنده گان،موجودِمورد نظررا میتوان زنده گیری کردبدونِ ترس وبدون گزیدن،بعداز۳ساعت دوباربه حالت اولیه بازمیگرده ومیگزه

اکبرمصباح گفت:

سلام محلولی ساختم که چندثانیه بعدازاسپری شدن برروی گزنده گان وخزنده گان ازقبیل مارُ عقربُ روتیل را میتوان زنده گیری کردبدونِ ترس وبدون گزیدن،بعداز۳ساعت دوباره به حالت اولیه بازمیگرددوگزنده میشود
09107541398

تیم تولید محتوا گفت:

با سلام
برای اطلاع از قیمت اختراعات فروخته شده لطفا با کارشناسان پایدار ثبت در تماس باشید تا راهنمایی کاملی از شما صورت بگیرد.

Alireza L گفت:

سلام
اختراعی دارم برای صنعت هوایی و ایمنی
ایمنی بسیار بالای لندینگ برای بخش هواپیمای مسافربری در فرودگاهها و به صفر رسیدن صانحه لندینگ
۰۹۳۳۰۷۵۲۰۲۲

Alireza L گفت:

سلام اختراعی دارم برای صنعت هوایی و ایمنی ایمنی بسیار بالای لندینگ برای بخش هواپیمای مسافربری در فرودگاهها و به صفر رسیدن سانحه لندینگ ۰۹۳۳۰۷۵۲۰۲۲

مهندس معمار گفت:

سلام
اختراعی ثبت شده در حیطه رشته عمران و معماری دارم که دارای تاییدیه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز هست، در صورت تمایل به خرید مالکیت اختراع با شماره 09211890734تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.