پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
کارت بازرگانی

شرایط کارت بازرگانی و دریافت آن چگونه است؟

شرایط کارت بازرگانی و دریافت آن چگونه است؟

 

طبق قوانین تجارت ایران، در صورتی که قصد تجارت، صادرات و واردات کالا دارید، نیازمند کارت بازرگانی هستید. شرایط کارت بازرگانی یا همان شرایط دریافت کارت بازرگانی را به صورت اینترنتی برای شما در این مقاله شرح خواهیم داد. به عبارت ساده‌تر اگر قصد انجام فعالیت اقتصادی بین المللی دارید اولین گام، اخذ کارت بازرگانی است. در این مقاله قصد داریم ثبت نام کارت بازرگانی و همچنین به نحوه صدور و هم چنین مراحل اخذ کارت بازرگانی بپردازیم. این مقاله توسط متخصصین ثبت پایدار برای شما تهیه شده که در آن به نکات مهمی در دریافت کارت بازرگانی اشاره شده است. از شما تقاضا داریم این مقاله را با دقت مطالعه کرده تا به پاسخ خیلی از سوالات ذهنیتان برسید.

 

کارت بازرگانی چیست؟

طبق تعریفی که از ویکی پدیا بیان شده است، “کارت بازرگانی “کارتی است که دارندگان آن میتوانند پس از پیمودن مراحل اخذ کارت بازرگانی نسبت به صادرات و واردات کالا اقدام کنند”؛ به بیان دیگر کارت بازرگانی مجوزی است که به شما اجازه می دهد که به امر واردات و صادرات در سطح دنیا بپردازید؛ اگر بخواهیم مثالی در این زمینه برای شما بزنیم، می توان به گذرنامه اشاره کرد که شما با داشتن آن، می توانید از کشور ورود و خروج کنید.

بر اساس قوانین وضع شده در اتاق بازرگانی، اعتبار کارت های بازرگانی اخذ شده، از تاریخ صدور به مدت یک سال می باشد که پس از پایان این اعتبار، باید با ارائه ی مدارک لازم جهت تمدید کارت بازرگانی خود، اقدام کنید تا به صورت قانونی به واردات و صادرات خود بپردازید و روز به روز شرکت خود را گسترش دهید.

 

دریافت کارت بازرگانی

کارت بازرگانی از مدارک مهم مورد نیاز تاجران فعال حوزه در واردات و صادرات می باشد که گرفتن آن شرایط خاصی دارد. دریافت کارت بازرگانی برای آن دسته از افراد حقیقی یا حقوقی که می‌خواهند به کار تجارت در سطح جهان یعنی صادرات یا واردات کالا و خدمات به کشور انجام دهند، الزامی است. البته افراد پس از گرفتن کارت بازرگانی به مدت یک سال می‌توانند اقدام به وارد یا صادر کردن کلیه اقلام مجاز و اقلامی که قانون صادرات یا واردات آن‌ها را ممنوع نکرده است، بکنند. بعد از گذشت یک سال از تاریخ صدور کارت، می‌بایست با ارائه مدارک لازم جهت اخذ تمدید کارت بازرگانی مراجعه کنند.

 

طبق تحقیقات انجام شده، 85% افراد در میانه ی راه از اخذ کارت بازرگانی فوری خسته شده و با کارشناسان و مشاوران خبره ی این کار تماس میگیرند؛ پس قبل از آنکه نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام کنید؛ برای سهولت، فرم اخذ کارت بازرگانی را پر کنید یا درخواست مشاوره رایگان تلفنی ثبت کنید، تا تمامی مراحل توسط کارشناسان ما انجام شوند یا شما را در این مسیر با مشاوره ی رایگان راهنمایی کنند.

 

شرایط دریافت کارت بازرگانی

کارت بازرگانی به صورت حقیقی و حقوقی قابل دریافت می باشد. که در ادامه مراحل آن را برای شما شرح خواهیم داد. شرایط اخذ کارت بازرگانی را می توانید در مقاله ی مربوط به آن مطالعه کنید که تمامی نکات اخدذ را برای شما بیان کرده ایم.

 

شرایط کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

 1. داشتن حداقل 23 سال تمام
 2. داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان مقیم ایران
 3. داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک های داخلی
 4. نداشتن محکومیت موثر کیفری (مرتکب نبودن جرم)
 5. داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی کشور
 6. داشتن محل کسب متناسب با رشته و حوزه ی فعالیت، اعم از مالکیت یا استیجاری
 7. داشتن دفاتر قانونی و اظهارنامه ثبتی
 8. عدم اشتغال تمام وقت و همچنین رابطه استخدامی با وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه
 9. عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب که در مقالات دیگر به طور کامل شرح داده ایم.

 

شرایط کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

 1. مدیران شرکت های تعاونی، شرکت های دولتی و شرکت هایی با موضوع قانون حفاظت صنایع مشمول، در رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی دارای هیچگونه محدودیت نمی باشند.
 2. مدیران عامل و رئیسان هیئت مدیره شرکت ها باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر بوده و سابقه ی هیچگونه سوء پیشینه ای در سیستم های قضایی نباشند.
 3. مدیران شرکت های دولتی و شرکت های متعلق به نهادهای انقلابی و شرکت های قانون حفاظت صنایع که حکم مدیریت آنان توسط سازمان های دولتی صادر شده باشد از ارائه گواهی نداشتن محکومیت کیفری معافند. به این علت است که سوابق آنها توسط دولت بررسی شده است.
 4. شرکت ها نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:
  عدم ورشکستگی به تقصیر، داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت(ملکی یا استیجاری)، داشتن دفاتر قانونی و پلمپ و ارائه اظهارنامه ثبتی از طرف سازمان رسمی ثبت شرکت ها

 

شرایط کارت بازرگانی اشخاص غیر ایرانی

 1. داشتن کلیه شرایط مقرر فوق الذکر به استثنای برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت
 2. داشتن پروانه کار و اقامت معتبر کشور خارجه
 3. عمل متقابل کشور متبوع آن ها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور (یعنی ایرانیان مقیم آن کشور با دریافت کارت بازرگانی نیز بتوانند به کار واردات و صادرات در آن زمینه بپردازند)

 

تبصره: دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی وخدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات  ICT ازمراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، ازارائه مدرک فوق معاف می باشند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید هستند .

تبصره: متقاضیانی که سن آنان ۵۵سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند .

 

مدارک دریافت کارت بازرگانی را در مقاله ای مجزا برای شما عزیزان آماده نموده ایم که تمامی مدارک مورد نیاز برای دریافت انواع کارت بازرگانی در آن بیان شده است؛ مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنیم که خالی از لطف نخواهد بود.

 

ارائه یکی از مدارک زیر الزامیست

1) اصل سند مالکیت شش دنگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)

2) اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)

3) اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند).

 

طبق تحقیقات انجام شده، 85% افراد در میانه ی راه از اخذ کارت بازرگانی فوری خسته شده و با کارشناسان و مشاوران خبره ی این کار تماس میگیرند؛ پس قبل از آنکه نسبت به اخذ کارت بازرگانی اقدام کنید؛ برای سهولت، فرم اخذ کارت بازرگانی را پر کنید یا درخواست مشاوره رایگان تلفنی ثبت کنید، تا تمامی مراحل توسط کارشناسان ما انجام شوند یا شما را در این مسیر با مشاوره ی رایگان راهنمایی کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.