پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند, وبلاگ

شروط اولیه برند سازی و شرایط ثبت برند فوری

شروط اولیه برند سازی و شرایط ثبت برند فوری

برند شاید فراتر از نام و یا علامت تجاری مورد نظر شما باشد، گاهی برند یک تصویر ذهنی مخاطب از محصولات، نام و یا علامت تجاری شما باشد. ثبت برند فوری شرایطی دارد که در این مقاله برای شما آن ها را بیان می‌کنیم. شرایط ثبت برند فوری در ابتدا استعلام قابلیت ثبت برند می‌باشد. استعلام ثبت برند فوری را در مقاله مربوطه به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده ایم، ولی بیان مختصری از آن را در این بخش برای شما بیان می‌کنیم. اولین شرایط ثبت برند فوری به اینصورت است که برند قبل از شما توسط فرد یا مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد؛ به این منظور ثبت پایدار سیستمی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده تا از اولین شرط ثبت برند فوری خود به طور آنلاین باخبر شوید.

 

برند چیست؟

برند به انگلیسی: (brand) یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

اگر بخواهیم کمی رسمی تر برند را تعریف کنیم، باید تعریف برند از نظر انجمن بازاریابان آمریکا را برای شما بیان کنیم. این تعریف به اینصورت است:

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

اما به نظر من، بهتر است هر کس از برند و برند سازی تعریفی در خور دغدغه و نیاز خود از این واژه را مطرح کند و به بحث های بیهوده ای که برای او سودی ندارند، نپردازد.

 

شرایط ثبت برند فوری

قبل از پرداختن به شرایط ثبت برند فوری، باید بررسی کنید که برند مورد نظرتان توسط فرد یا مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد؛ برای این منظور، پایدار پلتفرمی طراحی کرده تا شما با ورود نام برند خود از قابلیت ثبت برند فوری مطلع شوید. برای این منظور، مقاله استعلام قابلیت ثبت برند پایدار را مطالعه کنید تا با شرایط این امر آشنا شده و همچنین از مشاوره رایگان متخصصین آگاه ثبت بهره مند شوید.

 

شرایط انتخاب برند و علائم تجاری

یکی دیگر از شرایط ثبت برند فوری این است که علامت تجاری باید کاملا متمایز باشد؛ یعنی باید منبع و منشا محصول و یا خدمات خاص را مشخص کند. بر اساس رابطه بین علامت و محصول اصلی، گروه علامت ها به 4 دسته تقسیم می شوند:

 • حاشیه ای
 • دلخواه یا خیالی
 • توصیفی
 • عمومی

 

علامت حاشیه ای:

علامت و ویژگی های خاصی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، کلمه “Coppertone” حاوی لوسیون آفتابگردان است، اما محصول پایه ای خاصی را توصیف نمی‌کند.

 

علامت دلخواه یا خیالی:

می‌تواند علامتی باشد که هیچ ارتباط منطقی با محصول نداشته باشد؛ به عنوان مثال، کلمات «اکسون»، «کداک» و «اپل» هیچ ارتباطی با محصولات پایه خود (به ترتیب بنزین، دوربین و موبایل) ندارند.

علامتهای دلخواه یا خیالی به لحاظ ذاتی متمایز هستند؛ یعنی قادر به شناسایی یک محصول اساسی اند و دارای درجه بالایی از حفاظت هستند.

 

علامت توصیفی:

نشانی ست که مستقیما محصول را توصیف می‌کند؛ بر خلاف علائم دلخواه، علائم توصیفی از لحاظ ذاتی متمایز نیستند و فقط در صورتی که “معنای ثانویه” را بدست آورده باشند، محافظت می‌شوند و برای انتخاب برند مناسب خواهند شد.

علامت توصیفی، زمانی معنای ثانویه می‌دهد که مردم مصرف کننده به کمک علامت، محصول را شناسایی کنند و نه خود محصول.

لازم به ذکر است که مردم نیازی به شناسایی تولید کننده خاص ندارند؛ تنها محصول یا خدماتی که از یک تولید کننده به دست می‌آید دارای اهمیت است.

 

علامت عمومی:

علامتی است که دسته بندی کلی محصول متعلق به آن را در انتخاب برند توصیف می‌کند.

به عنوان مثال، اصطلاح “کامپیوتر” یک اصطلاح عمومی برای تجهیزات کامپیوتری است.

 

 

مدارک ثبت برند

یکی از شرایط ثبت برند فوری، مطلع بودن از مدارک مورد نیاز برای ثبت فوری برند می‌باشد. در این قسمت از مقاله اشاره ای به مدارک ثبت برند فوری نموده ایم؛ ولی برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله مدارک ثبت برند را مطالعه نمایید.

 

مدارک ثبت برند فوری، تمدید برند، لوگو و آرم (اشخاص حقیقی)

 • کپی شناسنامه و کارت ملی مالک علامت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • ارائه اصل یا کپی تصدیق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • کارت بازرگانی بنام شخص دارنده جواز (در صورتیکه علامت مورد نظر لاتین و یا غیر فارسی باشد)

 

مدارک ثبت برند فوری، تمدید برند، لوگو و آرم (اشخاص حقوقی)

 • ارائه پروانه بهره برداری یا مجوز شرکت تولیدی یا پروانه کسب برابر اصل شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصویر اولین روزنامه رسمی شرکت (آگهی تاسیس)و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیات مدیره شرکت (دوره آن منقضی نشده باشد.) برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت و کدپستی ۱۰رقمی
 • کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی(در صورتیکه علامت مورد نظر لاتین باشد)
 • تصویر علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتیمتر به تعداد ۱۵ عدد و توضیح در خصوص علامت و توصیف
 • امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

 

مدارک انتقال برند فوری حقیقی

 • اصل گواهی ثبت علامت
 • صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فروشنده
 • اصل و کپی شناسنامه خریدار

 

مدارک انتقال برند فوری حقوقی

 • اصل گواهی ثبت علامت
 • صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 • اصل و کپی مدارک ثبت شرکت
 • اصل و کپی مدارک شناسایی خریدار

 

 

نکات کلیدی پایدار ثبت

 

نکات قابل توجه برای انتخاب برند و علائم تجاری

برای انتخاب اسم و عنوان برند، یکسری شرایط و قوانینی وجود دارد که در قالب شرایط ثبت برند فوری برای شما بیان خواهیم کرد تا شما متقاضیان از این شرایط مطلع شوید.

 1. اسامی و علائم مشهور و شناخته شده غیر قابل ثبت هستند.
 2. اسامی غیر معقول، غیر اسلامی و مخالف با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی قابلیت ثبت ندارند.
 3. صفت ها و اسم هایی که بیان گر توصیف می باشند و یا عام هستند به تنهایی قابل ثبت نیستند.
 4. استفاده از نام های چند سیلابی و ترکیبی از شانس بالایی برای ثبت بر خوردارند. ( در صورت نبودن عین نام در طبقه کالای درخواستی )
 5. در صورت عدم ثبت علامت در طبقات مورد درخواست، علامت می تواند یک کلمه و یا ترکیبی از کلمات و اعداد و سمبل، طرح ، رنگ ، شکل و … باشد.
 6. اسامی خاص و ساختگی شانس بسیار بالایی برای ثبت دارند.
 7. شباهت نزدیک به 50 درصد با نام های تجاری دیگر امکان ثبت علامت را بسیار ضعیف می کند.
 8. در طبقاتی مانند لوازم خانگی، مواد غذایی و نوشیدنی ها به دلیل ثبت علائم بسیار، انتخاب اسم بسیار مشکل بوده و محدودیت ایجاد می کند. لذا در انتخاب عنوان یا نام علامت در این نوع از طبقات باید نهایت دقت را جهت انتخاب نام های هوشمندانه و خاص به کار برد.
 9. ثبت علامت به صورت حقوقی (ایرانی و غیر ایرانی ) و حقیقی ( ایرانی و غیر ایرانی )قابل انجام بوده، لذا می توان عنوان شرکت را جهت ثبت علامت به کار برد و یا از نام خانوادگی در کنار نامی دیگر جهت ثبت علامت مورد نظر استفاده کرد.
 10. عنوان یا نام علامت می تواند فارسی ، لاتین و یا ترکیبی از کلمات و حروف فارسی و لاتین باشد.
 11. اعداد چه به صورت فارسی و چه به صورت لاتین به تنهایی به هیچ وجه امکان ثبت ندارند.

 

پیش از پرداختن به شرایط ثبت برند فوری، باید بررسی کنید که برند مورد نظرتان توسط فرد یا مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد؛ برای این منظور، پایدار پلتفرمی طراحی کرده تا شما با ورود نام برند خود از قابلیت ثبت برند فوری مطلع شوید. برای این منظور، مقاله استعلام قابلیت ثبت برند پایدار را مطالعه کنید تا با شرایط این امر آشنا شده و همچنین از مشاوره رایگان متخصصین آگاه ثبت بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.