پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی به روش های جدید و به صورت 100% آنلاین از طریق سامانه

اخذ کد اقتصادی به روش های جدید و به صورت 100% آنلاین از طریق سامانه

یکی از مواردی که بسیار برای شرکت ها دارای اهمیت می باشد، ثبت شرکت است. اخذ کد اقتصادی ، امری است که هر شرکت و یا موسسه بعد از اینکه به ثبت رسید و آگهی تأسیس آن صادر شد باید طی دو ماه در اداره دارایی تشکیل پرونده داده، و برای اخذ کد اقتصادی اقدام نماید. اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی از آن جا معلوم می شود که وقتی شرکت تأسیس می شود بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی تواند برای اخذ کد اقتصادی اقدام نماید. به همین دلیل شرکت نمی تواند اقدام به عقد قرار داد کرده و فعالیت خود را شروع کند. هم چنین شرکت نمی تواند در پایان سال مالی، اظهارنامه مالیاتی  فعالیت یا عدم فعالیت خود را به دارایی تسلیم کند.

کد اقتصادی چیست و چه کاربردی دارد؟

کد اقتصادی کدی ۱۲ رقمی است که همه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای انجام هرگونه فعالیت اقتصادی قانونی به آن نیاز دارند. همانطور که میدانید در هر جامعه افراد زیادی درگیر فعالیت اقتصادی هستند. ساماندهی این افراد، حمایت از آنها و اخذ مالیات از فعالان اقتصادی مستلزم این است که این افراد با یک شناسه منحصر به فرد شناسایی شوند. به عبارتی می‌توان گفت فعالیت انجام هرگونه فعالیت اقتصادی توسط افراد حقیقی یا حقوقی بدون داشتن شماره اقتصادی غیرقانونی است.

اخذ کد اقتصادی برای انجام امور تجاری مهمی، نیاز است که این موارد را در ادامه برای شما شرح داده ایم:

 • اخذ کارت بازرگانی
 • شرکت در مزایده ها
 • صدور فاکتور
 • باز کردن حساب در بانک
 • شرکت در مناقصات
 • اخذ قرارداد با شرکتها دولتی

راهنمای مرحله به مرحله دریافت کد اقتصادی

شرایط اخذ کد اقتصادی آنلاین

 

مرحله اول اخذ کد اقتصادی : پیش ثبت نام کد اقتصادی

در بازه فرصت دو ماهه بعد از ثبت و راه اندازی شرکت، شما باید برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنید. اولین مرحله مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور و پیش ثبت‌نام در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی است. پس از وارد کردن اطلاعات پایه در این مرحله ۷ روز فرصت دارید که اطلاعات خود را تایید کنید. توجه داشته باشید در صورت عدم تایید اطلاعات در بازه زمانی مذکور پرونده شما به صورت خودکار حذف می‌شود. در صورتی که مدارک شما کامل نباشد نیز باید اظهارنامه خود را ارائه کنید و این موضوع مانع ارائه به‌موقع اظهارنامه نیست. در ادامه ی این مقاله، مدارک اخذ کد اقتصادی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای شما بیان کرده ایم.

مرحله دوم اخذ کد اقتصادی : صحت سنجی اطلاعات

اطلاعات شما در این مرحله با استعلام گرفتن از منابع مختلف سازمانی بررسی می‌شود و در صورت کشف مغایرت موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌شود. دریافت این پیامک به منزله این است که شما باید دوباره وارد مرحله پیش ثبت‌نام شده و مراحل آن را مجددا طی کنید. پس حتما از یک شماره تماس در دسترس برای انجام این امور استفاده کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

مرحله سوم اخذ کد اقتصادی : ارسال اطلاعات کاربری

با عبور از مرحله قبل و تایید کامل اطلاعات شما نام کاربری و کلمه عبور اختصاصی شما تولید می‌شود و از طریق پیامک برایتان ارسال خواهد شد. بدیهی است این اطلاعات محرمانه بوده و مسئولیت هرگونه سوء استفاده از آن بر عهده شماست. پس شماره شخص خود را وارد کرده و در حفظ این اطلاعات کوشا باشید؛ البته پیشنهاد ما این است که با اولین ورود، رمز عبور خود را تغییر دهید.

مرحله چهارم اخذ کد اقتصادی : ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی

حالا باید با اطلاعات خود وارد سامانه ثبت نام شوید و اطلاعات مربوط به بنگاه اقتصادی خود را تکمیل کنید. در این مرحله امکان ویرایش اطلاعات پایه را نیز خواهید داشت. پس از تکمیل همه اطلاعات خواسته‌شده اطلاعات وارد شده را تایید نهایی کنید که این مرحله نیز به سادگی قابل عبور می باشد.

مرحله پنجم: صحت سنجی میدانی

در این مرحله اطلاعات شما در واحدهای میدانی سازمان امور مالیاتی بررسی می‌شود و در صورت مغایرت برای شما پیامکی جهت اصلاح موارد ارسال می‌شود. در صورت تایید کامل اطلاعات ثبت نام شما کامل شده است و می‌توانید به صورت الکترونیکی برای سازمان اظهارنامه ارسال کنید.

البته لازم به ذکر است که راهنمایی ها و مشاوره های یک فرد متخصص در امور ثبتی و حقوقی، می تواند یاری دهنده ی شما در این مسیر باشد. یکی از خدمات ثبت پایدار، اخذ کد اقتصادی برای شرکت های ثبت شده می باشد؛ که این کار توسط متخصصین امور ثبتی آن صورت میگیرد. همچنین شما عزیزان می توانید همواره از خدمات مشاوره رایگان ثبت پایدار در مراحل اخذ کد اقتصادی خود بهره مند شوید.

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؟

۱) شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت ها و سازمان ها حتما با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می شود و چنانچه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می شوید و طبیعتا با توجه به بازار پر رقابت امروزه، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی ها گاها جبران ناپذیر است.

۲) فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهمترین میدان های رقابت حضور در مناقصات و مزایده ها است که برای حضور موفق در بسیاری از پر سودترین مناقصات و مزایده ها، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است. یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد و قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی دریافت کرده باشید

۳) در بسیاری از موارد تجار و شرکت ها برای انجام امور حرفه ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند و برای اینکه بتوانند کارت بازرگانی دریافت نمایند لازم است که قبلا اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند

۴) شاید بتوان گفت مهمترین دلیل اخذ کد اقتصادی دوری از مشکلات و گرفتاری های مالیاتی است!

زیرا همانطور که می دانید طبق قوانین، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می پردازد، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر اینکه دچار مشکلات مالیاتی نشود، بتواند از برخی معافیت های قانونی مالیاتی نیز بهره مند گردد.

مدارک جهت اخذ کد اقتصادی

مدارک اخذ کد اقتصادی آنلاین اشخاص حقیقی و حقوقی

مدارک اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی

 • درخواست کتبی
 • سه قطعه عکس 2*3 متقاضی
 • کپی از پروانه کسب
 • کپی از تمامی صفحات مدارک شناسایی
 • پرداخت مبلغ 10000 ریال و ارایه فیش پرداختی
 • تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی
 • کپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری

مدارک اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی

 • درخواست کتبی شرکت
 • روزنامه ی رسمی که آگهی تأسیس شرکت در آن درج شده باشد
 • فیش پرداختی به مبلغ 10000 ریال
 • کپی از تمامی صفحات شناسنامه
 • تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
 • کپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری

البته لازم به ذکر است که راهنمایی ها و مشاوره های یک فرد متخصص در امور ثبتی و حقوقی، می تواند یاری دهنده ی شما در این مسیر باشد. یکی از خدمات ثبت پایدار، اخذ کد اقتصادی برای شرکت های ثبت شده می باشد؛ که این کار توسط متخصصین امور ثبتی آن صورت میگیرد. همچنین شما عزیزان می توانید همواره از خدمات مشاوره رایگان ثبت پایدار در مراحل اخذ کد اقتصادی خود بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.