پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت اختراع

دقیق ترین و رسمی ترین تعریف ثبت اختراع

دقیق ترین و رسمی ترین تعریف ثبت اختراع

سوالات بسیار زیادی در حوزه اختراع و تعریف اختراع میباشد که برای پاسخگویی به آنان نیازمند مطالعه این مقاله پرمحتوا از پایدار ثبت هستید. تعریف ثبت اختراع یکی از موارد حقوقی و ثبتی بسیار پرطرفدار است که سرتاسر اینترنت را فراگرفته؛ مقاله ای که توسط تیم پایدار تهیه شده است را با دقت مطالعه نمایید.

 

تعریف ثبت اختراع چیست؟

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از اختراع چیست برای شما ارائه کنیم، باید بگوییم که اختراع یک راه حل نوآورانه و جدید، برای یک مشکل فنی است که تا به حال وجود نداشته است. حال بهتر است بگوییم که اختراع ممکن است، به وجود آمدن یک وسیله، دستگاه، فرمول شیمیایی، محصول، دارو، فرآیند اقتصادی و… کاملا نو و جدیدی باشد، یا حتی ممکن است بهبود و بهینه سازی قسمتی از محصول یا فرآیند از قبل اختراع شده ای، باشد.

 

تعریف دیگر ثبت اختراع به این صورت است که، اختراع (invention) برنامه ریزی و طرح ساخت یک وسیله یا محصول نو و جدیدی که، در صنعت، بازرگانی، کشاورزی و یا هر بخش دیگری کاربردهایی را داشته باشد؛ که اگر بخواهیم برای آن مثالی بزنیم، می توان به اختراع تلوزیون، کفش، اتومبیل، فضاپیما و… اشاره کرد.

 

تعریف دیگری و علمی تری از اختراع وجود دارد که به نظر بهترین تعریف آن نیز می باشد؛ به نتیجه و حاصل تلاش فکری و آن چیزی که از ذهن خلاق یک مخترع، در شکل یک محصول صنعتی کارآمد یا فرآیند صنعتی به وجود می آید، را می توان بهترین تعریف اختراع چیست بیان کرد.

 

حق اختراع چیست؟

در ادامه تعریف ثبت اختراع لازم دانستیم تا حق اختراع را برای شما تعریف کنیم؛ تعریف حق اختراع چیست و منظور از ورقه ی اختراع چیست؟

حق اختراع عبارت است از حق انحصاری مخترع در استفاده از اختراع خود دارد که برای مدت مشخص؛ حق اختراع نتیجه زحمت، کار و فعالیت مخترع است، زیرا کالای جدیدی به بازار عرضه کرده است. البته همان طور که گفته شد، اختراع باید از لحاظ اقتصادی و عملی قابل استفاده و کاربردی باشد، زیرا قوانین علمی که ممکن است بعداَ منشاء نتایج مهمی گردند از لحاظ مادی ارزش اقتصادی ندارند.

 

حمایت از اختراع چگونه است؟

ثبت علامت تجاری و ثبت اختراعات، در اداره ثبت شرکت ها انجام می شود که پس از صدور حق اختراع به مخترع، از طرح او در بستر قانون و مقررات، به 2 شکل حمایت می شود:

 1. حمایت از اختراع به صورت ایجابی: این به این معنی است که مخترع می تواند از خلاقیت و تلاشی که برای اختراع به خرج داده، از اختراع خود، بهره ببرد.
 2. حمایت از اختراع به صورت سلبی: این قانون موجب می شود تا افراد هیچگونه اجازه ای درزمینه ی حق نقض و حق انتشار آن بدون اجازه ی مالک این حقوق را نداشته باشند (حمایتی نظیر قانون کپی رایت)

 

تفاوت طرح صنعتی با اختراع

برای اینکه تفاوت این دو مورد را بهتر درک کنید، باید بدانید که در اختراع آنچه که برای مخترع حائز اهمیت است، قرار گرفتن چند عنصر جدید در کنار یکدیگر است تا بتواند عملکرد جدیدی از این عناصر را ارائه دهد. اما برعکس در طرح صنعتی طراح و آفریننده، ارائه محصولِ شکیل و زیبا برای مصرف کننده را اولویت قرار داده و به جنبه های فنی محصول اهمیت نمی دهد.

به طور مثال در طراحی اتومبیل ممکن است عملکرد و جنبه های فنی آن (مثل موتور و جعبه دنده) فقط اندکی در شکل ظاهری و طرحش اثر داشته باشد. بنابراین در زمان اختراع، مخترع به دنبال بهبود عملکرد فنی محصول است اما در طرح صنعتی آفریننده به دنبال زیبایی محصول است و ظاهر زیبای محصول را اولویت کار قرار می دهد.

 

مرجع ثبت اختراع در ایران

جهت ثبت اختراع باید به اداره مالکیت صنعتی واقع در تهران مراجعه کرد. در حال حاضر تنها مرجع ثبت اختراع در ایران، اداره مالکیت صنعتی تهران است و امکان ثبت در شهرستان­های دیگر وجود ندارد.

 

راهنمای ثبت اختراع

مدارک لازم برای ثبت اختراع

پس از بررسی شرایط یاد شده که در قسمت‌های قبل به آن پرداختیم، برای ثبت اختراع باید مدارک خاصی نیز ارائه داد که در ادامه به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی این مدارک را ذکر کرده‌ایم.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع اشخاص حقوقی

 • کپی برابر اصل مدارک هویتی (کارت ملی و صفحه نخست شناسنامه) مخترع
 • کپی برابر اصل مدارک هویتی (کارت ملی و صفحه نخست شناسنامه) صاحبین امضاء شرکت
 • آدرس و کدپستی مخترع و شرکت
 • کپی روزنامه رسمی ثبت  شرکت
 • کپی روزنامه رسمی آخرین ثبت تغییرات شرکت (در صورت وجود)
 • ارائه نقشه و توصیف اختراع (چنانچه اختراع مربوطه کالا یا دستگاه باشد)
 • پر کردن فرم های مربوطه

 

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع اشخاص حقیقی

 • کپی برابر اصل مدارک هویتی (کارت ملی و صفحه نخست شناسنامه) مخترع
 • کپی برابر اصل مدارک هویتی (کارت ملی و صفحه نخست شناسنامه) مالک (اگر مالک و مخترع دو نفر باشند)
 • آدرس و کدپستی مخترع و مالک (اگر مالک و مخترع دو نفر باشند)
 • ارائه نقشه و توصیف اختراع (چنانچه اختراع مربوطه کالا یا دستگاه باشد)
 • پر کردن فرم های مربوطه

 

اختراعات غیرقابل ثبت چیست؟

 1. طبق ماده ی 4 قانون موارد زیر از حیطه ی حمایت از اختراع خارج است:
 2. کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری
 3. طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی
 4. روش های تشخیص و معالجه ی بیماری های انسان یا حیوان
  این بند شامل فرآورده های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش های مزبور نمی شود.
 5. منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده ی آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها
 6. آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.

 

موسسه ثبت پایدار با در نظر گرفتن تمامی جوانب و نکات، تعریف ثبت اختراع را برای شما تعریف نمود و نکات مهم مربوط به آن را در این مقاله قرار داد تا شما به منبعی جامع در زمینه ی تعریف اختراع دسترسی داشته باشید. متخصصین ثبت پایدار همواره منتظرند تا شما را با مشاوره تلفنی رایگان در ثبت اختراعات یاری کنند تا شما از مزایای ثبت اختراع بهره ببرید. به زودی مقاله ای در زمینه ی مزایای ثبت اختراع برای شما آماده خواهیم کرد. همچنین شمابا نظرات خود می توانید به بهبود تولید محتوای ما کمک کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.