پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
کارت بازرگانی

دریافت کارت بازرگانی حقوقی به ساده ترین روش موجود

دریافت کارت بازرگانی حقوقی به ساده ترین روش موجود

طبق قوانین گمرکی کشور کارت بازرگانی جوازی است که مالک آن اعم از شخصیت حقیقی یا حقوقی، می تواند در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت نماید. لازم به ذکر است انجام فعالیت های وارداتی و صادراتی برای تمام تاجرین امکان پذیر نبوده و فقط آن دسته از بازرگانانی که دارای این مجوز هستند اجازه انجام چنین فعالیت هایی را دارند. دریافت کارت بازرگانی حقوقی را در این مقاله بررسی خواهیم نمود که بسیارهم پر اهمیت میباشد که امیدواریم بهره کافی را ببرید.

 

کارت بازرگانی حقوقی

کارت بازرگانی حقوقی از مدارک مهم مورد نیاز تاجران فعال حوزه در واردات و صادرات می باشد که اخذ آن شرایط خاصی دارد. دریافت کارتهای بازرگانی برای آن دسته از افراد حقوقی که می‌خواهند به کار تجارت در سطح جهان یعنی صادرات یا واردات کالا و خدمات به کشور انجام دهند، الزامی است.

 

تفاوت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی

چنانچه شخص حقیقی بخواهد بطور انفرادی به صادرات و واردات کالا بپردازد نیاز به اخذ کارت بازگانی حقیقی دارد. وچنانچه شرکتی (شخصی حقوقی) بخواهدانجام امورصادرات و واردات کالا را انجام دهد باید کارت بازرگانی حقوقی اخذنماید .

برای صدور کارت بازرگانی حقیقی ، مدارک و شرایط  متقاضی آن را بررسی مینمایند و در صورت دارا بودن شرایط و نداشتن  منع قانونی به نام   شخص متقاضی کارت بازگانی حقیقی صادر میشود .اما برای صدور کارت بازرگانی حقیقی علاوه بر مدارک و شرایط شرکت متقاضی ، مدارک و شرایط مدیرعامل شرکت را نیز مورد بررسی قرار میدهند .

 

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان تفاوت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی را در مجوز واردات و صادرات نوع کالا، مدارک جهت اخذ کارت بازرگانی و نرخ مالیات دانست. که در انتهای مقاله بیشتر به این موضوع پرداخته ایم.

 

 شرایط دریافت کارت بازرگانی برای افراد حقوقی

 • مدیران عامل و روسای هیئت مدیره باید دارای پروانه کار و عدم سوء پیشینه باشند.
 • عدم ورشکستگی شرکت مورد نظر
 • داشتن مکان کار مرتبط به زمینه فعالیت
 • دارا بودن دفاتر قانون و ارایه اظهارنامه ثبتی

 

مدارک مورد نیاز دریافت کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

 1. ارائه اصل کارت بازرگانی
 2. دو صفحه فرم کارت بازرگانی(پرینت از سامانه هوشمند بازرگانی فرم د) به همراه امضاء مدیر عامل و مهر شرکت، ضمنا در صورت تغییر مدیر عامل این فرم توسط دفتر اسناد رسمی گواهی امضا شود.
 3. اصل مفاصا حساب مالیاتی آخرین سال عملکرد(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی) مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری(به آدرس دفتر مرکزی شرکت) به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال ٧٩ به بعد.
 4. در صورت پر شدن صفحات کارت بازرگانی یا تغییر مدیر عامل دو قطعه عکس شش در چهار(جدید،تمام رخ،ساده)
 5. گواهی ماده 186 قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری(به آدرس مندرج کارت بازرگانی) به همراه کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات از سال ٧٩ به بعد
 6. اظهارنامه عملکرد سال های ٩٣،٩٢،٩١،٩٠ به همراه چهار دوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال های ٩٢،٩١،٩٠ و ٩٣ و ٩۴ و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره اول سال ٩۵، در صورت عدم مشمولیت قانون مالیات بر ارزش افزوده، نامه عدم مشمولیت از حوزه مالیاتی مربوطه اخذ گردد.
 7. در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی شرکت ارائه اجاره نامه محضری و یا اجاره نامه تمدید شده به همراه کد رهگیری الزامیست.
 8. یک برگ کپی روزنامه رسمی در مورد تغییرات شرکت(در صورت هرگونه تغییرات)

 

دریافت کارت بازرگانی حقوقی

 

در صورت تغییر مدیر عامل

 1. اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل جهت برابر با اصل نمودن و یک سری کپی کامل از پشت و روی آن
 2. اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل جدید(پرینت از سامانه کارت هوشمند بازرگانی) که از زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد.
 3. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر اصل شدن و یک سری کپی از پشت و روی آن
 4. متولدین سال های ١٣۴١ و قبل از آن با ارائه کپی مدرک لیسانس نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
 5. ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم)
 6. داشتن حداقل سن ٢٣ سال تمام

 

در صورت تغییر آدرس ارائه یکی از مدارک ذیل الزامی است:

 1. اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت؛ به آدرس مرکزی با کاربرد اداری یا تجاری
 2. اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی با کاربرد اداری یا تجاری. در صورتی که سند ملک مسکونی و دارای کاربری اداری است باید در اجاره نامه محضری موضوع “ملک مورد نظر جهت شرکت و یا فعالیت اداری شرکت در اختیار مستاجر قرار داده شده است” قید گردد.
 3. اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجازه نامه عادی به نام شرکت،با کد رهگیری برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی با کاربری اداری یا تجاری با امضای دو شاهد ذیل آن

 

 

نرخ مالیات دارندگان کارت بازرگانی حقوقی یا حقیقی

مطابق قانون، نرخ مالیات برای دارندگان کارت بازرگانی حقیقی به صورت تصاعدی محاسبه شده و بین ۱۵ تا ۳۵ درصد درآمد آن ‌ها متغیر است. اما برای شرکت‌ ها و مؤسساتی که دارای کارت بازرگانی حقوقی هستند نرخ مالیات ثابت و ۲۵ درصد خواهد بود.

 

تفاوت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی را برای دریافت به شما شرح دادیم و پس از آن مدارک کارت را برای شما بیان کردیم. مرحله به مرحله برای دریافت کارت باید پیش رفت تا در انتها به یک متخصص امور ثبتی تبدیل شد. امیدواریم از مقاله تفاوت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی بهره کافی را برده باشید.

 

ابطال اختیاری

شخص حقیقی یا حقوقی می توانند از داشتن کارتهای بازرگانی منصرف شده و با رعایت موارد و ارائه مدارک زیر به اتاق بازرگانی و یا اتاق تعاون و اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران یا بازرگانی استان ها تقاضای اخذ ابطال کارت بازرگانی خود را بنماید.

 

شخص حقوقی

 • گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته شده است.
 • اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری
 • صورت جلسه مجمع عمومی برای شرکت های سهامی عام و خاص و تعاونی ها و صورت جلسه هیات مدیره برای سایر شرکت ها (اگر از صورتجلسه ها اطلاعات کافی ندارید، به درخواست تنظیم صورتجلسه آنلاین مراجعه کنید.)
 • تصویر روزنامه رسمی اعلام رسمی انحلال شرکت و در صورت انحلال شرکت نیازی به ارائه مدارک مذکور در ردیف های 3 و 4 نمی باشد.
 • ارائه اصل کارت بازرگانی

 

لازم به ذکر است موسسه حقوقی ثبت پایدار این مراحل را در کمترین زمان و با کمترین هزینه برای شما عزیزان انجام خواهد داد، تنها کافیست به مراجعه به صفحه اخذ کارت بازرگانی آنلاین، فرم مربوطه به آن را پر کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.