پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
درخواست کاهش سرمایه شرکت

درخواست کاهش سرمایه شرکت

کاهش سرمایه شرکت‌های تجاری در قانون تجارت به‌ صراحت بیان‌ شده است. کاهش سرمایه در حقیقت به معنای پایین آوردن سرمایه اسمی شرکت است. این امر زمانی ضرورت پیدا می‌کند که شرکت در شرایط مطلوبی قرار ندارد و سهام‌داران در مجمع عمومی گرد هم می‌آیند و تصمیم می‌گیرند که درخواست کاهش سرمایه شرکت ثبت کرده و سرمایه شرکت را به مقدار متناسبی پایین بیاورند.
کاهش سرمایه گاهی بالاجبار صورت می‌گیرد و به آن کاهش اجباری سرمایه گفته می‌شود و گاهی نیز اجباری در کار نیست و شرکا بنا بر شرایطی که در آن قرار دارند تصمیم به کاهش سرمایه می‌گیرند که به آن کاهش اختیاری سرمایه گفته می‌شود.

درخواست کاهش سرمایه شرکت اختیاری

در این روش از درخواست کاهش سرمایه شرکت ، بعد از ثبت شرکت و انجام تمامی عملیات آن و در صورت نیاز در هر مرحله، هیئت مدیره موظف است ظرف 45 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده ، پیشنهاد کاهش سرمایه را به بازرسان اعلام کنند تا بازرسان بررسی های لازم را انجام داده و با تصمیم هیات مدیره موافقت نمایند. لازم به ذکر است که پیشنهاد کاهش سرمایه اختیاری باید توجیه منطقی داشته باشد.

بعد از 45 روز مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود، اگر سهامداران حاضر در جلسه رای به کاهش سرمایه دهند قبل از اقدام به کاهش سرمایه ، هیات مدیره باید ظرف مدت حداکثر یک ماه این تصمیم را در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار شرکت به چاپ رسانده تا تمامی سهامداران و طلبکاران شرکت از این تصمیم مطلع شوند و اگر شخصی اعتراض دارد فرصت داشته باشد که قبل از عملی شدن این تصمیم اعتراض خود را اعلام کند.

در درخواست کاهش سرمایه شرکت به صورت اختیاری باید توجه داشت کاهش مبلغ اسمی سهام برای هر سهامدار به طور مساوی انجام شود.

نکته قابل توجه در کاهش سرمایه این است که در شرکت سهامی خاص ، سرمایه از 1.000.000 ريال کمتر و در شرکت سهامی عام از 5.000.000 ريال کمتر نشود.

در صورتی که شرکت بدهی مالی داشته باشد، مدیران شرکت بایستی قبل از کاهش سرمایه به منظور استعلام از ممنوعیت قانونی اقدامات لازم را انجام دهند. به منظور گرفتن این استعلام کافی است به سامانه اداره ثبت شرکتها مراجعه نمایید.

در نهایت زمانی درخواست کاهش سرمایه شرکت عملی می شود که 2 ماه از تاریخ انتشار آخرین آگهی گذشته باشد که در این مدت مشخص شود که کسی اعتراضی نداشته یا اگر اعتراضی هم وجود داشته باشد حکم قطعی دادگاه آن را رد کرده باشد.

باید در نظر داشت کاهش اختیاری سرمایه سبب کاهش مسئولیت سهامداران در شرکت می شود.

کاهش اجباری سرمایه

این نوع کاهش سرمایه به دو صورت انجام می شود

این نوع کاهش سرمایه به دو صورت انجام می شود. در قانون تجارت برای کاهش اجباری سرمایه برخلاف کاهش اختیاری سرمایه مفاد قانونی در نظر گرفته شده است.
هنگامی که شرکت بر اثر زیان وارده نیمی از سرمایه خود را از دست داده یا اگر افزایش سرمایه را ثبت نموده باشد اما سهامداران نتوانند سرمایه اعلام شده را تامین نمایند، در این هنگام شرکت درخواست کاهش سرمایه شرکت به صورت اجباری را خواهد داشت.
مدیران موظفند در اسرع وقت مجمع عمومی فوق العاده تشکیل داده تا تصمیم بگیرند که رای به انحلال شرکت داده یا اعلام کاهش سرمایه نمایند. اما باید در نظر داشت کاهش سرمایه باید با رعایت مقررات ماده 6-5 لایحه اصلاحیه قانون تجارت باشد.
درخواست کاهش سرمایه شرکت به صورت اجباری نیز به وسیله کاهش مبلغ اسمی و هم کاهش تعداد سهام میتواند صورت بگیرد.
اگر هیات مدیره ماده 141 قانون تجارت را رعایت نکنند ، وظیفه بازرسان شرکت است که درخواست تشکیل مجمع و کاهش سرمایه دهند.
اگر هیچ یک از افراد هیات مدیره و بازرسان اقدامی برای تشکیل مجمع انجام نداده باشند، هر سهامدار می تواند به تنهایی درخواست انحلال شرکت را از دادگاه داشته باشد.
اگرچه کاهش سرمایه برای شرکت ها و مدیران آنها اتفاقی بسیار ناخوشایند محسوب می شود اما برنامه ریزی به موقع در زمینه کاهش سرمایه منجر به بهبود عملکرد شرکت خواهد شد و در دوره های بعد شرکت می تواند با افزایش سرمایه و سوددهی این کاهش را جبران نماید.

فرم درخواست
ارسال مشخصات و پرداخت

کاهش سرمایه شرکت

1 مرحله اول : مشخصات شما
2 مرحله دوم : مشخصات برند
3 مرحله سوم : تکمیل اطلاعات
  • کد تایید به این شماره پیامک خواهد شد.