پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
درخواست عدم فعالیت شرکت

درخواست عدم فعالیت شرکت

اگر کسب و کار شما فاقد فعالیت است، باید مراتب عدم فعالیت شرکت خود را به اطلاع حوزه مالیاتی خود برسانید.
متاسفانه بدلیل عدم اطلاع اکثر مدیران شرکت ها و یا صاحبان مشاغل (و حتی حسابداران عزیز) بابت این موضوع ضرر و زیانهای زیادی برای ایشان بوجود آمده است. باتوجه به بخشنامه جدید و ماده 184 قانون مالیات های مستقیم، به محض اینکه شرکت ثبت می شود، اداره ثبت شرکت ها اطلاعات لازم را به اداره دارایی منطقه ارسال می نماید.
ماده ۱۸۴ ق.م.م: ادارات ثبت مکلفند در آخر هر ماه فهرست کامل شرکتها و موسساتی را که در طول ماه به ثبت می‌رسند و تغییرات حاصله در مورد شرکتها و موسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده‌اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره‌های آن به اداره امورمالیاتی محل اقامت موسسه ارسال دارند. یعنی سازمان امور مالیاتی بصورت ماهانه آمار شرکتهای ثبت شده را دارد و در صورت عدم فعالیت باید درخواست عدم فعالیت کسب و کار خود را ارسال کنید.

شرکت های بدون فعالیت چه شرکتی هستند؟

گاهی شرکت ها ثبت و تاسیس می شوند ولی حساب بانکی شرکت هیج گردشی ندارد. چنین شرکت هایی شامل عدم فعالیت می شوند و در صورت بی دقتی با مشکلات مالیاتی مواجه خواهند شد. ممکن است این اتفاق به دلایل مختلف برای هر شرکت تازه تاسیسی رخ بدهد. باید توجه شود که با وجود فعالیت یا عدم فعالیت شرکت به هرحال یک شرکت ثبت شده موظف به انجام برخی امور در هر سال می باشد که عدم تعهد به آنها شرکت را مشمول جرایم مالیاتی خواهد کرد. برخی از مهمترین این امور به این شرح می باشد : تا پایان اسفندماه هر سال باید دفاتر قانونی سال آینده را دریافت کرد. اظهارنامه‌های مالیاتی باید تا پایان تیر ماه هر سال تکمیل و به اداره دارایی‌ ارجاع داده شوند. نکات مهمی برای شرکت هایی که فعالیت ندارند وجود دارد که دانستن آن ها کمک می کند از بروز بسیاری مشکلات پیشگیری شده و یا درباره آن چاره اندیشی شود. در این نوشتار به مهم ترین این نکات پرداخته شده است. پس از ثبت شرکت، مشخصات از طریق اداره ثبت شرکتها به اداره دارایی گزارش می شود، پس باید دانست که عدم فعالیت یک شرکت هرگز به معنی عدم تشکیل پرونده مالیاتی آن نیست. اشخاص حقوقی جهت ثبت مراودات مالی خود نیازمند دفاتر پلمپ تجاری (یک جلد دفتر روزنامه، یک جلد دفتر کل) هستند. این دفاتر پس از اتمام مراحل ثبت شرکت به درخواست شرکت اداره ثبت شرکتها پلمپ شده و سالانه به شرکت داده می شود عدم دریافت دفاتر پلمپ به صورت سالانه موجب تخصیص جریمه علی الراس می گردد و امکان اخذ دفتر پس از اتمام آن در سال جاری دیگر وجود نخواهد داشت. در صورت عدم فعالیت، از هرگونه خرید و فروش برای اعضا به نام شرکت خودداری شود، زیرا احتمال گزارش طرف معامله وجود دارد. اظهارنامه های ارزش افزوده بصورت صفر در مهلت مقرر تحویل داده شوند. در صورت قید آورده نقدی در اساسنامه، باید در حساب بانکی و در اظهارنامه عملکرد نیز این موضوع منعکس شود. باید توجه داشت که حتی خرید یک نرم افزار حسابداری (به نام شرکت) هم فعالیت به حساب آمده و موجب می شود تا گزارش عدم فعالیت باطل شود.

اعلام عدم فعالیت

حال باید توجه داشت از زمان ثبت، تا هر زمانیکه شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه ای کتبی (در سربرگ شرکت و با مهر و امضاء) به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود. ضمنا صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایشان نیز می بایست عدم فعالیت خود را کتباً به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.

پلمپ دفاتر قانونی از دیگر تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد فعالیت میباشد؛ یعنی بابت هر سال مالی (حتی در صورت نداشتن فعالیت)، می بایست دفاتر قانونی پلمپ گردد.

حساب بانکی شرکت در دوره ” عدم فعالیت ” نباید هیچگونه تراکنشی داشته باشد.

در صورت خرید هرگونه اموال، اثاثیه و تجهیزات در سال مورد نظر، جزء خرید شرکت محسوب شده و قابل رهگیری است.

اعلام عدم فعالیت نسبت به گذشته اثر دارد و قابل قبول است و نمیتوان برای آینده این کار را انجام داد.

کارشناسان پایدارثبت، برای سهولت در تسلیم اظهارنامه صفر (عدم فعالیت) این کار را بصورت غیر حضوری و آنلاین برای شما عزیزان انجام خواهند داد.

فرم درخواست
ارسال مشخصات و پرداخت