پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

ایجاد برند تجاری و لوگو در چند مرحله امکان پذیر است؟

ایجاد برند تجاری و لوگو در چند مرحله امکان پذیر است؟

برند به اشتباه در عموم با نشان یا علامت تجاری به صورت اشتباه گرفته شده است. پروسه ایجاد برند یک پروسه زمانبر بوده که باید استراتژی های مناسبی را برای آن تدارک دید. پروسه ایجاد برند بسیار پر اهمیت بوده به طوریکه اگر به صورت صحیح انجام نگیرد، ممکن است برند شما با مشکلاتی از جمله شناخته نشدن یا کم ارزش شناخته شدن مواجه گردد.

تعریف برند یا برند چیست؟

برند به انگلیسی: (brand) یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

اگر بخواهیم کمی رسمی تر برند را تعریف کنیم، باید تعریف ثبت برند از نظر انجمن بازاریابان آمریکا را برای شما بیان کنیم. این تعریف به اینصورت است:

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

اما به نظر من، بهتر است هر کس از برند و برند سازی تعریفی در خور دغدغه و نیاز خود از این واژه را مطرح کند و به بحث های بیهوده ای که برای او سودی ندارند، نپردازد.

کلمه ی برند را در طول روز بسیار می شنویم. معمولا می‌شنویم پوشاک و کالاهایی که از محبوبیت بالایی برخوردارند و مردم حاضرند برایشان هزینه کنند، برند هستند. و بارها این پیشنهاد را شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید، چون کیفیت بالایی دارد؛ اما منظور از تفاوت ثبت برند و لوگو چیست؟ اصلا برند چیست؟

جالب است بدانید که در قوانین جمهوری اسلامی ایران، چیزی تحت عنوان برند وجود ندارد. در واقع برند اصطلاح رایجی است که در کسب و کار و بین بازاریان کاربرد دارد. و از نظر حقوقی جایگاهی ندارد.

این همان تعریف اشتباهی است که از برند به وجود آمده است. در ادامه، مراحل ایجاد نمودن برند تجاری را با هم بررسی می‌کنیم تا به شما نشان دهیم که برند و ایجاد برند چقدر مهم می‌باشد.

تعریف علامت تجاری

علامت تجاری ای که شما برای خود بر می گزینید، باید نشان دهنده ی فعالیت شما باشد. یعنی طوری تعیین شود که هرکس نام تجاری شما را شنید و یا علامت تجاری شما را مشاهده کرد، بتواند حوزه ی فعالیت شما را تشخسص دهد. درواقع علامت تجاری نشانه، علامت، تصویر، ترسیمات یا شکلی است که با هدف متمایزکردن محصولات و خدمات شما با محصولات و خدمات سایر رقبا طراحی می‌شود. و از این جهت اهمیت بسیار زیادی در ادامۀ فعالیت شما خواهد داشت. شما همچنین می توانید برای مطلع شند از طبقه بندی های علائم تجاری، مقاله ی طبقه بندی علائم تجاری و صنعتی را مطالعه کنید.

ایجاد برند تجاری

ایجاد نمودن و کردن برند

ساخت و ایجاد برند در چند مرحله امکان پذیر می‌باشد؟

ایجاد برند مانند ثبت برند به سادگی انجام نمی‌گیرد و لازم است تا شما از استراتژی های آن مطلع باشید تا بتوانید این پروسه را با موفقیت به سرانجام برسانید. در ادامه این موارد و مراحل را به صورت موردی برای شما بیان می‌کنیم تا با این پروسه ها بیشتر آشنا شوید.

1) وقتی می خواهید برند سازی را شروع کنید در ذهن خود مرور کنید که چه مشتریانی و با چه نیازهایی را هدف گرفته اید؟ بنابراین شما باید جزئیات رفتاری این مشتریان را مشخص کنید. با چند مثال این موارد را برای شما توضیح می دهیم:

  1. مادر هایی که یک فرزند دارند و در خانه پروژه های فریلنس انجام می دهند
  2. دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند
  3. اساتید دانشگاه که در رشته علوم انسانی تدریس می کنند

2) پس از انجام مرحله اول، بقیه موارد اجرایی برند شما از جمله لوگو، نوع تبلیغات، کمپین های تبلیغاتی، لحن گفتار و .. باید همه در راستای نوع دسته مشتریان انتخاب شده شما باشد.

3) در بررسی رفتار رقبا باید مشخص کنید که چه مواردی را به خوبی به مشتریان ارائه می کنند و در چه مواردی ضعف دارند. هدف این است که خود را از رقبا متمایز کنید. آن ها را متقاعد کنید که به جای رقبا از شما خرید کنند.

4) همیشه برند هایی بزرگتر، با بودجه و امکانات بیشتر در هر شاخه ای از کسب و کار که انتخاب کرده باشید، وجود دارند. برای ایجاد یک برند موفق باید خدمتی را ارائه کنید که هیچ کس به مشتریان ارائه نمی کند.

5) گرافیک در واقع در هر چیزی که به کسب و کار شما مربوط می شود، ظاهر می شود. زمان، انرژی و هزینه صرف کنید تا چیزی خلق کنید که منحصر به فرد باشد. برای این کار از یک گرافیست حرفه ای کمک بگیرید و یا این کار را به یک مجموعه حرفه ای بسپارید.

تفاوت ثبت برند و لوگو (تعریف علامت تجاری) دقیقا چیست؟

نمی توان برند را همان تعریف علامت تجاری در نظر گرفت! علامت تجاری، تنها نشانی از سازمان یا شرکت است، در حالی که برند ماندگاری نام در ذهن و روح مشتری می باشد، و تنها زمانی می توانیم بگوییم برند موفقی است که در روح و قلب مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام، نیازی به تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی نیاز از تفکر محصول را انتخاب نماید.

در تعریف، یک علامت تجاری در واقع، سمبلی بوده که مشخصات شرکت را نمایان می سازد و به عنوان بخشی از هویت شرکت تلقی می گردد؛ لوگو ابزار با ارزشی جهت شناخت سریع تر شرکت به حساب می آید. لوگو چهره و منظر هر علامت تجاری است (تفاوت دقیق ثبت برند و لوگو)، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو (علامت تجاری) به خوبی و درست طراحی شود، قدرت و ارزش برای نام تجاری یا برند خواهد بود.

در این مقاله سعی شد تا با بیان مراحل ایجاد برند، تفاوت های برند و لوگو را بررسی کنیم و درک بهتری از چروسه ایجاد برند را به شما آموزش دهیم. حال بهتر است قبل از هر چیزی برای اینکه بتوانید لوگوی خود را برای پیشبرد مراحل ثبت برند آماده کنید، استعلام بگیرید تا از ثبت بودن یا نبودن برندتان مطلع گردید.

استعلام ثبت برند، خدمتی است که از طرف ثبت پایدار به صورت کاملا رایگان و آنلاین صورت می‌گیرد و شما می‌توانید با مراجعه به آن از این امکام، بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.