پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

ثبت نام تجاری محصول و لوگو چه مزیت ها و شرایط و مراحلی دارد؟

ثبت نام تجاری محصول و لوگو چه مزیت ها و شرایط و مراحلی دارد؟

ثبت نام تجاری محصول چه شرایطی دارد؟ و چه مزیت هایی برای محصول ما به دنبال خواهد داشت؟ مهم ترین موضوعات و نکاتی که در مورد ثبت کردن برند و لوگو تجاری برای محصول و خدمات تولید و عرضه شده باید در نظر داشته باشیم کدام است؟ در ادامه به بررسی تمامی این موضوعات خواهیم پرداخت.

پایدار ثبت به عنوان اولین سامانه رسمی ثبت برند به صورت 100% آنلاین تمامی امور مربوط به ثبت برند تجاری و محصولات مختلف را در سریع ترین زمان ممکن و با ارزان ترین هزینه ثبت برند برای شما انجام می دهد. در کنار انجام امور ثبت برند می توانید از مشاوره رایگان و آنلاین نیز بهره مند شوید تا روال و مراحل ثبتی شما با سرعت بهتری انجام شود.

ثبت نام تجاری محصول

برند، علامتی اختصاری است که هر شرکت برای معرفی محصول و خدمات خود از آن بهره می برد . در حقیقت یک شرکت را می توان با برند و علامت تجاری مربوط به آن شناخت. اولین اقدام هر شرکت بعد از ثبت خود، ثبت علامت تجاری می باشد؛ که براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، این فرآیند صورت می پذیرد.

شخص متقاضی ثبت نام تجاری محصول و برند و ثبت علامت تجاری باید در هر زمینه ای که مجوز فعالیت دارد علامت را در همان زمینه ثبت کند. هر یکی از اشخاص حقیقی و حقوقی که خدمات یا محصولات خود را دارند می‌توانند نسبت به ثبت برند تجاری در ایران اقدام کنند. برای هر امری در حوزه‌ی ثبت شرکت، ثبت برند، کارت بازرگانی و …، از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین کارها، . سامانه پایدار ثبت همیشه و همه جا در کنار شما عزیزان است.

مزایای ثبت ثبت نام تجاری محصول و برند و لوگو آن

مالک یا مالکین یک شرکت، با ثبت برند یا علامت تجاری شرکت خود، نسبت به آن حق انحصاری دارند. در واقع نشان شرکت و مؤسسین آن می باشد. از مهم ترین مزایای ثبت برند برای شرکت ها می توان موارد زیر را ذکر نمود:

علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت، نسبت به سایر شرکت ها می گردد.

علامت تجاری ، معرف رسمی و اختصاری یک شرکت محسوب می گردد.

علامت تجاری سبب تسریع و تسهیل بازاریابی می گردد.

علامت تجاری سبب کاهش هزینه های جانبی کالا یا خدمات شرکت می شود.

علامت تجاری سبب کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا یا خدمات می گردد.

علامت تجاری سبب اعطای نمایندگی به شرکت می شود.

علامت تجاری و واگذاری آن به سایر شرکت ها، منبع درآمدی جدید برای شرکت خواهد بود.

مزیت های ثبت غیر حضوری برند و علامت تجاری

    1. هزینه رفت و آمد ندارد.
    2. روند کار اصولی تر و سریع تر پیش می رود
    3. زمان بر نیست.
    4. با دریافت کد رهگیری، در جریان روند و پیشرفت کار قرار می گیرید.

شرایط ثبت نام تجاری محصول

به منظور نشان دادن علامت تجاری و ثبت نام تجاری محصول، علامت باید متمایز باشد، یعنی باید بتواند منبع محصول خاص را شناسایی کند. در تعیین اینکه آیا علامت متمایز است بر اساس رابطه بین علامت و محصول اصلی، گروه علامت ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

دلخواه یا خیالی

حاشیه ای

توصیفی

عمومی

در ثبت نام تجاری محصول از آنجا که علائم در هر یک از این دسته ها با توجه به تمایز آنها متفاوت هستند، اهمیت دارد که الزامات و درجه حفاظت حقوقی یک علامت تجاری خاص به کدام دسته بستگی دارد.

علامت دلخواه یا عجیب و غریب می‌تواند علامتی باشد که هیچ ارتباط منطقی با محصول نداشته باشد. علامتهای دلخواه یا خیالی به لحاظ ذاتی متمایز هستند، یعنی قادر به شناسایی یک محصول اساسی اند و دارای درجه بالایی از حفاظت هستند.علامت حاشیه ای علامت و ویژگی های خاصی را نشان می‌دهد.

علامت تجاری توصیفی

علامت توصیفی نشانی ست که مستقیما محصول را توصیف می‌کند. بر خلاف علائم دلخواه یا نشانگر، علائم توصیفی از لحاظ ذاتیت متمایز نیستند و فقط در صورتی که “معنای ثانویه” را بدست آورده باشند، محافظت می‌شوند.

علامت های توصیفی باید این مانع اضافی را روشن کنند زیرا آنها اصطلاحی هستند که برای توصیف محصول اساسی مفید هستند و تولید کننده خاص با استفاده منحصر به فرد از این اصطلاح می‌تواند مزیت ناعادلانه را به ارمغان بیاورد.

علامت توصیفی زمانی معنای ثانویه می‌دهد که عموم مردم مصرف کننده به کمک علامت محصول را شناسایی کنند و نه خود محصول. لازم به ذکر است که مردم نیازی به شناسایی تولید کننده خاص ندارند؛ تنها محصول یا خدماتی که از یک تولید کننده به دست می‌آید دارای اهمیت است.

علامت عمومي

یک علامت عمومی در ثبت نام تجاری محصول، علامتی است که طبقه بندی کلی محصول متعلق به آن را توصیف می‌کند.

مدارک و مراحل ثبت شرکت

٩ نکته برای انتخاب برند یا نام تجاری

اسامی مشهوره و معروف ثبت نمی شوند.

در ثبت نام تجاری محصول شباهت نزدیک به ۵۰% با نام تجاری دیگر اخطار رد اظهارنامه و برگشت برند می باشد.

در طبقات مصرفی و خاص نظیر طبقات مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی لوازم خانگی و ایمنی، آرایش و بهداشتی انتخاب و ثبت برند بسیار مشکل و دارای محدودیت انتخاب نام به دلیل تشابه می باشد.

استفاده از نام های مختلط و نام های چند سیلابه به شرط نبودن عین شباهت یکی از سیلاب ها ثبت علامت در طبقات خاص (شلوغ) را راحت تر خواهد کرد.

برای انتخاب لوگو یا انتخاب لوگوتایپ از طرح های ساده و قابل فهم و در عین حال قابل فهم استفاده شود.

استفاده از نام مناطق جغرافیایی در کنار نام تجاری غیر قابل ثبت می باشد.

ثبت علامت تجاری به صورت حقیقی و حقوقی و فارسی و لاتین صورت می پذیرد

اسامی غیر اسلامی و غیر معقول شامل اخطار شئونات اسلامی برای ثبت نام تجاری محصول خواهند شد.

برخی از برند ها حتی پس از ثبت قابلیت ابطال و بازگشت دارند که دارای شرایط متفاوتی می باشند که یکی از آنها ثبت برندی شبیه یا نزدیک به برندی مشهور می باشد. که توسط صاحبان آن برند قابل شناسایی و برگشت می باشد.

مراحل ثبت نام تجاری محصول

اولین مرحله از مراحل ثبت برند انتخاب یک واژه مناسب، شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو است و باید این موارد را به گونه ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطب ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می نمایید.

مرحله بعدی آن است که ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلا در همان طبقه ثبت شده است یا خیر، چرا که در صورت وجود کوچکترین مشابهتی بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است، اظهارنامه علامت تجاری شما رد خواهد شد. می توانید از طریق بخش استعلام برند قبل از ثبت، این امر را به کارشناسان ما در سامانه پایدار ثبت بسپارید. تا برند مورد تقاضای شما را در طبقه مورد نظرتان استعلام نماییم و اگر «عین و یا شبیه» برند مورد نظرتان قبلاً برندی ثبت نشده بود آنگاه با خیال راحت مراحل ثبت برند را آغاز نمایید.

هزینه ثبت برند

سومین مرحله از مراحل ثبت برند آماده سازی مدارک مورد نیاز است.

در مرحله بعدی باید با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید و اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود نمایید و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی (اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ × ۶ سانتیمتر را در سامانه فوق بارگذاری نمایید و پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه، در سامانه برای شما برگه ای نمایش داده می شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضاء و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید و با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور دریافت نمایید که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید. لازم به ذکر است که در مرحله اين باید فهرستی از خدمات و کالایی که از این علامت استفاده می‌کنند درج شود.

پس از آنکه اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول را پرداخت نمایید.

با واریز هزینه انتشار روزنامه رسمی مرحله اول و منتشر شدن آن و سپری شدن ۳۰ روز از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول، باید نسبت به پرداخت هزینه مرحله دوم انتشار روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری و هزینه حق الثبت اقدام نمایید.

آخرین گام از مراحل ثبت برند آن است که با در دست داشتن کپی برابر اصل مدارکی که در مرحله تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری در سامانه مرکز مالکیت معنوی تکمیل و ارسال نموده اید و همچنین نسخه کاغذی روزنامه رسمی هر دو مرحله اول و دوم، به مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید و سند برند خود را تحویل بگیرید.

مدارک لازم جهت ثبت برند یا نام تجاری

تسلیم اظهارنامه علامت تنها از طریق فایل الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت علامت می توانند از طریق این آدرس http://ipm.ssaa.ir اظهار نامه خود را تسلیم اداره علامت نمایند.

مدارک مثبت هویت متقاضی برای ثبت نام تجاری محصول

اشخاص حقیقی؛ کپی شناسنامه و کپی کارت ملی

اشخاص حقوقی؛ آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

مدارک نماینده قانونی؛ در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.

١٠ نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ١٠*١٠ سانتی متر

در صورت سه بعدی بودن بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و … برای ثبت نام تجاری محصول

استفاده از حق تقدم؛ در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشور از مزایای حق تقدم (حداکثر ٦ ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ١٥ روز از آن تاریخ تسلیم کنند.

نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار برای ثبت نام تجاری محصول

رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.

سوالات متداول ثبت نام تجاري

سوال – آيا لوگو و علامت تجاری و نام تجاری با يكديگر فرق دارند؟

خیر، هر ۳ عنوان به یک معنا می باشند.

سوال – داشتن مجوز برای ثبت علامت تجاری برای شخص حقیقی الزامی است؟

بله، در هر صورت باید مجوز ارائه شود.

سوال – میخواهم ثبت علامت تجاری کنم باید کارت بازرگانی داشته باشم؟

در صورتی که علامت تجاری لاتین باشد کارت بازرگانی الزامی ست در غیر این صورت خیر الزامی ندارد.

سوال – چقدر طول میکشد ثبت علامت تجاری انجام شود ؟

حداقل دو ماه کاری

سوال – امکان داره از علامت های تجاری موجود استعلام بگیریم؟

بله، در صورت تمایل با هزینه اعلام شده به صورت ۲۴ ساعته استعلام گرفته می شود اما تا ۶۰ درصد دارای اعتبار است زیرا این استعلام شباهت ها را تشخیص نمی دهد تنها وجود داشتن عین آن علامت را می گوید.

سوال – برای ثبت نام علامت تجاری باید کجا چگونه اقدام كنم؟

سایت اداره مالکیت صنعتی و انتخاب گزینه ثبت علامت تجاری.

سوال – از کارت بازرگانی دیگری براي ثبت علامت تجاری لاتین مي توان استفاده کرد ؟

بله، اما علامت به نام همان فرد ثبت خواهد شد.

سوال -علامت تجاری را چگونه مي توان انتقال داد؟

دقیقا عین ثبت می باشد با این تفاوت که باید گواهی انحصار ۱۰ ساله نیز وجود داشته باشد و این عمل حضوری توسط وکیل صورت می گیرد.

سوال – برای چه منظور باید ثبت علامت تجاری کنیم؟

تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.

شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.

ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.

اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.

جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.

ممکن است دارائی ارزشمند کسب و کار باشند.

شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.

ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

از مقاله فوق در مورد ثبت نام تجاری محصول نتيجه مي گيريم اغلب تجار برای شناساندن تجارت خانه یا شرکت خود اسم یا عنوانی انتخاب می کنند و تحت آن اسم یا عنوان فعالیت یا تجارت می کنند. نام تجاری دارای اهمیت بسیاری است، به طوری که در مبادلات و فروش کالا اغلب تعیین کننده است، زیرا شركتي که سالیان دراز با نام مخصوصی با صحت عمل کار کرده و بین مردم اعتبار پیدا کرده است، شخص دیگری مجاز نیست نام آن را اختیار کرده و از محصول دسترنج و زحمت آن استفاده نماید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.