پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند, وبلاگ

ثبت برند و لوگو شرکت چه شرایطی دارد؟

ثبت برند و لوگو شرکت چه شرایطی دارد؟

برند یا لوگو در حقیقت نشانی است که برای انحصار خدمات یا کالای شما مورد استفاده قرار میگیرد و ثبت میشود؛ همان طور که در جمله قبلی گفتیم باید به این موضوع پی برده باشید که، ثبت برند و لوگو یک مسئله انحصاری است و شخص دیگری به جز شما نمی‌تواند آن را به ثبت برساند.

لوگو و برند در حقیقت همان نشان تجاری میباشند؛ باید در این مقاله برای شما بگویم که لوگو نشان تجاری است ولی برند، دیدگاه مشتریان نسبت به اسم و لوگوی شماست؛ ولی به غلط از هردوی آنها به عنوان نشان تجاری یاد خواهیم نمود.

موضوع اصلی این مقاله که در مورد ثبت برند و لوگو میباشد نیز به منظور ثبت همان نشان تجاری برای شما تهیه شده است.

 

برای اینکه یک برند را به ثبت برسانیم باید قبل از هرکاری به استعلام نام برای ثبت بپردازیم. استعلام قابلیت ثبت برند یکی از مراحلی است که قبل از ثبت برند باید صورت گیرد. یکی از خدماتی که ثبت پایدار ارائه میکند، استعلام گرفتن از نام برند ها می باشد. زیرا برندی که در قبل توسط فرد دیگری به ثبت رسیده باشد، قابلیت ثبت شدن را ندارد. به همین دلیل انتخاب نام برای ثبت برند بسیار دشوار می باشد.

 

برند یا لوگو چیست؟

برند به انگلیسی: (brand) یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

برند مجموعه گره‌های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت‌هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده‌است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه‌ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم‌گیری برای خرید آن واقع خواهد شد. برند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن یا هرگونه ارتباطی با آن به صورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده‌است؛ برند، برداشت مردم و افراد از یک نام است.

 

تفاوت ثبت برند و لوگو (تعریف علامت تجاری) دقیقا چیست؟

نمی توان برند را همان تعریف علامت تجاری در نظر گرفت! علامت تجاری، تنها نشانی از سازمان یا شرکت است، در حالی که برند ماندگاری نام در ذهن و روح مشتری می باشد، و تنها زمانی می توانیم بگوییم برند موفقی است که در روح و قلب مشتری نفوذ کرده و مشتری در هنگام مواجه با چندین نام، نیازی به تکاپو در ذهن خود نداشته باشد و بی نیاز از تفکر محصول را انتخاب نماید.

در تعریف، یک علامت تجاری در واقع، سمبلی بوده که مشخصات شرکت را نمایان می سازد و به عنوان بخشی از هویت شرکت تلقی می گردد؛ لوگو ابزار با ارزشی جهت شناخت سریع تر شرکت به حساب می آید. لوگو چهره و منظر هر علامت تجاری است (تفاوت دقیق ثبت برند و لوگو)، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو (علامت تجاری) به خوبی و درست طراحی شود، قدرت و ارزش برای نام تجاری یا برند خواهد بود.

 

 

شرایط و قوانین مهم در انتخاب برند مناسب

 

مراحل ثبت برند و لوگو شرکت با جدیدترین متدهای ثبت

 

ابتکاری بودن علامت تجاری

از خصوصیات علامت تجاری ابتکاری بودن آن است،یعنی علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد.اگر علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه شود از محصول عرضه شده در بازار حمایت نمی کند و آثار خوب تجاری یک علامت ابتکاری را در برنمی گیرد.از طرفی دیگر،ابتکاری بودن علامت تجاری ایجاب می کند اسامی عام(مانند کلمه “شکر”) به عنوان علامت انتخاب نشود و بالاخره اینکه به کاربردن خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و نیز انتخاب ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد،جنبه ابتکاری ندارد ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت،خالی از اشکال خواهد بود.

 

عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجاری نباید طوری ترسیم گردد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و وی را در تشخیص و تمییز علایم تجاری دیگر که قدری با هم مشابهت دارند،دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کنند.به عنوان مثال، در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد. ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد،صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

 

مدارک ثبت برند

مدارک ثبت نام برند، تمدید برند، لوگو و آرم (اشخاص حقیقی)

 • کپی شناسنامه و کارت ملی مالک علامت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • ارائه اصل یا کپی تصدیق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • کارت بازرگانی بنام شخص دارنده جواز (در صورتیکه علامت مورد نظر لاتین و یا غیر فارسی باشد)

 

مدارک ثبت برند، تمدید برند، لوگو و آرم (اشخاص حقوقی)

 • ارائه پروانه بهره برداری یا مجوز شرکت تولیدی یا پروانه کسب برابر اصل شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصویر اولین روزنامه رسمی شرکت (آگهی تاسیس)و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیات مدیره شرکت (دوره آن منقضی نشده باشد.) برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
 • تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت و کدپستی ۱۰رقمی
 • کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی(در صورتیکه علامت مورد نظر لاتین باشد)
 • تصویر علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتیمتر به تعداد ۱۵ عدد و توضیح در خصوص علامت و توصیف
 • امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

 

مدارک انتقال برند حقیقی

 • اصل گواهی ثبت علامت
 • صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فروشنده
 • اصل و کپی شناسنامه خریدار

 

مدارک انتقال برند حقوقی

 • اصل گواهی ثبت علامت
 • صلح نامه توسط فروشنده برای انتقال برند در دفترخانه اسناد رسمی
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 • اصل و کپی مدارک ثبت شرکت
 • اصل و کپی مدارک شناسایی خریدار

 

پایدار ثبت باتوجه به اینکه کلیه خدمات خود را بصورت آنلاین و غیرحضوری ارائه می دهد، در این بخش امکانی فراهم نموده است که شما مشتری گرامی بتوانید فقط در چند دقیقه با تکمیل فرم صفحه قابلیت ثبت برند، اطلاعات خود را جهت استعلام نام ثبت برند، وارد نموده تا ثبت برند و لوگو شرکت را پیش ببرید، منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.