پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
جواز تاسیس

بهترین و ساده ترین تعریف جواز تاسیس

بهترین و ساده ترین تعریف جواز تاسیس

 

برای انجام فعالیت های اقتصادی نیاز به یک مجوز می باشد که به آن جواز تاسیس می گویند. یک تعریف خیلی ساده از این جواز که در هنگام تاسیس شرکت یا کسب و کار به آن نیاز خواهید داشت را برای شما بیان کردیم، تا اگر فقط به دنبال پاسخ جواز تاسیس چیست می باشید، پاسخ خود را گرفته باشید. ولی در ادامه ما این مبحث را برای شما به صورت کامل شرح خواهیم داد و نکات اخذ جواز را به صورت مختصر بیان می کنیم تا در مقالات بعدی به صورت جامع آن را برای شما باز کنیم.

 

 

جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس یکی از اسنادی است که برای شروع فعالیت به آن نیاز داریم

 

جواز تاسیس مدرک و یک برگه ایست که ارزش سندی دارد و به افراد اجازه ی فعالیت و یا سرمایه‌گذاری در زمینه مشخصی را می دهد.

جواز تاسیس مزایای زیادی دارد و یکی از این مزایا این است که دارنده ی آن میتواند در یکی از شهرک های صنعتی، سوله یا زمینی را فراهم کرده و در آن به تولید محصول یا کارهای خدماتی که در مجوز ذکر و مشخص شده اند بپردازد. به زبان ساده تر در تعریف مجوز تاسیس اینگونه بیان می شود که:  جواز تاسیس به جواز اخذ شده توسط افراد حقیقی و حقوقی، در راستای فعالیت اقتصادی مشخص می گویند.

جواز تاسیس وابسته به نوع فعالیت شما می باشد و در اخذ جواز باید به نوع فعالیت توجه شود. برای مثال مجوز تاسیس تولید تجهیزات پزشکی باید از سازمان و وزارت بهداشت اخذ شده باشد، اگر نوع فعالیت تولید محصولات کشاورزی باشد باید جواز از وزارت جهاد کشاورزی گرفته شود. این مجوز به گونه ایست که می توان آنرا منتقل کرد.

جواز را می توان با ثبت نام اخذ کرد که فقط به وسیله ی یک شخص و یا یک شرکت امکان پذیر است. این جواز برای اخذ پروانه های دیگر شامل پروانه بهره برداری ضروریست.

 

مهلت دریافت مجوز تاسیس چقدر است؟

اخذ جواز تاسیس در سازمان ها و مراجع قانونی مربوطه، متفاوت می باشد؛ زمان اخذ مجوز صادر شده از وزارت صنعت معدن و تجارت به طور میانگین 2 هفته تا یک ماه می باشد. ولی این در حالتی است که اخذ جواز از وزارت کشاورزی بین دو الی چهار ماه زمان میبرد. این مدت برای اخذ مجوز برای تاسیس در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دو الی سه ماه می باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی مدت زمان لازم برای دریافت مجوز مورد نظرتان، با مشاورین خبره ی ثبت پایدار تماس حاصل نمایید تا از مشاوره ی رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

 

مدت اعتبار مجوز چقدر است؟

جواز تاسیس از زمان صدورش به مدت شش ماه تا یکسال اعتبار دارد که می توانید بدون تمدید در این تایم از آن استفاده کنید، ولی تمدید آن با در نظر گرفتن عملیات اجرایی مثل گرفتن پروانه ساختمان، خرید زمین، تامین کردن آب و برق و گزارش کار، هر دو ماه یکبار ضروریست. اگر فرد جواز تاسیس را نخواهد و یا مهلت زمان آن گذشته باشد، این مجوز باطل و امتیازات آن سلب می شود.

 

مزایا و امتیازات مجوز چیست؟

یکی از مزایای جواز تاسیس واگذاری زمین واقع در شهرک های صنعتی است که از سوی سازمان صنعت و معدن و به صورت ۳۰% نقدی و ۷۰% وام بدون بهره میباشد، که این یکی از مزایای بزرگ مجوز تاسیس به شمار می رود زیرا که دیگر نگران زمین برای فعالیت خود نخواهید بود.

 

  • تخصیص زمین  صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها 30% نقد و 70% اقساط 36 ماهه (هر سه ماه یک قسط)
  • ثبت برند و علامت تجاری مرتبط با جواز و محصولات مرتبط به اداره ثبت علامت تجاری
  • در دسترس بودن پیش طرح توجیهی (PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه‌گذاری
  • امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی
  • امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و بازپرداخت بلند مدت

 

مراجع صادر کننده

جواز تاسیس وابسته به نوع فعالیت شما می باشد و در اخذ جواز باید به نوع فعالیت توجه شود. برای عمده فعالیت‌های صنعتی مرجع صادر کننده وزارت صنعت معدن تجارت می‌باشد، ولی سایر سازمان‌ها و وزارت خانه ها مانند: سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، وزارت کشور در حوزه NGO و احزاب، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی و وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی اقدام به صدور مجوز تأسیس برحسب قوانین جاری می‌نمایند.

 

شرایط باطل شدن

جواز تاسیس تنها در 2 صورت امکان ابطال دارد. یکی از این شرایطت، رسیدن تاریخ انتقضای قانونی مجوز است؛ و دیگری این است که فردی که جواز به نام او می باشد، در جهت ابطال آن به صورت درخواست ابطال جواز ، اقدام کند.

 

جواز تاسیس یکی از اسنادی است که شما برای شروع فعالیت اقتصادی خود به آن نیاز خواهید داشت، و این مقاله نیز تمامی مسائل مربوط تعریف این جواز را برای شما بیان کرد. از شما تقاضا دارم تا سوالات مهم و نظرات ارزشمند خود درباره این مقاله را با ما در میان بگذارید و در آخر لازم به ذکر است که شما عزیزان می توانید با تماس تلفنی از خدمات مشاوره ای رایگان ثبت پایدار بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.