پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

تشکیل برند فوری و موفق در ۵ مرحله

تشکیل برند فوری و موفق در ۵ مرحله

یکی از مسائلی که تمامی شرکت های بزرگ پس از ثبت با آن ها سروکار دارند، تشکیل برند فوری است. تشکیل برند فوری منظور ثبت برند و یا تعریف برند نیست؛ ثبت برند یا علامت تجاری در اداره ثبت با طی کردن یکسری روش ها صورت می‌گیرد. در صورتیکه تشکیل برند فوری در ذهن مخاطبان شما در طی سالیان فعالیتتان صورت می‌گیرد. تشکیل برند اکثر مواقع با ثبت علامت تجاری به اشتباه گرفته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم، راه و روش های تشکیل برند فوری را برای شما شرح دهیم تا بتوانید با برندی که به ثبت می‌رسانید، جلب اعتماد و کسب درآمد کنید.

تعریف برند

کلمه ی برند را در طول روز بسیار می شنویم، معمولا می‌شنویم پوشاک و کالاهایی که از محبوبیت بالایی برخوردارند و مردم حاضرند برایشان هزینه کنند، برند هستند. و بارها این پیشنهاد را شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید، چون کیفیت بالایی دارد؛ اما منظور از تفاوت تشکیل برند فوری و ثبت لوگو یا همان علامت تجاری چیست؟ اصلا برند چیست؟

جالب است بدانید که در قوانین جمهوری اسلامی ایران، چیزی تحت عنوان برند و یا تشکیل برند وجود ندارد. در واقع برند اصطلاح رایجی است که در کسب و کار و بین بازاریان کاربرد دارد. و از نظر حقوقی جایگاهی ندارد.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری، در این باره گفته است:

تعریف علامت تجاری‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
‎‎‎الف) علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
‎‎‎ب) علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
‎‎‎ج – نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.»

در واقع آنچه در قوانین آمده است تعریف علامت و نام تجاری است. حال باید ببینیم هرکدام از این‌ها از نظر قانون‌گذار چیست و چه آثاری دارد پس در ادامه ی مقاله ما را همراهی کنید و از تعاریف هر یک به طور کامل بخوانید:

تشکیل برند فوری

حال به این سوال پاسخ می دهیم که آیا تشکیل یک برند موفق کار ساده ای است؟ تشکیل یک برند و ثبت برند فوری واقعا منحصر به مدت زمان کوتاه نیست. تشکیل برند بدون شک یک پروسه است. با این وجود، تلاش هایی که شما انجام می دهید در طولانی مدت تصویری از کسب و کار شما در ذهن مشتری باقی می گذارد که به تصویر برند معروف است. همین موضوع می تواند نردبانی برای ترقی تشکیل برند فوری شما باشد.

مراحل تشکیل برند قوی

تشکیل برند فوری کار ساده ای نیست و پروسه‌ای است که طی چند سال ممکن است تشکیل گردد. در ادامه ما راه حل هایی را برای شما بیان میکنیم که با عمل به آن ها می توانید برندتان را تشکیل دهید.

مشتریان خود را مشخص کنید

این بخش در اصل پایه و اساس تشکیل یک برند فوری است. شما نمی توانید همه چیز برای همه باشید. باید این مساله را قبول کنید. وقتی می خواهید تشکیل برند را شروع کنید در ذهن خود مرور کنید که چه مشتریانی و با چه نیازهایی را هدف گرفته اید؟ بنابراین شما باید جزئیات رفتاری این مشتریان را مشخص کنید. با چند مثال این موارد را برای شما توضیح می دهیم:

  1. مادر هایی که یک فرزند دارند و در خانه پروژه های فریلنس انجام می دهند
  2. دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند
  3. اساتید دانشگاه که در رشته علوم انسانی تدریس می کنند

بنابراین برای ساخت یک برند موفق باید مشتریان بالقوه ای که هدف برند شما هستند را شناسایی کنید و سپس برنامه متناسب با آن ها که برایشان شفاف و قابل درک باشد را تنظیم کنید.

در روند تشکیل برند فوری، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل ثبت برند فوری را مطالعه نموده تا به راحتی بتوانید پس از استعلام قابلیت ثبت برند، برندتان را به ثبت برسانید و سپس به تشکیل برند بپردازید تا پروسه‌ی آن برای شما در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.

برای برند خود ماموریت معین کنید

پس از انجام مرحله اول، بقیه موارد اجرایی برند شما از جمله لوگو، نوع تبلیغات، کمپین های تبلیغاتی، لحن گفتار و .. باید همه در راستای نوع دسته مشتریان انتخاب شده شما باشد. همه ما با شعار تبلیغاتی نایکی آشنا هستیم: فقط انجامش بده (Just Do It)

اما آیا اطلاع دارید چه ماموریتی پشت این شعار پنهان است؟ ماموریت نایکی این است: برای هر ورزشکار در دنیا نوآوری داشته و الهام بخش باشد. نایکی روی تمام ورزشکارانی که از محصولاتش استفاده می کنند، تمرکز کرده است.

نایکی برای ادامه روند تشکیل برند یک تبلیغ جدید انجام داد که در این تبلیغ یک نوت کوچک اضافه کرده است: “اگر شما بدنی دارید، ورزشکار محسوب می شوید!” فقط تصور کنید که با همین توضیح چطور نایکی دسته مشتریان خود را افزایش داده است و در واقع آن را همگانی کرده است.

تشکیل برند فوری موفق

رقیبان خود را بسنجید

از روش و کاری که برند های بزرگ برای ارائه خدمات به مشتریان خود انجام می دهند، غافل نشوید. در بررسی رفتار آن ها باید مشخص کنید که چه مواردی را به خوبی به مشتریان ارائه می کنند و در چه مواردی ضعف دارند.

هدف این است که خود را از رقبا متمایز کنید. آن ها را متقاعد کنید که به جای رقبا از شما خرید کنند!

در مطالعه رقبا بررسی کنید که آن ها چطور برند خود را ساخته اند؟

آیا آن ها در ارائه خدمات خود و نحوه بیان این موارد به مشتریان ثابت قدم هستند؟

کیفیت سرویس و یا محصول آن ها چقدر است؟

بخش کامنت ها و نظرات مشتریان این شرکت ها را  بررسی کنید.

برای انتخاب نام مناسب برای ثبت نمودن برندتان، پیشنهاد میکنیم که مقاله ی استعلام قابلیت ثبت برند را مطالعه کنید تا با نکات آن در این زمینه آشنا شوید تا بتوانید بهترین نام را برای برندتان انتخاب کنید.

وجه تمایز خود را از دیگران مشخص کنید

همیشه برند هایی بزرگتر، با بودجه و امکانات بیشتر در هر شاخه ای از کسب و کار که انتخاب کرده باشید، وجود دارند. جهت تشکیل برند فوری باید خدمتی را ارائه کنید که هیچ کس به مشتریان ارائه نمی کند.

برای تشکیل برند فوری موفق روی خدماتی که برند شما را متمایز می کند، تمرکز کنید.

می توانید از هر چیزی به عنوان نقطه قوت تشکیل برند خود استفاده کنید. این نقطه قوت می تواند خدمات یا کالاهای با کیفیت تر، هزینه کمتر، پاسخگویی در ساعات طولانی تر و… باشد.

برای مثال شرکت اپل را در نظر بگیرید. اپل تنها یک شرکت کامپیوتری از بین هزاران شرکت فعال در این حوزه نیست! یکی از نقاط قوت این شرکت طراحی زیبا و تمیز و مزیت دیگر آن راحتی استفاده برای کاربران است.  بسته بندی محصولات این شرکت خاص است.

شعار تبلیغاتی اپل: متفاوت فکر کنید. و دقیقا همین روند،  همین تفکر در تبلیغات و برند سازی این غول تکنولوژی استفاده می شود.

در روند تشکیل برند فوری، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل ثبت برند فوری را مطالعه نموده تا به راحتی بتوانید پس از استعلام قابلیت ثبت برند، برندتان را به ثبت برسانید و سپس به تشکیل برند بپردازید تا پروسه‌ی آن برای شما در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.

از یک طراح ماهر در طراحی لوگو بهره ببرید

ابتدایی ترین والبته مهم ترین بخش ایجاد برند در کسب و کار شما، طراحی یک لوگو و برند هست. گرافیک در واقع در هر چیزی که به کسب و کار شما مربوط می شود، ظاهر می شود. زمان، انرژی و هزینه صرف کنید تا چیزی خلق کنید که منحصر به فرد باشد. برای این کار از یک گرافیست حرفه ای کمک بگیرید و یا این کار را به یک مجموعه حرفه ای بسپارید.

مقاله ای که هم اکنون مطالعه نمودید، 5 روش برای ساخت و ایجاد برند قوی برای شسب و کارتان بود که به طور کامل و با مثال این امر را برای شما شرح داد. یکی از مراحل ایجاد برند، ثبت برند است که این خدمت در آگاه ثبت به صورت اینترنتی با مشاوره رایگان تلفنی صورت میگیرد. آگاه ثبت با بیش از 10 سال تجربه در امور ثبتی یکی از معتبرترین شرکت های ثبتی کشور است که تمامی خدماتش را به صورت اینترنتی و کاملا آنلاین ارائه می کند تا هم در وقت و زمان شما صرفه جویی شود هم کار توسط یک تیم متخصص امور ثبتی صورت گیرد تا با مشکل مواجه نشوید.

در روند تشکیل برند فوری، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مراحل ثبت برند فوری را مطالعه نموده تا به راحتی بتوانید پس از استعلام قابلیت ثبت برند، برندتان را به ثبت برسانید و سپس به تشکیل برند بپردازید تا پروسه‌ی آن برای شما در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.