پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
گواهینامه ایزو

انواع گواهینامه ایزو کدامند؟ همراه تعریف کامل هر استاندارد

انواع گواهینامه ایزو کدامند؟ همراه تعریف کامل هر استاندارد

انواه گواهینامه ایزو ISO کدامند؟ برای هر شرکت و کسب و کار باید کدام یک از استاندارد های ایزو را دریافت نمود؟ طبقه بندی استاندارد های ایزو برای شرکت ها و سازمان ها چگونه است؟ آیا سازمان ها می توانند همه انواع گواهینامه ایزو را دریافت نمایند؟ در ادامه به صورت کامل و جامع کارشناسان و متخصصین دریافت ایزو برای شرکت ها پاسخ این سوالات را به شما می دهند.

قبل از بررسی و مطالعه مطلب اگر قصد دارید برای دریافت گواهینامه ایزو اقدام نمایید، پیشنهاد می شود فرم زیر را پر کرده تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و مراحل دریافت ایزو برای شرکت و کسب و کار شما را پیش ببرند.

درخواست ایزو آنلاین

 

 

پس از تعاریفی که از ایزو در وبلاگ و مطالب قبلی خود منتشر کردیم، که ارزش محتوایی بالایی دارند، انواع گواهی ایزو مبحث اصلی این مقاله است و در آن قصد داریم، توضیح تکمیلی درباره ی گواهی ایزو و انواع ایزو را برای شما بیان کنیم؛ پس توصیه ی ما خواندن مقاله های مرتبط با ایزو در وبلاگ ثبت پایدار برای تسلط کامل به مبحث گواهی ایزو می باشد. لازم به ذکر است که مقاله های ما توسط متخصصین امور ثبتی و حقوقی نوشته و برای پاسخگویی به سوالات شما، منتشر می شوند، پس خواهش ثبت پایدار از شما، مطالعه ی دقیق مقالات می باشد.

گواهی و مدرک ایزو چیست؟

علامت های استاندارد هرکدام به صورت یک کد با چند رقم تشکیل شده اند که برای مثال می توان گواهی ISO 9001 یا ISO 14001 را مثال زد که در ادامه برخی از این استاندارد ها را برای شما تعریف می کنیم تا با کلیت موضوع گواهی ایزو بیشتر آشنا شوید.

حال برای شما اینگونه تعریف می کنم که این کد ها هرکدام در زمینه و موضوع خاصی تعریف شده اند؛ مثلا iso 9001 به موضوع مدیریت کیفیت در یک شرکت اشاره دارد و یا iso 14001 تعهد شرکت به محیط زیست را ثابت می کند. Haccp نشان دهنده کیفیت مواد غذایی تولیدی یک شرکت و سلامت آنها است و هزاران تعریف دیگر که بسته به موضوع شرکت می تواند دریافت شود. در بالا گفتیم که این کد ها به صورت ارقام می باشند ولی بهتر است بگوییم که مدرک ایزو (ISO) معمولا به صورت اعداد می باشند.

اگر به طور دقیق، میخواهید بدانید که ایزو چیست؟، بهتر است مقالات کاملی که در مورد گواهینامه ایزو تهیه شده است را مطالعه نمایید.

اهمیت انواع گواهینامه ایزو چیست؟

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، ایزو مخصوص سازمان بین المللی استاندارد سازی می باشد. این سازمان جهانی، هزاران استاندارد را در زمینه های و موضوعات مختلف تدوین و پایه گذاری کرده است که باید مورد تایید همه ی اعضا قرار گیرد که تمامی استاندارد های تدوین شده توسط این سازمان، به تایید همه ی اعضا رسیده است. هر شرکتی که از علامت های ایزو بر روی محصولات خود استفاده کند، به این معنی می باشد که این شرکت تمامی استاندارد ها و تعهدات خود به مشتری و جامعه را اثبات کرده و نشان داده که محصولات او از رقبای خود با کیفیت تر است.

تفاوت ایزو اختصاصی و عمومی چیست؟

در قسمت قبل گفتیم که گواهی ایزو بنا به موضوع و اقدامات شرکت گرفته می شود؛ به این دلیل است که هر چند برخی از این استاندارد ها ی ایزو مانند ISO 9001  و یا ISO 14001 و ohsas18001  به صورت عمومی قابل دریافت می باشند و حتی پایه بسیاری از استاندارد های ایزو دیگر هستند بلکه همه شرکت ها می توانند در راستای تعهدات خود و رعایت قوانین تعیین شده اقدام به اخذ انها بکنند؛ ولی برخی از این استاندارد ها و گواهی ایزو، مانند استاندارد Haccp تنها مختص تولید کننده های مواد غذایی است و یا استاندارد iso/ts16949 مخصوص به شرکت های تولید کننده خودرو و یا شرکت های مرتبط با خودرو می باشد.

 

انواع ایزو

 

تعریف واژه های پرکاربرد در انواع گواهینامه ایزو ISO

کیفیت

خواص و ویژگی های یک محصول به اندازه ای که رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد و مطابق با استانداردهای تعریف شده باشد یا به عبارتی دیگر مجموعه خواص و ویژگی های یک محصول یا خدمت که بتواند نیازها و انتظارات مشتری را برآورده نماید و با الزامات قانونی نیز انطباق داشته باشد ، کیفیت نامیده می شود.

عرضه کننده

سازمان یا فردی که محصول یا خدمتی را ارائه نماید ( مانند تولید کننده ، فروشنده ، پیمانکار،…) عرضه کننده نامیده می شود. یا به عبارت ساده تر سازمان ارائه دهنده محصول و خدمت

تعریف مشتری در انواع گواهینامه ایزو

فرد و یا سازمان دریافت کننده خدمت و یا تولید

مشتری می تواند مشتری فرایند دیگر باشد یعنی یک فرایند را دریافت و اقداماتی را روی ان انجام و نهایتا دوباره به مشتری بعدی ارسال کند.

مصرف کننده

سازمان یا فردی که محصول دریافت شده را به مصرف می رساند، مصرف کننده (Consumer) نامیده می شود.

تعریف خدمات در انواع گواهینامه ایزو

فرایندی است که قابل لمس نباشد (intangible) ، اما توسط ادراک قابل فهم گردد. در واقع جوهره ای که ملموس نباشد، بلکه درک آن عقلائی باشد.

تولید

محصول یکسری فرایندهایی است که ملموس بوده و توسط کلیه حواس ، قابل درک و فهم باشد.

تعریف روش اجرایی در انواع گواهینامه ایزو

روشی که برای انجام یک کار دیده می شود و ممکن است چندین واحد را در بر داشته باشد

دستورالعمل

روش انجام یک کار که تنها مختص یک واحد کاری باشد.

عدم انطباق

برآورده نشدن یک نیازمندی (اقدامات) در سازمان است. نیازمندی شامل قوانین و مقررات دستورالعمل های ابلاغی و استانداردهای فنی می باشد. یا به زبان ساده تر برآورده نشدن یک الزام را عدم انطباق می نامند.

اقدام اصلاحی

وقتی موضوعی در سازمان وجود داشته باشد که مطابق با خواسته شرکت نباشد باید با اقدامی اصلاح شود. در واقع حذف معلول که بواسطه تعریف یک اقدام به نام اقدام اصلاحی انجام می شود.

اقدام پیشگیرانه

اقدامی که از به وجود آمدن یک معلول بالقوه جلوگیری کند یا به عبارت دیگر شناسایی عوامل یا علت های بالقوه که از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند.

دسته بندی گواهینامه ایزو چگونه است؟

گواهی های ایزو هر کدام برای خود در دسته و یا خانواده ای قرار دارند. البته الزاما همه استاندارد های تعریف شده در این دسته ها جای نمی گیرند. مثلا خانواده iso9000  مرتبط با کیفیت محصولات هستند که معرف ترین و مرسوم ترین این استاندارد ها iso9001 مدیریت کنترل کیفیت می باشد و یا خانواده گواهی iso 14000 مربوط به محیط زیست هستند. این نوع ایزوها دارای زیر مجموعه هایی هستند که به انها دسته یک ایزو می گویند.

برای اطلاع از دسته بندی های مهم گواهینامه ایزو، پیشنهاد ثبت پایدار، مطالعه دسته بندی گواهینامه ایزو برای اطلاع از این دسته بندی می‌باشد.

انواع گواهینامه ایزو ISO

گواهی های ایزو انواع مختلفی دارند و هر کدام برای سازمان یا صنف خاصی صادر می شوند. برخی از گواهی های ایزو عمومی بوده و برای تمامی سازمان ها و شرکت ها قابل استفاده است اما برخی دیگر از ایزو ها اختصاصی هستند و برای سازمان های خاصی امکان صدور آنها وجود دارد ، خود و رعایت قوانین تعیین شده اقدام به اخذ انها بکنند؛ ولی برخی از این استاندارد ها و گواهی های ایزو، مانند استاندارد Haccp تنها مختص تولید کننده های مواد غذایی است و یا استاندارد iso/ts16949 مخصوص به شرکت های تولید کننده خودرو و یا شرکت های مرتبط با خودرو می باشد.

به طور کلی شرکت ها و سازمان های زیادی هستند که از اخذ گواهینامه ایزو سود خواهند برد و برای آنها انواع ایزو های عمومی و اختصاصی وجود دارد، انواع گواهینامه های ایزو قابل صدور عبارتند از:

گواهی ایزو کارخانه های تولیدی

گواهی ایزو آزمایشگاهها

گواهی ایزو مراکز درمانی

گواهی ایزو مراکز آموزشی

گواهی ایزو هتل ها

گواهی ایزو شرکتهای تبلیغاتی

گواهی ایزو شرکتهای ساختمانی

گواهی ایزو صنایع معدنی

گواهی ایزو صنعت نفت و گاز

گواهی ایزو نشریات

گواهی ایزو صنایع کامپیوتری

گواهی ایزو صنعت خودرو

گواهی ایزو شرکتهای خدماتی

گواهی ایزو شرکتهای پیمانکاری

گواهی ایزو صنایع غذایی

گواهی ایزو رستورانها

اخذ ایزو 14001 ISO

برای اینکه بتوانید برای اخذ ایزو 14001 ISO اقدام نمایید و این گواهینامه را دریافت کنید باید در تمامی استانداردهایی که در این گواهینامه آورده شده است را از طریق کارشناسانی که در موسسه های مختلف مانند پایدار ثبت فعالیت می‌کنند، پیاده سازی کنید و تمامی نکاتی که در مورد آموزش و کارکنان پیاده سازی سیستم های مدیریتی و همچنین ممیزی مورد نظر می‌باشد را در این مرحله به صورت کامل و پس از طی کردن جلسات مختلف و بررسی تمامی قسمتهای مختلفی که به این استاندارد و اخذ ایزو مربوط می‌شود انجام داده باشید.

بعد از اینکه تمامی استانداردها را اجرا کردید برای اخذ ایزو 14001 ISO باید یک مدت زمان مشخصی را برای تعیین مرجع صادر کننده ایزو در نظر بگیرید که پایدار ثبت به عنوان اولین سامانه رسمی ثبتی در سراسر کشور با شرکت های معتبر مانند توی سرت آلمان قرارداد همکاری دارد و می‌تواند تمامی ایزو ها را به صورت مجتمع برای شما با هزینه بسیار اندک صادر کند.

شرایط اخذ ایزو 14001

درصورتی که یک مرجع معتبر را از طریق موسسه های مختلف برای اخذ ایزو 14001 ISO پیدا کردید می توانید یک زمان مشخصی را برای انجام ممیزی ها و پرداخت هزینه ها و همچنین دریافت گواهینامه ایزو پس از انجام این مراحل مشخص کنید.

در نظر داشته باشید که اخذ ایزو 14001 ISO نیز مانند دیگر گواهینامه های ایزو  تا سه سال اعتبار دارد و البته شما باید برای سال دوم و سوم آن را تمدید نیز بکنید و در سالهای دوم و سوم نیز ممیزی اصطلاحی بر روی سازمان شما انجام می‌شود تا تمامی موارد و استانداردهایی که در سال اول پیاده سازی شده است در سال‌های دوم نیز به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

مقاله ای که مطالعه کردید، تمرکز خود را بر روی انواع گواهی ایزو گذاشته بود، و می توان گفت که حاصل تلاش بسیار زیاد متخصصین ثبت پایدار می باشد. لازم به ذکر است که تخصص ما در انواع خدمات اینترنتی است، چنانچه به گواهی ایزو نیازمند بودید، می توانید در اولین فرصت، فرم درخواست آن را پر کرده یا با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید؛ موفق و پیروز باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.