پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت اختراع

استعلام ثبت اختراع

استعلام ثبت اختراع

تمامی اختراعات برای بهره‌برداری و همچنین قرار گرفتن در چارچوب قانونی ملزم هستند که به ثبت برسند. از آن‌جایی که ثبت اختراع در ایران و همچنین قوانین آن صرفا جهت حمایت از حقوق مخترع می‌باشد، لذا به ثبت رساندن هر اختراعی نیز ممکن نیست و تمام اختراعات برای به ثبت رسیدن باید سه شرط اصلی نوآوری، تازگی و سودمندی را داشته باشند. یعنی اختراع مورد نظر باید خلاقیت و کاربرد صنعتی داشته باشد. منظور از خلاقیت این است که اختراع پیشتر توسط افراد دیگر به ثبت نرسیده باشد. برای اطمینان از اینکه اختراع مورد نظر شما خلاقیت و تازگی داشته و قبلا توسط کسی به ثبت نرسیده است، شما ملزم به استعلام ثبت اختراع می‌باشید. برای انجام این کار باید از طریق سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدام نمایید. در ادامه با پایدار ثبت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با ثبت اختراع، استعلام ثبت اختراع، مدارک مورد نیاز آن و همچنین مزایای آن با شما در میان بگذاریم.

 

ثبت اختراع چیست؟

ثبت اختراع در واقع حقی انحصاری است که در قبال اختراع به فرد مخترع یا نماینده قانونی او منتقل می‌شود. طبق قوانین، ثبت اختراع دو حق قانونی را برای مخترع به همراه خواهد داشت. حق مادی و حق معنوی. در ارتباط با حق مادی لازم به ذکر است که این حق محدود می‌باشد و پس از اتمام مهلت آن، دیگر حقوق مادی آن به نام فرد مخترع نخواهد بود. مگر اینکه فرد اقدام به تمدید آن کند. مهلت حقوق مادی ثبت اختراع عموما ۲۰ سال می‌باشند.

حقوق معنوی ثبت اختراع حقوقی دائمی برای فرد مخترع هستند. بدین معنا که مثلا نام مخترع تا ابد بر روی اختراعش خواهد ماند. مگر اینکه خود مخترع طی درخواستی کتبی، خلاف این را بخواهد.

 

تمام مخترعین برای بهره‌مندی از این دو حق ملزم به ثبت اختراع می‌باشند. طبق قوانین پس از ثبت اختراع، هیچکس قادر نخواهد بود که بدون رضایت مالک اختراع، از آن استفاده کند. اما همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، هر اختراعی به ثبت نمی‌رسد و ثبت اختراع نیازمند شرایطی است. اصلی‌ترین شرایط ثبت اختراع که توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی مشخص شده است، به شرح زیر می‌باشد:

 • نوآوری
 • تازگی
 • سودمندی

 

استعلام ثبت اختراع، برای چک کردن شرط دوم یعنی تازگی می‌باشد. زیرا درخواست کننده حق امتیاز اختراع باید اثبات کند که اختراع او پیشتر توسط افراد دیگر به ثبت نرسیده است. حق امتیازهای که از طریق ثبت اختراع به فرد متقاضی می‌رسد، در دو نوع حق امتیاز محصول و حق امتیاز فرایند وجود دارد.

 

مزایای ثبت اختراع

ثبت اختراع همانطور که گفتیم دو حق مهم مادی و معنوی را برای مخترع به همراه خواهد داشت. برخی دیگر از مزایای ثبت اختراع به شرح زیر می‌بشند:

 • امکان فروش گواهی ثبت اختراع به عنوان حق امتیاز
 • استفاده از تسهیلات اعطایی بنیاد علمی نخبگان
 • امکان استفاده از تسهیلات سربازی
 • فراینذ ثبت اختراع سریع‌تر از چاپ مقاله
 • اقدام به تولید بدون دغدغه و نگرانی از اعتراض بقیه
 • الزامی بودن در بسیاری از قراردادهای فروش دانش فنی یا حضور در فن بازارها
 • تاثیر در دانش بنیان شدن شرکت‌ها
 • شرکت در جشنواره‌ها و مسابقات ملی و بین‌المللی اختراعات

 

مدارک لازم برای ثبت اختراع

همانطور که برای ثبت هر چیزی اعم از برند و شرکت، مدارک خاصی مورد نیاز است پس برای ثبت اختراع نیز شما ملزم به داشتن مدارکی خواهید بود. این مدارک مورد نیاط به شرح زیر هستند:

 • ثبت اظهارنامه اختراع در سایت اداره مالکیت صنعتی ایران
 • بررسی توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی ایران
 • مراجعه به صورت حضوری به اداره کل مالکیت صنعتی ایران
 • معرفی به روزنامه رسمی کشور
 • اخذ گواهی نهایی ثبت اختراع
 • مراجعه به بنیاد ملی نخبگان

 

پس برای اقدام به ثبت اختراع و بهره‌مندی از حقوق و مزایای آن باید ابتدا نسبت به استعلام ثبت اختراع اقدام نموده و پس از نبود مشکل، با مدارکی که در بالا گفاه شد برای ثبت اختراع اقدام نمایند.

 

استعلام ثبت اختراع

 

استعلام ثبت اختراع

همانطور که گفتیم، یکی از الزامات ثبت اختراع، استعلام ثبت اختراع می‌باشد. زیرا اختراعاتی که پیشتر ثبت شده‌اند به ثبت نمی‌رسند و مزایا و حقوقی برای مخترع به همراه نخواهد داشت. برای استعلام ثبت اختراع باید مراحلی که در ادامه خواهیم گفت را دنبال کنید و پس از ثبت اختراع از مزایای آن بهره ببرید.

به طور کلی ۳ روش برای استعلام ثبت اختراع وجود دارد. روش اول استعلام از طریق روزنامه رسمی می‌باشد. برای انجام استعلام از این طریق می‌توانید به سایت روزنامه رسمی کشور به نشانی اینترنتی http://www.rrk.ir/ مراجعه کرده و از تازگی اختراع خود آگاه شوید.

روش دوم، روش مراجعه به سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد. برای این کار نیز لازم است ابتدا به نشانی اینترنتی https://ssaa.ir/ مراجعه نموده و از بخش میز خدمات الکترونیک وارد قسمت جستجوی بانک اختراعات شوید. پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز می‌توانید استعلام ثبت اختراع انجام ‌دهید.

سومین روش استعلام ثبت اختراع این است که طی تمام مراحل استعلام و ثبت اختراع را به وکلا و افراد متخصص در این زمینه بسپارید تا مراحل استعلام ثبت شرکت هرچه سریعتر انجام شود.

 

مزایای استعلام ثبت اختراع

بدیهی است که گرفتن استعلام ثبت اختراع موجب می‌شود که انتخاب درست‌تری داشته و انجام امور مربوط به ثبت اختراع سریع‌تر پیش خواهند رفت. پس مخترعین زودتر به حقوق خود اعم از حقوق مادی و معنوی می رسند.

 • با استعلام از ثبت اختراع از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل خواهید کرد.
 • ثبت اختراع تنها با استعلام و اثبات تکراری نبودن اختراع و ایده قابل ثبت است.
 • در صورت آگاهی از تکراری بودن اختراع، دیگر برای تولید آن زحمتی نخواهید کشید. زیرا این زحمت تلف خواهد شد.
 • استعلام ثبت اختراع موجب تسریع در انجام مراحل ثبت اختراع می‌شود.

تمام اختراعاتی که دارای سه شرط تازگی، نوآوری و سودمندی باشند، پس از استعلام ثبت اختراع، و با داشتن مدارک مورد نیاز که به آن‌ها اشاره کردیم به ثبت می‌رسند و از مزایای بسیاری بهره‌مند خواهند شد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.