پشتیبانی (فقط در واتس اپ): 09357100044 تلفن پشتیبانی : 02125917699
ثبت برند

استعلام برند های ثبت شده از طریق سامانه آنلاین پایدار چگونه است؟

استعلام برند های ثبت شده از طریق سامانه آنلاین پایدار چگونه است؟

استعلام آنلاین برند های ثبت شده علی الرغم ساده بودن نیاز به دقت فراوان دارد، به این دلیل که اگر در این زمینه باید به حدی دارای تجربه باشید که بتوانید کوچکترین شباهت ها را تشخیص داده و تا حدود زیادی اطمینان یابید که مشابه این برند نیز حتی ثبت نشده است. ما در سامانه پایدار ثبت به صورت فوری از برند هایی مد نظر شما است، استعلام گرفته و نتیجه را به اطلاع شما خواهیم رساند.

برای استعلام برند های ثبت شده قبلی و عدم شباهت آن ها با برند خودتان کافی است فرم زیر را پر کنید.

1 مرحله اول : مشخصات شما
2 مرحله دوم : مشخصات برند
3 مرحله سوم : تکمیل اطلاعات

ثبت برند آنلاین در سامانه پایدار ثبت

اهميت استعلام برند های ثبت شده

استعلام برند قبل از ثبت، موارد ذیل را اعلام خواهد کرد:

    1. اگر در عنوان علامت مشابه عبارت مورد نظر وجود داشته باشد.
    2. یکی از کلمات عنوان علامت عینا برابر عبارت مورد نظر باشد.
    3. در عنوان علامت مشابه عنوان مورد نظر وجود داشته باشد.

در صورت ثبت برند علامت مورد نظر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شماره ثبت و مالک علامت نیز قابل شناسایی خواهد بود. استعلام برند قبل از ثبت راهی مطمئن جهت ثبت علامت دلخواه در طبقه مورد نظر خواهد بود.

روش استعلام برندهای ثبت شده

به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.

پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

این سامانه از معتبرترین روش ها جهت استعلام برند می باشد. در این روش برای استعلام برند مورد نظر، پس از ورود به سامانه ی فوق به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید و با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

با استعلام برند قبل از ثبت می توان از تمامی برندهای ثبت شده در ٤٥ طبقه کاری مطلع شد. در برخی مواقع ممکن است یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم؛ لذا با استعلام برند قبل از ثبت، از ثبت آن برند در طبقات دیگر نیز مطلع می شویم و نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم کنیم.

در انتخاب نام برند،نکات ذیل را مورد توجه قرار دهید:

    • ابتکاری بودن علامت تجاری

از خصوصیات علامت تجاری ابتکاری بودن آن است، یعنی علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد. اگر علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه شود از محصول عرضه شده در بازار حمایت نمی کند و آثار خوب تجاری یک علامت ابتکاری را در برنمی گیرد. از طرفی دیگر، ابتکاری بودن علامت تجاری ایجاب می کند اسامی عام به عنوان علامت انتخاب نشود و بالاخره اینکه به کار بردن خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و نیز انتخاب ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد، جنبه ابتکاری ندارد ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت،خالی از اشکال خواهد بود.

    • عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجاری نباید طوری ترسیم گردد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و وی را در تشخیص و تمییز علائم تجاری دیگر که قدری با هم مشابهت دارند، دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کنند .به عنوان مثال، در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند، به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد. ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد، صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

برندهای قابل ثبت در اداره مالکیت صنعتی

واژگان یا کلمات، ترکیبی از حروف، اعداد، حرف و عدد و یا کلمه و رقم در کنار هم، تصویر یا علامت و نماد و آیکون به شکل رنگی یا سیاه و سفید می تواند ثبت برند شود. در برخی کشورها شعار تبلیغاتی، بو یا اصوات هم قابلیت ثبت برند دارند اما در کشور ایران فقط موارد گرافیکی و قابل رویت ذکر شده ثبت می گردد.

هر گونه واژه، ارقام، حروف، تصویر و یا ترکیب هر کدام از این موارد با هم به صورت رنگبندی شده و یا سیاه و سفید قابلیت ثبت برند را دارند. در کشور های دیگر از شعار و یا صدا ها وبوها نیز برای ثبت استفاده می شود که در ایران جز موارد قابل دیده شدن و گرافیکی امکان پذیر نمی باشد.

نکات کلیدی پایدار ثبت

 برند های تجاری غیر قابل ثبت

از کلمات عام که کلیت یک محصول را شامل می شود نمی توان برای ثبت استفاده کرد مثلا برند کیک قابل ثبت نیست زیرا کیک به اقسام مختلفی تقسیم می شود و نمی توان آن را منحصر به یک برند دانست و ثبت کرد.

از کلمات توصیفی هم نمی توان استفاده نمود مانند شیرین که برای محصولات مختلفی همچون بستنی، شکلات، آبنبات… به کار میرود و مختص به یک محصول یا برند نیست.

علامت های که با عرف و موازین اسلامی همخوانی ندارد و برخلاف آن می باشد همچنین تصویر از چهره افراد مقدس نیز قابل ثبت برای برند نیست.

همچنین نشان های دولتی، نمادهای بین المللی، پرچم کشورها، اسامی مشهوره یا مقدسه، نام سازمان های جهانی بر اساس قوانین اداره مالکیت فکری و معنوی غیرقابل ثبت می باشد.

اگر می خواهید روند ثبت برند شما با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن انجام شود، حتما نسبت به استعلام برند قبل از ثبت اقدام نمایید تا در مسیر ثبت برند خود به مشکلات جدی برخورد نکنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.